جنبش عدم‌تعهد برای رفع ناعدالتی‌های بین‌المللی نقش‌آفرینی کند

جنبش عدم‌تعهد برای رفع ناعدالتی‌های بین‌المللی نقش‌آفرینی کند

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست مجازی وزرای کار جنبش عدم‌تعهد که به میزبانی دولت آذربایجان برگزار شد، اظهار کرد: جهان بیش از پیش در مخاطره یک جانبه‌گرایی، توسعه‌ی نابرابر و ناپایدار قرار دارد و از این رو ۷۰ سال پیش جنبش عدم‌تعهد برای مهار و مدیریت همین نگرانی‌ها شکل گرفت.

وی با تأکید بر ضرورت یادآوری مأموریت جنبش و تقویت نظام همکاری‌های موجود بین کشورهای عضو، گفت: دنیای کار در حال وارد شدن به دوره پسا بحران کوئید ۱۹ است و در این دوره بحران در عرصه‌های مختلف کار و زندگی مردم آشکار می‌شود و بازسازی تاب‌آورانه از این تبعات اهمیت پیدا می‌کند.

عبدالملکی با اشاره به دسترسی نابرابر کشورها به واکسن در ایام کرونا، افزود: بدون تردید در مرحله بازسازی از این بحران، مخاطرات بیشتری در ارتباط با تشدید این نابرابری‌ها و پسرفت از منظر عدالت اجتماعی در جهان نهفته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ناهمزمانی خروج از مرحله همه‌گیری از طریق واکسیناسیون و همچنین شروع سیاست‌های بازسازی بخش‌های اقتصادی آسیب‌دیده، سازوکار جدید و جدی تشدید نابرابری‌ها در این مرحله است، گفت: جنبش عدم‌تعهد می‌تواند با فراهم کردن زمینه‌های همکاری مؤثرتر و انتقال تجارب در بازسازی کشورهای در حال توسعه، گام مهمی در کاهش این نگرانی بردارد.

عبدالملکی فراخوان جهانی «اقدام در راستای یک بازسازی انسان‌محور» که در کنفرانس سال ۲۰۲۱ بین‌المللی کار مصوب شد را بنیان مناسب و ارزشمندی برای نقش‌آفرینی سازمان بین‌المللی کار در خصوص بازسازی برابر و عادلانه کشورها از تبعات بحران کرونا دانست.

رئیس شورای عالی کار گفت: لازمه اجرای اثربخش این برنامه، جلب مشارکت واقعی کشورهای جهان سوم در طراحی و اجرای اقدامات پیش‌بینی شده در این برنامه است و ضرورت دارد نظام تصمیم‌گیری در سازمان بین‌المللی کار از منظر تأمین حق برابر کشورها برای مشارکت در تصمیم گیری‌ها بازنگری شود.

وی با بیان اینکه نظام کنونی گروه‌بندی منطقه‌ای در سازمان بین‌المللی کار از منظر بازنمایی حجم جمعیت نیروی کار در این مناطق و از منظر حق طبیعی کشورها برای دخالت در تصمیم گیری های این سازمان، عادلانه نیست، افزود: تأیید وجود این چالش در نظام تصمیم‌گیری سازمان بین‌المللی کار از سوی مدیر کل جدید سازمان بین‌المللی کار و پیش بینی رفع این نگرانی در برنامه ایشان، دلگرم کننده است و امیدوارم تا گردهمایی سال آینده گام‌های مؤثری در این زمینه برداشته شود.

دکتر عبدالملکی با اعلام هشدار در خصوص افزایش نابرابری‌های اقتصادی درون و بین کشورها و افزایش فقر در جهان به ویژه پس از بحران کرونا، اظهار داشت: انتظار می‌رود کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد فراتر از تقبیح این‌گونه اقدامات ضد حقوق بشری قدرت‌های زورگو، در عمل نیز اقداماتی را برای مهار آثار ضد انسانی و ضدتوسعه‌ای این گونه چالش‌ها در دستور کار قرار دهد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران با یادآوری رنج‌های ملت فلسطین، افزود: مشاهده رنج و سختی‌هایی که بر این مردم تحمیل می‌شود، قلب هر انسان آزاده و شرافتمندی را به درد می‌آورد.

وی گفت: وقتی امنیت جان، مال و دارایی مردم فلسطین آشکارا مورد تضییع و تعدی قرار می‌گیرد، ناگفته روشن است که چه بر سر فعالیت‌های اقتصادی، بازار کار و معیشت آنها می‌آید.

عبدالملکی بیان کرد: اینگونه اعمال ظالمانه انسانی باید به فوریت خاتمه یافته و حقوق مردم فلسطین، یمن و سایر مناطق اشغالی از جمله جولان سوریه برای حیات عزتمندانه به رسمیت شناخته شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان این نشست مجازی در ساختمان وزارتخانه، بر نقش مهم جنبش عدم‌تعهد در تحقق همکاری‌های مؤثرتر در بین کشورهای در حال توسعه و فراهم آوردن امکان بسیج منابع ضروری بیشتر برای بازسازی انسان محورانه دنیای کار از آثار بحران کوئید ۱۹ تأکید کرد.

منبع : مهر