دولت باید مسیر صادرات را هموار کند

دولت باید مسیر صادرات را هموار کند

به گزارش خبرگزاری مهر، «عزت‌الله اکبری تالارپشتی» رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاحیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کاشی و سرامیک که از روز گذشته (۲۲ دی‌ماه) به مدت چهار روز در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد، با بیان اینکه این نمایشگاه در سطح خوبی برگزار شده اظهار کرد: ما در حوزه صنعت کاشی و سرامیک، تولیدکنندگان توانمندی داریم که با رقبای خارجی رقابت می‌کنند اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد، بحث مشکلات صادرکنندگان در این صنعت است.

وی افزود: ما از دولت آقای رییسی توقع داریم دستور بدهد تا موانع سر راه تولیدکننده‌ای که می‌تواند صادر کند، برطرف شود.

تالارپشتی با اشاره به کمبود انرژی برای تولید، گفت: این به معنی آن است که ما در حوزه تولید رشد کردیم اما به موازات آن در حوزه برق و گاز و به طور کلی انرژی، رشد متوازنی نداشتیم و پاسخگوی صنایع نیست.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: مدیران و دستگاه‌های دولتی مرتبط با انرژی باید آمادگی داشته باشند تا به صورت متوازن با بخش‌های تولیدی حرکت کرده و خود را رشد دهند.

وی گفت: مشکل دیگر در حوزه صادرات، موضوع انتقال ارز است که جای تأسف دارد و این نشان می‌دهد بخشی از دستگاه‌های دولتی ما کاملاً عقب هستند و این در حالی است که همه دستگاه‌ها باید پای کار بیایند و مشکلات را حل کنند؛ این‌طور نباشد که صادرکننده به دلیل مشکلات انتقال ارز با چالش روبه‌رو شود.

تالارپشتی ادامه داد: این وظیفه دولت است که سازوکار این موضوع را فراهم کند تا بتوانیم ارز را انتقال دهیم؛ دولتی‌های ما فقط می‌گویند که ما ارز نداریم.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مواد اولیه کاشی و سرامیک در داخل کشور وجود دارد، گفت: من در هر نمایشگاهی شاهد هستم که سفرای بعضی کشورها در آنجا فعال‌تر از بقیه حضور دارند اما بعضی سفرای ما در خارج از کشور فعالیت چندانی ندارند.

وی با بیان اینکه سفارتخانه‌های ما چهره اقتصادی ندارند، اظهار کرد: البته ما در اول این دوره، از وزیر امور خارجه خواستیم که چهره سفارتخانه‌ها اقتصادی شوند و با بخش خصوصی و دولتی صحبت کرده و تبادل امتیاز و کالا کنند و البته می‌توان در بعضی مواقع با تهاتر کالا، اقدامات صادراتی را انجام داد؛ به طور کلی راه‌حل‌های زیادی برای رسیدن به اهداف صادراتی جود دارد.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما از دولت انقلابی و رییس‌جمهور محترم انتظار داریم افرادی را در بدنه دولتی بسیج کند که آن‌ها بتوانند مسیر صادراتی را هموار کرده و مشکلات موجود را برای صادرکننده مرتفع کنند.

وی افزود: من جای فعالیت‌های جدی بدنه دولت، بانک مرکزی و وزارت امور خارجه را در این زمینه کم می‌بینم و این در حالی است که در شان و منزلت دولت انقلابی باید حرکت کنند و نباید دست روی دست بگذارند و بگویند ما تحریم هستیم.

تولید بیش از ۷۰۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در کشور

در بخش دیگری از این آیین، «اصغر آهنی‌ها» رییس انجمن صنفی کاشی و سرامیک تزیینی ایران با بیان اینکه کاشی و سرامیک در کشور ما به عنوان یکی از محصولات استراتژیک در کشور محسوب می‌شود اظهار کرد: در حوزه کاشی و سرامیک بیش از ۷۰۰ میلیون متر مربع تولید در کشور داریم که از ۷۰۰ میلیون متر مربع ظرفیت اسمی تولید کارخانجات ما که در حال افزایش است، بیش از ۲۰۰ هزار متر مربع صادر می‌شود و حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار مترمربع، مصرف داخلی است و از آنجا که منابع مواد اولیه پایه‌ای در کشور ما به صورت وفور است، این محصول به عنوان محصول پایه می‌تواند در بازارهای صادراتی به ویژه عراق، آسیای میانه و کشورهای عربی به عنوان یک محصول ارزآور برای کشور باشد.

رییس انجمن صنفی کاشی و سرامیک تزئینی ایران تاکید کرد: ما در کشورهای صادراتی هنوز موفق نشدیم یک استراتژی مناسب برای کشورهای حاشیه داشته باشیم که اگر این استراتژی را تدوین کنیم، بدون شک می‌توانیم با همین میزان تولید، ارزش افزوده بالایی ایجاد کنیم.

حضور نزدیک به صد شرکت برتر کاشی و سرامیک در نمایشگاه

«سید احمد میرزایی» فعال صنعت کاشی و سرامیک نیز با بیان اینکه این نمایشگاه در متراژ بیش از ۱۳ هزار مربع فضای مفید در هشت سالن از برندهای برتر ایران در حوزه کاشی و سرامیک در حال برگزاری است، اظهار کرد: نمایشگاه‌ها، ویترین اقتصادی هر کشوری هستند که اگر به درستی در این زمینه اقدام شود، می‌توانند در توسعه صادرات و رونق اقتصادی نقش مؤثری داشته باشند.

وی با بیان اینکه ما در سال ۸۳ و ۸۷ اولین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی در این صنعت را در استان یزد برگزار کردیم و یزد به عنوان قطب کاشی صادراتی ایران انتخاب شد، افزود: می‌توان گفت در حال حاضر استان یزد، ۶۰ درصد کاشی ایران را تولید می‌کند و یک نمایشگاه توانست تأثیر زیادی در صادرات کاشی داشته باشد.

میرزایی با بیان اینکه در این نمایشگاه حدود صد شرکت حضور دارند که بیشتر از تولیدکنندگان، برندها، صنایع وابسته به ماشین آلات هستند گفت: در حال حاضر، عمده صادرات کاشی و سرامیک ایران به کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان انجام می‌شود. با توجه به اینکه گرانی و تأمین پایدار حامل‌های انرژی، یکی از مشکلاتی است که در مسیر صادرات کاشی به کشورهای اروپایی و آسیای میانه وجود دارد، از این رو برای توسعه سهم بازار در این کشورها، برپایی نمایشگاه‌های تخصصی و حضور بازرگانان خارجی، می‌تواند بسیار کارگشا و مؤثر باشد.