در جلسه امروز شورای شهر تهران چه گذشت

در جلسه امروز شورای شهر تهران چه گذشت

به گزارش خبرنگار مهر، صبح یکشنبه چهل و دومین جلسه شورای شهر تهران با حضور اکثریت اعضا و به ریاست پرویز سروری برگزار شد.

وی در ابتدای این جلسه به سفر اخیر رئیس جمهور به روسیه اشاره کرد و گفت: فصل جدیدی از دیپلماسی در کشور با سفر رئیس جمهور به روسیه رقم خورد که در اصل به‌دنبال نه شرقی و نه غربی بود.

نایب رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: این سفر حکایت از این داشت که صرفاً روی مذاکره تمرکز نکردیم و این اوج ذکاوت دیپلماسی است که کشور به خرج می‌دهد.

در ادامه، سروری با اهدای گل به بانوان حاضر در صحن شورا، روز زن را تبریک گفت.

نقش زن مسلمان در تحول اجتماعی جامعه

نرگس معدنی پور در نطق پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران با تبریک زادروز ولادت حضرت زهرا (س) و روز مادر گفت: زن مسلمان نه در کلام بلکه به گواه تاریخ و در عمل در تحول اجتماعی جامعه خود نقش بی‌بدیل داشته و این تحول نه در سطح و ظاهر بلکه در عمق و باطن جامعه یعنی در بطن تک تک افراد و درون خانواده‌ها شکل گرفته است.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: زنان ما به عنوان مادران، همسران و دختران این سرزمین در جبهه و پشت جبهه فعالانه با صبری جمیل اما بصیرانه مجاهدت‌ها کرده‌اند.

رشد ۱۸ درصدی خودرو در شهر تهران

سردار محمدحسین حمیدی نیز با ارائه گزارشی از وضعیت آلودگی و ترافیکی شهر تهران گفت: ترافیک و آلودگی در شهر تهران دو موضوع اساسی است که متأسفانه سابقه آن‌ها بیش از ۶۰ سال است و از دهه چهل موضوع آلودگی هوا و ترافیک مطرح است.

رئیس پلیس راهور تهران بیان کرد: خیلی از معابر همچنان نواقص هندسی دارند که هم گره‌های ترافیکی را تشدید می‌کند و هم تصادفات را افزایش می‌دهد.

وی گفت: تقریباً به‌طور میانگین حدود ۱۸ درصد رشد خودرو را در شهر تهران داریم؛ اما خروج خودرو به شدت کم شده است.

حمیدی با بیان اینکه تهران نوزدهمین شهر آلوده در جهان است، گفت: در تصادفات تمام بخش‌ها اقدامات مؤثری انجام دادند و روند تصادفات به شکل مطلوبی کاهش داشته است و از سال ۹۰ تا سال گذشته حدود ۴۰ درصد کاهش تصادف منجر به فوت را داشته‌ایم.

تردد مدیرعامل شرکت خودروساز در خطوط ویژه با مجوز پلیس راهور

مهدی اقراریان پس از استماع گزارش رئیس پلیس راهور تهران در جلسه امروز شورای شهر تهران، گفت: در صحن شورا اشاره کردم که بعضاً منافع عمومی را بخاطر منافع خصوصی از دست می‌دهیم و مصداق آن دو خودروساز گردن‌کلفت در کشور است که هر کار دلشان می‌خواهد، می‌کنند.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: برخی خودروها که پلاک تهران نیستند اما در مسافربرهای اینترنتی در تهران فعالیت می‌کنند که در خودروهای خود استراحت می‌کنند.

وی در ادامه به ماجرای اعطا مجوز تردد خط ویژه به مدیرعامل یکی از دو خودروساز بزرگ کشور توسط پلیس راهور اشاره کرد و گفت: این اقدام بدان معناست که افرادی چشم خود را بر واقعیات می‌بندند؛ اما باید با مردم صادق بود و حل مشکلات مردم در مسیر صداقت است.

مجوز ورود به خط ویژه باید محدود باشد

حبیب کاشانی نیز با انتقاد از تردد بدون ضابطه خودروها در خطوط ویژه بیان کرد: متأسفانه مردم تهران زمانی هم که از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند در ترافیک می‌مانند؛ چرا که تعداد زیادی از خودرو از خطوط ویژه عبور می‌کنند.

خزانه‌دار عضو شورای شهر تهران گفت: مجوز ورود به خط ویژه باید محدود باشد و از ورود بدون مجوز نیز خودداری و برخورد قانونی کرد.

انتقاد عضو شورای شهر از پارک‌های غیرقانونی

مهدی عباسی نیز موضوع پارک‌های غیرقانونی در شهر تهران را مورد اشاره قرار داد و گفت: در قریب به اتفاق محلات و خیابان‌های اصلی شاهد هستیم که مغازه‌هایی خدمات ارائه می‌کنند و مراجعه‌کنندگان خودروهای خود را به‌گونه‌ای در نزدیکی این مغازه‌ها پارک می‌کنند که دو سوم خیابان اشغال می‌شود.

