دولت در بودجه توجه ویژه‌ای به بازار سرمایه داشته است

دولت در بودجه توجه ویژه‌ای به بازار سرمایه داشته است

به گزارش خبرنگار مهر، رحیم زارع عضو کیمسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ کل کشور در تشریح جزئیات بخش‌هایی از لایحه بودجه سال آینده، اظهار داشت: در هفته‌های گذشته دولت سیزدهم بودجه خود را با محوریت رشد اقتصادی و کنترل تورم تقدیم مجلس کرد و در مجموع دولت در بودجه توجه ویژه‌ای به بازار سرمایه و شرکت‌های تولیدی داشته است. به طور مثال کاهش ۵ واحد درصدی مالیات شرکت‌های تولیدی تصمیم بسیار درستی در بودجه است.

وی بیان کرد: طبیعتا این تصمیم با جذاب کردن تولید، به رشد تقاضا در بخش فعالیت‌های تولیدی کمک خواهد کرد و می‌تواند قسمت عمده‌ای از مالیات پرداختی صنایع بزرگ را کاهش داده و به سودآوری صنایع بورسی و هدایت منابع داخلی به سمت طرح‌های توسعه‌ای و رشد قیمتی آن‌ها در بلندمدت منجر شود. اختصاص ردیف بودجه‌ای جداگانه برای صندوق تثبیت و تقویت این صندوق با منابعی حدود ۵۰ همتی هم اقدام حمایتی دیگری از سود دولت در لایحه بودجه است.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ ادامه داد: از طرف دیگر مصوبات حمایتی ۱۰بندی دولت که استقبال گسترده فعالان بازار سرمایه را نیز در پی داشت از جمله اقدامات امیدبخش پیرامون بازار سرمایه بود که از جمله مهمترین موارد این مصوبه می‌توان به بازگشت مالیات نقل و انتقال سهام به صندوق تثبیت، اختصاص ۱۰ درصد وجوه عرضه سهام دولتی جهت بازارگردانی، اعلام نرخ تسعیر بانک‌ها معادل ۹۰ درصد نرخ نیما در ۶ ماهه گذشته، حضور رئیس سازمان بورس در جلسات ستاد اقتصادی و کاهش انتشار اوراق اشاره کرد.

زارع گفت: تعیین سقف ۵ هزار تومانی برای نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها و نرخ ۲ هزار تومانی برای نرخ سوخت گاز صنایع بزرگ فولادی و پتروشیمی و پالایشگاهی، دیگر تصمیم امیدبخش و بسیار موثری بود که حمایت فعالان بازار سرمایه را نیز به همراه داشته است. در مجموع وزارت اقتصاد و دولت رویکرد حمایتی از تولید و بازار سرمایه را داشته‌اند که امیدواریم این جهت گیری در ماه‌های آینده نیز حفظ شود.

منبع : مهر