خروج ستاد عالی بازی‌های آسیایی و المپیک از ریل/ رفیق بازی نکنید!

خروج ستاد عالی بازی‌های آسیایی و المپیک از ریل/ رفیق بازی نکنید!

به گزارش خبرگزاری مهر، ورزش ایران چند ماه حساس و سرنوشت ساز را در پیش دارد تا خود را برای حضور در بازی های المپیک ۲۰۲۴ آماده کند. بااین حال موانعی که در این راه وجود دارد، نگرانی ها برای ناکامی در المپیک پاریس را افزایش داده است. علی افتخاری کارشناس ورزش در یادداشتی نوشته است:

«زمانی که برای نخستین بار آقای مهندس علی آبادی ستاد عالی بازی های المپیک را تشکیل داد هدفش ایجاد وحدت و تفاهم بین کمیته ملی المپیک و دستگاه ورزش بود تا به اتفاق تصمیمات کلان در مورد اعزام تیم‌های ورزشی به بازی‌های المپیک و آسیایی را اتخاذ نمایند. این ستاد که فاقد اساسنامه، مرام‌نامه و حتی دستورالعمل است قبل از بازی‌های آسیایی تشکیل و وظیفه آن تاکنون تعیین تیم‌های اعزامی و یا مخالفت با برخی از اعزام‌هاست.

در همه ادوار این ستاد به طور اصولی و منطقی تشکیل نشده و ضعف‌های زیربنایی آن به حدی زیاد است که حتی مباحث و تصمیم‌گیری‌های آن نیز گاهاً صورت جلسه هم نمی‌شود. شرح وظایف مشخص و مدونی برای این ستاد وجود ندارد و قطعاً می‌توان اذعان داشت که این ستاد «دیمی» تشکیل می‌شود و تصمیمات آن نیز دیمی است، موسس این ستاد آقای علی آبادی است که با تشکیل آن یکی از المپیک‌های موفق در تاریخ ورزشی ما را رقم زد.

ستاد عالی بازی‌های المپیک باید در ابعاد مختلف مبادرت به بررسی وضعیت ورزش کشور برای حضور در رخدادهای بین المللی نماید. این ستاد تاکنون تنها در یک مورد اقدام به تصمیم گیری نموده و آن بررسی وضعیت فنی تیم‌های فدراسیون‌های ورزشی است. بررسی ای که توسط افرادی انجام می‌شود که حدود ۶۰ درصد اعضای آن ورزشی نیستند.

افراد غیر ورزشی در این ستاد که با رفیق بازی از سوی کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش حضور دارند شأن آن را به نقطه حضیضی کاهش داده و حاصل آن نیز همین شکست کاروان ما در بازی‌های آسیایی هانگژو است که یک پله نسبت به قبل سقوط کردیم و ۷ مدال طلا را هم در هانگژو جا گذاشتیم.

کمیته ملی المپیک این روزها با ظرافت درصدد است که «توپ شکست» را در زمین این ستاد شوت کند، کمیته ملی المپیک چند عضو در این ستاد دارد و نمی‌تواند خود را از ستاد جدا بداند در ضمن نمی‌توان کمیته ملی المپیک را با لجاجت، عداوت با مخالفین و منزوی کردن کارشناسان برجسته خودی اداره کرد قطعاً کمیته ملی المپیک در شکست هانگژو در رده‌های اصلی مقصرین قرار دارد.

برای ارتقای سطح و وزن این ستاد پیشنهاد می‌نمایم که:
۱. ستاد عالی را که از ریل خارج شده با تدبیر برای موفقیت در المپیک به ریل برگرداند.
۲. سرپرست کاروان برای بازی‌های المپیک و آسیایی به وسیله این ستاد انتخاب شود.
۳. معاون ورزشی وزارتخانه را موظف به کنترل وضعیت فدراسیون‌ها در طول زمان آمادگی برای اعزام‌ها نماید.
۴. پرسشگری دائم برای کنترل دوپینگ از فدراسیون پزشکی ورزشی و مرکز نظارت کمیته المپیک داشته باشد.