انتقاد تشکری هاشمی از وضعیت تردد شبانه کامیون‌ها در شهر

سید جعفر تشکری هاشمی نیز ضمن انتقاد از وضعیت موتورسیکلت‌ها در شهر تهران گفت: سال‌هاست که در خصوص ساماندهی موتورسیکلت‌ها بهبودی حاصل نشده و متأسفانه هیچ‌گاه شاهد توقف رشد بی‌انضباطی ترافیکی موتورسیکلت‌ها نبوده‌ایم.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: سرعت غیرمجاز با رانندگان غیرمجاز و رفتارهای پر خطر کامیون‌ها در ساعات پایانی شب امنیت شهروندان را به خطر انداخته است.

افزایش نرخ جرایم باعث قانون‌پذیری و اخلاق‌مداری شهروندان نمی‌شود

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد آقامیری با اشاره به این موضوع که افزایش نرخ جرایم الزاماً سبب قانون‌پذیری و اخلاق‌مداری شهروندان نمی‌شود، گفت: در جایی که پلیس نباشد کسی قانون را رعایت نمی‌کند.

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به مطالبات رئیس پلیس راهور تهران درباره ساماندهی وضعیت خودروها گفت: مخاطب شما شهرداری تهران بود؛ در حالی‌که ۹۰ درصد خودروهایی که شما مدیریت می‌کنید مربوط به خودروسازهای داخلی است.

کاهش کیفیت زندگی شهروندان و گران شدن زندگی در تهران در سایه جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌ها

احمد صادقی نیز با بیان اینکه شاهد یک ولنگاری مدیریتی در شهر تهران هستیم، گفت: جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌ها و سازمان‌ها و عدم تبعیت از یک مدیریت واحد سبب شد کیفیت زندگی شهروندان در تهران کاهش یابد و از طرفی زندگی در شهر را برای مردم گران کند.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: خودمان نیز از ظرفیت‌هایمان در شهرداری استفاده نمی‌کنیم. به عنوان مثال جایی مانند پیک بادپا ظرفیت انتقال بار را دارد اما هیچ نقشی در این زمینه در شهر ندارد و مقوله انتقال بار به یک موضوع لاینحل تبدیل شده است.

کمبود جای پارک به‌واسطه برخی از قوانین

علیرضا نادعلی نیز موضوع کمبود جای پارک در خیابان‌های تهران را مورد اشاره قرار داد و گفت: در برخی از معابر، کوچه‌ها و خیابان‌ها به‌واسطه قوانینی که وجود دارد، گاهی اوقات امکان پارک خودرو در دو طرف یک معبر وجود دارد؛ این در حالی است که هر کس در این شهر تردد می‌کند باید حدی از راحتی و آسایش را داشته باشد.

سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه بر لزوم فرهنگ‌سازی و تولید مفاهیمی که نظم و انضباط عبور و مرور در شهر را می‌آموزد، تاکید کرد.

دولت باید بخشی از جریمه‌ها را برای توسعه حمل و نقل عمومی به شهرداری پرداخت کند

مهدی پیرهادی نیز با طرح این سوال که درآمدهای حاصل از جریمه‌های رانندگی در کجا هزینه می‌شود، گفت: بر اساس قانون بخشی از این جریمه‌ها را دولت باید به شهرداری تهران پرداخت کند و شهرداری نیز آن را در نگهداشت و توسعه حمل و نقل عمومی استفاده کند که متأسفانه بسیاری از این وجوه به شهرداری تهران پرداخت نشده است.

امانی: انتصاب مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار غیرقانونی است

ناصر امانی نیز در تذکر پیش از دستور خود با اشاره به انتصاب مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار گفت: مدیرعاملی که غیرقانونی انتخاب شده، الزامی به رعایت اساس‌نامه داخلی سازمان ندارد.

رئیس کمیته منابع انسانی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: دیروز یک نفر را به‌عنوان مدیرعامل انتخاب کردند که حتماً انسان شایسته و با تجربه‌ای است و در این شکی نداریم و پستی که به او دادند به کار قبلی او هم ارتباط دارد؛ اما شرایط مطرح در این اساس‌نامه را ندارد؛ یعنی نه کارمند رسمی شهرداری است و نه هشت سال سابقه کار در شهرداری تهران را دارد. درباره سه مورد قبلی هم هیچ تذکری ندادم و دیگران تذکر دادند. این مورد بعد از سه بار تکرار برای بار چهارم رخ می‌دهد.

لزوم استفاده از ظرفیت بانوان برای مدیریت شهری

سوده نجفی عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران نیز گفت: شهردار تهران از ظرفیت بانوان بیشتر استفاده و پست مشاور مناطق را احیا کند و آنچه که امروزه بانوان تهرانی از مدیریت شهری جدید توقع دارند استفاده از ظرفیت آنها برای مدیریت شهر است.

در ادامه چهل و دومین جلسه شورای شهر تهران لایحه شهردار تهران در خصوص «اصلاحیه مصوبه اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز مبتنی بر ارزش اکولوژیک درختان» مورد بررسی اعضا قرار گرفت و با ۱۸ رأی موافق به تصویب رسید.

منبع : مهر