حضور در المپیک را از دست دادم/ مسببان باید پاسخگو باشند

حضور در المپیک را از دست دادم/ مسببان باید پاسخگو باشند

محمد مصلایی پور رییس کمیته داوران در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، درباره علت عدم حضور در مسابقات گزینشی قهرمانی آسیا و از بین رفتن شانس حضور در مسابقات المپیک گفت: فدراسیون پیش از این نامه‌ای به اتحادیه جهانی کشتی ارسال کرده بود مبنی بر اینکه آیا حضور مصلایی در مسابقات آسیایی و گزینشی المپیک آیا الزامی است یا خیر، اتحادیه جهانی هم در جواب فدراسیون کشتی اعلام کرد حضور من در این مسابقات اجباری است. در واقع طبق گفته اتحادیه جهانی کشتی تمام افرادی که در کمیسیون داوران اتحادیه جهانی هستند و قصد حضور در المپیک را دارند باید در مسابقات قاره‌ای، گزینشی قاره‌ای و جهانی شرکت کنند.

وی ادامه داد: طبق نامه‌ای که اتحادیه جهانی کشتی به اعضا و فدراسیون کشتی ارسال کرده قید شده داورانی که قصد حضور در المپیک را دارند باید در مسابقات قهرمانی آسیایی شرکت کنیم اما من متأسفانه به خاطر برخی مشکلات به این مسابقات اعزام نشده‌ام.

مصلایی پور در واکنش به این سوال که این مشکلات شخصی بوده یا مربوط به فدراسیون بوده، گفت: قطعاً در آینده در مورد این مشکلات صحبت خواهم کرد اما الان قصد ندارم این موضوع را باز کنم. بعد از مسابقات المپیک در مورد آن صحبت خواهم کرد. بعد از رقابت‌های المپیک باید مسائل ریشه یابی شود ولی الان صلاح نیست در مورد آن صحبت کنم.

این داور المپیکی در پاسخ به این سوال که عدم حضورش در مسابقات قهرمانی آسیا به دلیل مبلغ سفر بوده است، گفت: این موضوع هم بی ربط نیست. ما به خاطر برخی مشکلات به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام نشدیم. اگر بخواهیم ایمیلی که اتحادیه جهانی ارسال کرده ملاک قرار دهیم طبق آن حضور در مسابقات المپیک را از دست داده‌ایم. چون حضور در این مسابقات اجباری است.

مصلایی پور خاطرنشان کرد: البته من درخواست دادم در مسابقات گزینشی المپیک شرکت کنم که در آن مسابقات «آنتونی سیلوستره» رئیس کمیسیون داوران اتحادیه جهانی حضور دارد. در آنجا خودم می‌توانم رایزنی‌هایی داشته باشم که اگر امکانش وجود داشته باشد در سیکل داوران المپیکی قرار بگیرم که البته بستگی به موافقت رییس کمیسیون داوران و اتحادیه جهانی دارد و هنوز چیزی مشخص نیست. امیدوارم با مشکلاتی که پیش آمده حداقل بتوانیم در مسابقات گزینشی المپیک حضور داشته باشیم، حضور در این مسابقات حداقل برای حفظ درجه داوری الزامی است.

وی گفت: متأسفانه تا روز گذشته فرودگاه‌ها بسته شده بود و مشخص نیست بتوانیم در مسابقات گزینشی شرکت کنیم یا خیر. در آن مسابقات هم باید رایزنی کنیم که بتوانم در المپیک حضور داشته باشم. امیدوارم این اتفاق رخ بدهد ولی اگر نشود حتماً خیریتی در آن است. عدم حضور ما در مسابقات قهرمانی آسیا باید ریشه یابی شود و کسانی که مقصر بودند باید پاسخگو باشند.

مصلایی پور تأکید کرد: کرسی در کمیسیون داوران اتحادیه جهانی متعلق به من نبوده و برای کشتی ایران است. امیدوارم عدم حضور من در المپیک منجر به از دست دادن کرسی کمیسیون داوران اتحادیه جهانی نباشد. برای کسب این کرسی سالیان سال رایزنی شده بود، امیدوارم این کرسی را از دست ندهیم. کسانی که در ورزش هستند به خوبی می‌دانند داوری یکی از مهمترین کرسی‌های اتحادیه جهانی است و سال‌هاست که ما این جایگاه را نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم کشتی ایران این کرسی را از دست ندهد. من این را تنها برای خودم نمی‌گویم هر داور دیگری که بتواند این کرسی را داشته باشد به نفع کشتی ایران خواهد بود. برای کسب این کرسی زحمت‌های زیادی کشیده شد، سال‌ها رایزنی شد، سفرهای متعدد رفتیم تا بتوانیم آن را به دست بیاوریم. امیدوارم که حداقل این کرسی تأثیرگذار از بین نرود.

مصلایی پور اظهار داشت: ما بعد از مدت‌ها این کرسی را به دست آوردیم و اگر بتوانیم آن را برای چهار سال دیگر حفظ کنیم صاحب قدرت خواهیم شد و از حق کشتی دفاع کنیم. کسانی که سال‌ها در عرصه بین المللی قضاوت می‌کنند به این موضوع واقف هستند که یکی کرسی هیأت اجرایی اتحادیه جهانی است و دیگر کرسی کمیسیون داوران. این دو کرسی نفوذ زیادی دارند و واقعاً تأثیرگذار هستند. امیدوارم بعد از مسابقات المپیک مشکلاتی که در این چهار سال داشتیم ریشه یابی شود و برای چهار سال دوم همه آن‌ها برطرف شود.