جنگ را در اوکراین و یمن راه حل نمی‌دانیم

جنگ را در اوکراین و یمن راه حل نمی‌دانیم

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان وزبیگنیو رائو وزیر امور خارجه لهستان امروز در یک گفتگوی تلفنی در خصوص وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین المللی از جمله بحران اوکراین و مذاکرات وین گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی از تلاش‌های دولت لهستان برای کمک به آوارگان و پناهجویان جنگ اوکراین به ویژه برای انتقال اتباع ایرانی تشکر و قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه لهستان نیز در این گفت و گوی تلفنی ضمن اشاره به سابقه تاریخی روابط دو کشور به ویژه میزبانی انسان دوستانه مردم ایران از مهاجران لهستانی طی جنگ جهانی دوم، این روابط را برای هر دو طرف افتخار آمیز ذکر کرد و اظهار داشت: تاکنون ۱۴۰۰ ایرانی از مرز اوکراین وارد لهستان شده‌اند و تلاش مقامات ما در جهت کمک به آنها پس از اتفاقات ناگوار در اوکراین و ترک لهستان همراه با خاطره خوب بوده است.

امیر عبداللهیان نیز متقابلاً وجود مجموعه‌ای از ذهنیت‌های مثبت میان مردم دو کشور را در روابط دیرینه دو دولت با اهمیت توصیف کرد و آمادگی کشورمان را برای برگزاری مراسم مشترک گرامی داشت هشتادمین سالگرد میزبانی ایرانیان از اتباع لهستانی همزمان با سفر وزیر خارجه لهستان به تهران اعلام کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ارسال یک فروند هواپیما حامل کمک‌های بشردوستانه با همکاری هلال احمر و صلیب سرخ جهانی و اعلام آمادگی برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه به آوارگان اوکراین اظهار داشت: تیم‌های امدادی ایران با هماهنگی صلیب سرخ جهانی آماده هر گونه همکاری و ارائه کمک‌های بشردوستانه به پناهجویان در لهستان است.

امیر عبداللهیان موضع کشورمان را مبتنی بر خاتمه بحران اوکراین از مسیر راه حل سیاسی دانست و افزود: ما بر مبنای اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و بدون اعمال استاندارد دوگانه، جنگ را نه در اوکراین، نه در یمن و افغانستان و نه در هیچ جای جهان راه حل نمی‌دانیم.

زبیگنیو رائو موضوع کریدور انسانی برای خروج زنان و کودکان و ارائه کمک‌های غذایی و دارویی به آوارگان از اوکراین را یک ضرورت اساسی دانست و تاکید کرد: برخی از سازمان‌های بین المللی از جمله صلیب سرخ جهانی تلاش می‌کنند یک کریدور انسانی با رعایت مسائل نظارتی ایجاد و مستقر نمایند و تاکنون لهستان پذیرای یک و نیم میلیون پناهجو از اوکراین بوده است و احتمالاً این عدد به پنج میلیون نفر بالغ خواهد شد و به این جهت حمایت‌های بین المللی برای همسایگان اوکراین اهمیت حیاتی دارد.

وزیر امور خارجه لهستان از اعزام یک تیم امدادی کشورمان به لهستان برای کمک به پناهجویان با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ورشو و بخش همکاریهای منطقه‌ای وزارت خارجه لهستان استقبال نمود و ابراز امیدواری کرد جامعه بین المللی کمک‌های بشردوستانه به اوکراین و همسایگانش را بیش از پیش افزایش دهد.

منبع : مهر