جشنواره فیلم لومیر با پیام صلح شروع شد/ تجلیل از تیلور هکفورد

جشنواره فیلم لومیر با پیام صلح شروع شد/ تجلیل از تیلور هکفورد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، ایرن ژاکوب رییس موسسه لومیر لیون که برگزارکننده جشنواره فیلم لومیر است، یک هفته پس از شروع دور جدید خشونت در خاورمیانه، این رویداد را شنبه شب با پیامی جدی برای صلح افتتاح کرد.
وی گفت: امشب واقعاً مشتاقانه این جشنواره را با تاکید بر صلح آغاز می‌کنیم، زیرا آنچه در جهان می‌گذرد، تراژدی‌هایی که ما را منقلب می‌کند، جنگ‌های اطراف ما، کودکان و غیرنظامیان در خطر را فراموش نمی‌کنیم. جنون و غم در دنیای ما تقسیم شده. زنده باد، زنده باد سینما!
این جشنواره که اولین دوره خود را سال ۲۰۰۹ برگزار کرد، در پانزدهمین دوره خود که قرار است در آن با اهدای جایزه یک عمر دستاورد افتخاری به ویم وندرس از وی تجلیل کند، میزبان مهمانان برجسته دیگری چون وس اندرسون، الکساندر پین، تری گیلیام و جی.ای. بایونا است.
در این رویداد یک ساعت و نیمه، مدیر جشنواره تیری فرمو که مدیر جشنواره فیلم کن نیز است، به شیوه‌ای گرم و دوستانه و طنزآمیز که فرسنگ‌ها با مراسم افتتاحیه دیگر جشنواره‌ها فاصله داشت، این جشنواره را آغاز کرد و از جمعیت ۵ هزار نفری خواسته شد تا با هم با اجرای ترانه تم فیلم «گزارش فرانسوی» وس اندرسون این رویداد را جشن بگیرند.
وس اندرسون، پین و گیلیام از جمله چهره‌های درجه یک هستند که علاوه بر بیش از ۴۰۰ برنامه تنظیم شده در ده‌ها سینمای شهر در لیون مسترکلاس خواهند داشت.
لیون که به عنوان زادگاه سینما شناخته می‌شود، توسط موسسه لومیر، نمایش مجموعه‌ای از آثار کلاسیک مشهور جهان تا آثار کمیاب تازه بازسازی‌شده را در طول سال با مشارکت سینماتک‌ها و آرشیوهای فیلم از سرتاسر جهان سرپرستی می‌کند.
در برنامه افتتاحیه پیش از نمایش «سانست بلوار» نوآر کلاسیک افسانه‌ای بیلی وایلدر در سال ۱۹۵۰، گفت‌وگویی بین فرمو و فابریس لوچینی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین بازیگران صحنه فرانسه برگزار شد.
این جشنواره همچنین از تیلور هکفورد تجلیل می‌کند. از میان کارگردانان برنده اسکار برای فیلم‌های کوتاه که به چهره مهمی در فیلم بلند بدل شدند قطعاً تیلور هکفورد تنها کسی است که سال ۱۹۷۹ برای یک فیلم کوچک و تاثیرگذار با عنوان «پدر نوجوان»، به یک برند تمام عیار هالیوود بدل شد.
ادای احترام فستیوال لومیر به هکفورد با ۴ فیلمی که جشنواره برای نمایش آثار کارگردان انتخاب کرد، انجام می‌شود که شامل «شب‌های سفید» (۱۹۸۵)، «خون در خون» (۱۹۹۳)، «وکیل مدافع شیطان» (۱۹۹۷) و «ری» (۲۰۰۴) می‌شود تا نشان دهد گستره و دامنه یک حرفه به طور مداوم بین پوپولیسم و پرستیژ و گاه پیوند این ۲ در حال حرکت است.
در حالی که منتقدان از «شب‌های سفید»، ترکیبی دور از ذهن از فیلم مهیج درباره جنگ سرد هیجان‌زده نشدند، «وکیل مدافع شیطان» با بازی کیانو ریوز در نقش وکیل مدافعی که برای خود شیطان – آل پاچینو – کار می‌کند و نقش همسرش را شارلیز ترون برعهده دارد، آن‌ها را کاملاً برانگیخت. «خون در خون» هم کاوشی ۳ ساعته از پیوندهای برادرانه در جامعه لاتین لس‌آنجلس بود که به عنوان سنگ محکی برای بسیاری از تماشاگران مکزیکی-آمریکایی باقی ماند و «ری» که دوباره توجه آکادمی را به خود جلب کرد، یک فیلم زندگی‌نامه‌ای زیبا از زندگی ری چارلز با بازی جیمی فاکس توجه زیادی را به خودجلب کرد. پس از آن ۳ فیلم دیگر هکفورد شامل «مزرعه عشق» با بازی هلن میرن، فیلم تقریباً ناشناس مانده «پارکر» با بازی جیسون استاتهام و جنیفر لوپز و فیلم مستقل «کمدین» رابرت دنیرو هرگز در فهرست فیلم‌های اصلی هکفورد قرار نخواهند گرفت.
پانزدهمین دوره جشنواره لومیر از ۱۴ تا ۲۲ اکتبر ۲۰۲۳ (۲۲ تا ۳۰ مهر) برگزار می‌شود.