داشتن برنامه بلندمدت دوجانبه با ترکیه لازمه ارتقای روابط است

داشتن برنامه بلندمدت دوجانبه با ترکیه لازمه ارتقای روابط است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که روز گذشته به منظور شرکت در اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی با موضوع فلسطین و بحث مربوط به مهاجرت افغانستان در کشورهای اسلامی وارد استانبول شد، صبح امروز (پنجشنبه، ۱۸ آذرماه) در نخستین برنامه خود در ترکیه با فعالان اقتصادی و تجار ایرانی فعال در این کشور دیدار کرد.

وی با بیان اینکه براساس قانون اساسی با افتخار نماینده همه مردم ایران هستم، گفت: افتخار می‌کنم که از این جایگاه بتوانم صدای همه شما باشم و انجام وظیفه کنم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه براساس فرهنگ اسلامی و ایرانی، عزت و استقلال مفاهیم مهم و اساسی برای ایرانیان است و استقلال واقعی هزینه دارد در غیر این صورت دچار ذلت می‌شویم، تأکید کرد: البته هزینه داشتن استقلال، عزت و ایستادن مقابل زورگویی را باید همه بدهیم.

قالیباف در عین حال گفت: البته باید بپذیریم در برخی موارد در مسیر آرمان‌های‌مان به واقعیات توجه نکرده و در جاهایی که لازم بود برای رسیدن به قله موفقیت، مسیرهای دیگری را طی کردیم که منکر این اشکالات نیستیم، اما درباره این اصل که همه باید مقابل زورگویی بایستیم تا عزت و استقلال کشور حفظ شود ذره‌ای نباید تردید کنیم.

وی با بیان اینکه من نه به عنوان یک فرد پشت میزی، بلکه به عنوان کسی که ۴۰ سال سابقه اجرایی دارد از مسائل و مشکلات شما در حوزه تجارت و فعالیت اقتصادی آگاه هستم، اظهار کرد: با وجود همه این مشکلات معتقدم که برای حل آن‌ها نیازمند دو هاب مالی و لجستیکی هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در همین زمینه افزود: گرچه آمریکا تحریم کرده است، اما در مقابل تحولات و ظرفیت‌هایی که وجود دارد، این تحریم‌های آمریکا ضعیف بوده و آنقدر مؤثر نیست که ما نتوانیم با ایجاد هاب مالی و لجستیکی، مسائل تجاری‌مان را حل کنیم.

قالیباف، شرط حل این مشکلات را داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق و هوشمندانه و اجرای گام به گام آن دانست و گفت: اگر اینگونه عمل کنیم هم منافع اقتصادی افراد یعنی فعالان اقتصادی که حق آن‌هاست و هم منافع ملی کشور تأمین و سبب عزت مردم می‌شود.

وی اضافه کرد: با ایجاد هاب مالی و لجستیکی می‌توانیم در روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای مختلف از جمله کشورهای همسایه نظیر ترکیه شاهد ارتقای همکاری‌ها و شرایط بهتری باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: البته به این نکته توجه کنیم که در مقوله تجارت دوجانبه نباید نگاه کوتاه‌مدت داشته باشیم و مثلا اگر تحریم‌ها رفع شد، این مقوله کمرنگ شود، بلکه باید در این مسئله نگاه بلندمدت مثلا ۲۵ ساله داشته باشیم و حتی اگر تحریم‌ها رفع شد بازهم تلاش ما برای ارتقای تجارت دوجانبه ادامه یابد.

قالیباف اضافه کرد: این همان مسیری است که ما در ارتباط با کشورهایی نظیر چین و روسیه برای ارتقای روابط تجاری و اقتصادی طی می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود، تأکید کرد: کسانی که باید آن نقشه راه و تفاهمات و توافقات روی کاغذ را اجرایی کنند شما تجار و فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلف هستید.

همچنین در ابتدای این نشست، تعدادی از فعالان اقتصادی و بازرگانان ایرانی شاغل در ترکیه به بیان دغدغه‌ها و مشکلات خود پرداختند.

براساس این گزارش، اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) با موضوعات محوری «فلسطین، مهاجرت و افغانستان»، در روزهای ۹ و ۱۰ دسامبر (۱۸ و ۱۹ آذر) در شهر استانبول و به میزبانی مجلس ترکیه برگزار می‌شود.

گفتنی است، سارا فلاحی، ابراهیم رضایی و ابوالفضل عمویی اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و عادل نجف‌زاده رئیس گروه دوستی و پارلمانی ایران و ترکیه و رضا نجفی معاون حقوق و امور بین‌المللی وزیر خارجه قالیباف را در این سفر و حضور در اجلاس PUIC همراهی می‌کنند.

منبع : مهر