۵. فدراسیون‌های ورزشی را موظف به ارائه برنامه مدون و وادار به پاسخگویی نماید برخی از فدراسیون‌ها در این دوره از بازی‌ها رها شده و فروپاشیده بودند.

۶. تعیین بازرسان ویژه برای بررسی و نظارت بر امور فنی و اداری مربوط به تیم‌های ورزشی شرکت کننده در بازی‌ها و ارائه گزارش ماهیانه آن به ستاد عالی
۷. عضویت ثابت حداقل دو نفر از ورزشکارانی که قهرمان المپیک هستند.
۸. دعوت از یکی از روسای پیشین کمیته ملی المپیک و وزارت ورزشی در هر جلسه برای انتقال تجارب، نقاط قوت و ضعف.
۹. دعوت از اعضای فدراسیون‌های جهانی و همه اعضای ایرانی که در امور بین‌المللی دارای کرسی و رتبه هستند.

۱۰. دعوت از افرادی که حداقل در دو دوره بازی‌های آسیایی و المپیک در کاروان ایران کار المپیکی کرده باشند برای انتقال تجارب.
۱۱. دعوت یکی از سرپرستان و معاونین کاروان ایران در بازی‌های المپیک در ادوار مختلف برای انتقال تجارب.

هم اکنون در این ستاد افرادی حضور دارند که هیچگونه تخصص ورزشی ندارند و بعضی از آنها با منشور المپیک بیگانه و حتی حلقه‌های المپیک هم برای آنها «بی‌معنی» است چطور می‌شود با رفیق بازی افرادی را به عضویت این ستاد درآورد که حتی یک بار به بازی‌های المپیک اعزام نشده، کار اعزام و تخصص مربوط به المپیک را انجام نداده و در یک کلام هیچگونه اطلاعاتی راجع به المپیک نداشته باشند؟

ستاد عالی بازی‌های المپیک برای ارتقا وضع کیفی خود، کسب تجارب و بالا بردن وزن این ستاد باید از افرادی همچون:
مهندس هاشمی طبا، مهندس علی آبادی، دکتر محمد دهخدا، محمد عزیزی، دکتر سید نصرالله سجادی، دکتر اصغر رحیمی، دکتر عباسعلی گایینی، دکتر علی نژاد، مهندس شاهرخ شهنازی، دکتر مهرزاد حمیدی، دکتر رضا قره خانلو، بهرام افشارزاده، دکتر داورزنی، خانم اسلامیان و دکتر عبدالحمید احمدی.

آقایان از انتقاد نهراسید، جبهه‌گیری نکنید از افراد توانمند ولو اینکه با شما مخالف باشند استفاده کنید منافع ملی کشورمان مطرح است، دوست بازی را کنار بگذارید و به جای افراد بی‌اطلاع از «دانایان» استفاده کنید. «هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ» «آیا آنان که اهل علم و دانشند با مردم جاهل نادان یکسانند؟» (آیه ۹ سوره الزمر)

با تمام تجاربی که در بازی‌های آسیایی و المپیک دارم با صراحت و قاطعیت می‌گویم که این ستاد از پویایی، کارایی، تسلط به کارهای المپیکی و تجربه کافی برخوردار نیست. آقای کیومرث هاشمی تازه آمده اند و قطعا ناکامی و بی نظمی در هانگژو را نمی‌توان بحساب ایشان گذاشت.

در پاریس المپیکی سخت در پیش روی ماست، تکرار حادثه المپیک پکن برای کاروان ما کاملاً قابل پیش بینی است. این ستاد گرچه دارای بعضی افراد متخصص، با تجربه و خوشنام است ولی در کل «رهبری» المپیک پاریس هرگز در توان این ستاد نیست.»