خیره کننده ترین غار جهان، غار کرم های شب تاب وایتومو

خیره کننده ترین غار جهان، غار کرم های شب تاب وایتومو

غار کرم‌های شب‌تاب کجاست ؟

غار کرم‌های شب‌تاب وایتومو یکی از دیدنی‌های جزیره‌ شمالی نیوزیلند است. این غار به خاطر استالاکتیت و استالاگمیت‌ها و همچنین میلیون‌ها کرم شب‌تاب بومی که از دیوارها و سقف این غار آویزان هستند، شهرت دارد.

غار وایتومو در میان صخره‌های ماسه سنگی، با عبور جریان آب، بیش از ۳۰ میلیون سال پیش ایجاد شده است. این موجودات کوچک، نوری آبی‌رنگ و زیبا را می‌تابانند و منظره‌ای شبیه کهکشان ایجاد می‌کنند. هنگامی که سوار بر قایق زیر سقف‌ درخشان غار پیش می‌روید، گویی زیر آسمانی پرستاره شناور هستید.

غار وایتومو گلوورم

این غار منحصر به فرد که در زیر دهکده‌ای کوچک قرار دارد، دارای اکوسیستمی بی‌نظیر است و دارای قدمتی ۲ میلیون ساله می‌باشد. غار وایتومو در فاصله ۲ ساعتِ از شهر اوکلند قرار دارد که ارزش پیمودن مسیر و تماشای محیطی دل انگیز را دارد.

رنگ آبیِ این غار، آرامشی دلپذیر را به شما اهدا می‌کند که در این مکان از هرگونه اضطرابی به دور هستید. به طور کلی فضای داخلی غار وایتومو به گونه‌ای است که گویی شما را به دنیایی دیگر می‌برد.

کرم های درون غار کرم‌های شب‌تاب

درخشش این غار به دلیل وجود حشره‌ای به نام “Arachnocampa Luminosa” می‌باشد که در لابه‌لای صخره‌ها و بر روی قندیل‌ها اسکان پیدا کرده‌اند و بعد از گذشت زمان مشخصی سر از تخم بیرون می‌آورند و به لارو تبدیل می‌شوند. این حشرات بیشترین زمان عمر خود را در میان کپسولی شفاف و براق می‌گذرانند. حیات ۱ ساله این موجودات در همان مکان ادامه می‌یابد تا از بین بروند زیرا آن‌ها توانایی مهاجرت به نقاط دیگر را ندارند.

این حشرات همواره مشغول تماشای محیط کوچک اطراف خود هستند، غافل از اینکه جماعتی برای تماشای آن‌ها از کیلومترها دورتر راهی این منطقه شده‌اند. نورِ فضای داخلی غار تنها به واسطه این حشرات شب تاب تامین می‌گردد و در این مکان خبری از پروژکتور و چراغ‌های رنگارنگی که مصرف برق بالایی دارند، نمی‌باشد.

این کرم‌های شب تاب نر و ماده، از گونه‌های بومی کشور نیوزلند می‌باشند که در اغلب مواقع از خود نور متصاعد می‌کنند؛ علاوه بر زیبایی بی حد و اندازه این کرم‌ها، عکاسی کردن از آن‌ها سختی‌های خاص خودش را دارد.

نخستین بار در سال ۱۸۸۷ تعدادی از اهالی دهکده مائوری که در نزدیکی غار سکونت داشتند، از روی کنجکاوی و البته تفریح تصمیم گرفتند وارد این غار شوند. آن‌ها تعدادی چراغ به همراه داشتند ولی وقتی وارد فضای بسیار تاریک غار شدند، چراغ‌هایشان کافی نبود. کمی جلوتر که رفتند آسمانی پرستاره را در مقابل خود دیدند، سپس سکوت همه جا را فرا گرفت و آن‌ها مبهوت فضای پیش رو بودند. بعد از گذشت دقایقی، با حالتی تعجب‌برانگیز غار را ترک کردند و به محض خروج از آن، پدیده نظاره شده را به همگان شرح دادند.

بازدید از غار وایتومو

امروزه این مکان جادویی همه روزه میزبان گردشگران تور اروپا می باشد و درآمد خوبی از این راه کسب می‌گردد. این درآمدها برای امور مختلفی همچون نگهداری، امنیت، تعمیر و بازسازی فضاهای داخلی غار مورد استفاده قرار می‌گیرد. توریست‌ها برای بازدید از این مکان زیبا، بعد از پرداخت هزینه، سوار بر کشتی می‌شوند و از مسیر مشخصی به تماشای این آسمان زیرزمینی می‌پردازند.

آدرس غار وایتومو گلوورم

اقیانوس آرام/ نیوزلند/ شهر اوتوروهانگا/ جاده غار وایتومو.