دفتر منطقه‌ای مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود افتتاح شد

دفتر منطقه‌ای مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود افتتاح شد

به گزارش خبرنگار مهر، دفتر منطقه‌ای مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود عصر سه‌شنبه طی آئینی با حضور علیرضا الماسوندی رئیس حوضه آبریز زاینده رود و منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در محل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان به طور رسمی افتتاح شد.

دفتر منطقه‌ای مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده‌رود علاوه بر به کارگیری مدل‌ها و ابزار پشتیبانی تصمیم گیری، وظیفه ایجاد ساختار هماهنگ کننده در سطح‌های ملی و منطقه‌ای را با حضور نهادهای دیگر دولتی و غیر دولتی و گروداران امکان پذیر می‌سازد.

افتتاح دفتر منطقه‌ای مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده‌رود شاخص‌های حکمرانی خوب از قبیل شفافیت، مشارکت، قانون محوری، کارایی و مسئولیت پذیری قابل رصد است.

حسن ساسانی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در این آئین اظهار داشت: امید است با ایجاد این دفتر مدیریت گام بهتری برای حکمرانی متعالی آب داشته باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت رودخانه زاینده‌رود به عنوان مهم‌ترین رودخانه فلات مرکزی، لازم بود که بستری فراهم شود تا بتوانیم مشارکت کلیه ذی‌نفعان و ذی مدخلان را در تصمیم سازی‌ها و در راستای شفافیت داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان خاطرنشان کرد: با این بستر سازی و توان علمی و فنی، امید است گام‌های مهم‌تر برای احیای زاینده رود و توزیع عادلانه آب داشته باشیم.

ساسانی خاطرنشان کرد: توزیع عادلانه آب در سده‌های گذشته توسط علمایی چون شیخ بهایی با توجه به اهمیت اینکه تمام دی نفعان حوضه بهره مندی خوبی داشته باشند، انجام می‌شد.

وی با ایجاد این ساختار مشارکت با نظارت ذی نفعان داشته باشیم اضافه کرد: از همکارانی که برای تدوین این موضوع تلاش کردند و با حمایت جدی که ریاست حوضه آبریز در این بخش دارد، خدا را شاکریم که در این برهه گام مهمی برای احیای زاینده رود داشته باشیم.

در ادامه فردوس کریمی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود بهترین و مناسب‌ترین راهکار در این حوضه دارای مسائل چالش برانگیز بود، اظهار داشت: مطالعاتی که در خصوص مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود طی ۲۵ سال اتفاق افتاده است بی تردید بر گرفته از تدابیر اندیشمندان راهکارهای عملی و صحیح است.

وی با بیان اینکه لازم است نگاهی مسالمت آمیز برای توسعه خدمات جامع و بهتر در حوضه زاینده رود ارائه شود، تصریح کرد: اصفهان استانی ارزشمند و تاریخی است که مردمان چهارمحال و بختیاری در این استان و در کنار مردم اصفهان مسالمت آمیز دوستانه زندگی می‌کنند و همواره به دنبال این هستیم که این مسالمت و ارتباط متقابل وجود داشته باشد و ما در پیاده کردن نظام ارزشمند صرفه جویی و عدالت در آب کوتاهی نکردیم.

در ادامه شهروز مهاجری مدیرعامل انجمن آب آلمان با حضور برخط در این آئین اظهار داشت: مطالعات طرح مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود از ۲۰ سال پیش آغاز شد و وزارت علوم آلمان منابع مالی این پروژه را تأمین کرد.

وی با بیان اینکه مطالعات طرح مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود در حال نهایی شدن است، افزود: راه اندازی دفتر مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود تصمیمی بسیار خوب برای این حوضه با ساختار مدیریت یکپارچه است.

مدیرعامل انجمن آب آلمان با اشاره به اینکه پروژه مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود یکی از ۱۱ طرح مطالعاتی است که وزارت علوم آلمان منابع مالی آن را تأمین کرد، ابراز داشت: در پروژه مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود کارهای خیلی مهم انجام شد. مطالعاتی در خصوص مدیریت آب و فاضلاب و پساب انجام دادیم که شرکت آب و فاضلاب اصفهان باید پیش ببرد. در حوزه کشاورزان نیز مطالعاتی در حوزه رودشتین انجام شد.

همچنین خانم زانکنه نماینده وزارت علوم آلمان با بیان اینکه از سال ۲۰۱۰ وزارت علوم آلمان این پروژه را حمایت کرده است، اظهار داشت: خرسند هستیم که امروز گام مهمی در حوضه زاینده‌رود برداشته می‌شود که همان ایجاد این ساختار اداری ایران برای استفاده از ابزارهای تولید شده است و امیدواریم با گامی که در حفظ منابع آب برداشته شده در آینده در سطح وسیع‌تر گام بردارند.

همچنین پروفسور گایسن از دانشگاه صنعتی آلمان بر اهمیت بازچرخانی آب در بخش صنعت اشاره کرد و گفت: ما در مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود با پارک صنعتی و شرکت‌های ذوب آهن و فولاد مبارکه همکاری مشترک داشتیم و در طول پروژه راه حل‌های استفاده بهینه آب و بازچرخانی مورد بررسی قرار گرفت.