دلیل توقف مذاکرات مصر و قاهره برای بهبود روابط دوجانبه

دلیل توقف مذاکرات مصر و قاهره برای بهبود روابط دوجانبه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه الیوم السابع، سامح شکری وزیر خارجه مصر ضمن اعلام توقف روند مذاکرات با ترکیه برای عادی‌سازی روابط، تاکید کرد که تاکنون هیچ تغییری در رویه آنکارا ایجاد نشده است.

وی با تاکید بر لزوم پایبندی طرف‌های مذاکرات به استانداردها و قوانین بین المللی، افزود: یکی از امور نگران‌کننده، عدم خروج نیروهای خارجی از لیبی و عدم اتخاذ اقدامات قاطع برای تحقق این هدف است.

وزیرخارجه مصر تاکید کرد: این رخداد ثابت می‌کند که جامعه بین‌الملل برای دستیابی به منافع تلاش می‌کند نه تکیه به اصولی که باید در مدیریت روابط بین الملل به خوبی تثبیت شود.

شکری در ادامه به بحران یمن اشاره کرد و بر ضرورت تلاش برای برقراری مجدد آتش‌بس در یمن به منظور ایجاد یک راهکار سیاسی تاکید و از عدم دستیابی به توافق تمدید آتش‌بس و رهاندن مردم این کشور از درد رنج ابراز تأسف کرد.

وزیر خارجه مصر افزود: درگیری در یمن یا هر جای دیگری، راهکار نظامی ندارد و باید چارچوب‌های سیاسی و توافق برای پایان دادن به رنج مردم یمن وجود داشته باشد.

گفتنی است دولت ترکیه در سال‌های اخیر به بهانه جنگ لیبی، نظامیان خود را به این کشور گسیل داشته است. پافشاری ترکیه برای بقای نظامیانش در لیبی، حتی باعث شد که وزیر امور خارجه لیبی چندی پیش از ترکیه بخواهد که نیروهای خود را از این کشور خارج کند.

منبع : مهر