راه‌اندازی شهرک سلامت ۱۰ هزار نفری برای معتادان

راه‌اندازی شهرک سلامت ۱۰ هزار نفری برای معتادان

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت با اشاره به اقدامات انجام شده برای تجهیز مرکز ترک اعتیاد مهر سروش گفت: اقدامات لازم برای ایجاد دهکده سلامت شروع شده و ما طرح کامل و هادی آن را ارائه داده ایم.

وی با اشاره به اینکه این پیشرفت با حداقل امکانات قابل توجه است و اینکه ارگان‌هایی مانند شهرداری و بهزیستی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی دستی بر آتش دارند هم باید مؤثر تر و فعال‌تر پای کار آیند، عنوان داشت: در مرکز سروش هیچ قرص و شربتی دارویی نظیر متادون در فرآیند درمان به معتادان داده نمی‌شود و تلاش شده تا به مددجویان این مرکز شغل و حرفه آموخته شود.

رئیس پلیس پایتخت افزود: بسیاری از خانواده این مددجویان آنها را طرد و ترک کرده اند و حدود ۵۰ تا ۶۰ فرد در اینجا فاقد هویت هستند که باید گام‌هایی برای اتصال این افراد به خانواده‌هایشان برداشته شود.

سردار رحیمی با بیان اینکه در نهایت تمام مددجویان این مرکز را تحویل خانواده شان خواهیم داد، افزود: با حداقل امکانات طی حدود دو سال گام‌های خوبی برداشته شده است طی جلسه‌ای برای رئیس جمهوری، وزیر کشور و حتی شهردار هزینه‌های لازم برای تکامل پروژه این مرکز را توضیح داده ایم.

رئیس پلیس پایتخت با انتقاد از شرایط فعلی بازپروری معتادان گفت: ما به فرایندهای بازپروری و اقداماتی که الان در بسیاری از مراکز بازپروری اتفاق می‌افتد منتقد هستیم و باید اینها را اصلاح کنیم.

سردار رحیمی در بخش دیگر برنامه نیز از خانه‌های مهری که در کنار این مرکز در حال ساخت است بازدید و اظهار داشت: اقداماتی را انجام داده ایم تا با کمک یکی از خیرین ۳۰ خانه مهر در کنار مرکز سروش درست کنیم تا اینگونه ارتباط بین معتاد و خانواده برقرار شود و در ادامه کار نیز بحث مراکز ورزشی را به عنوان شهر سلامت در کنار خانه‌های مهر خواهیم داشت که در کنار این خانه‌ها درست خواهند شد.

وی با بیان اینکه خانه‌های مهر با مرکز سروش کاملاً فاصله دارد و در حال حاضر تعداد این خانه‌ها ۳۲ سوئیت است، ادامه داد: در ادامه کار نیز بحث مراکز ورزشی را خواهیم داشت که کنار خانه‌های مهر ساخته خواهند شد..

وی با بیان اینکه از روز نخست راه اندازی مرکز سروش تلاش بر پیاده سازی بازپروری انجام شده است، یادآور شد: بخشی از مشغولیت ذهنی روزانه ام این مرکز است و مرتباً پیگیر آن هستم. اینجا با جان و دل و فارغ از مسئولیت اداری کار می‌کنیم اما با عشق تمام و توکل به خدا اقدامات را دنبال می‌کنیم تا حتی شده سلامت را به یک نفر بازگردانیم.

رئیس پلیس پایتخت از گلخانه پرورش گل و گیاه، کارگاه آهنگری، کارگاه صافکاری و نقاشی و کارگاه خیاطی و حسینیه این مرکز نیز بازدید کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۸ تا ۹ شغل در این مرکز آموزش می‌دهیم خیلی از این مددجویان اینجا این کارها را بلد نبودند و اینجا آموزش دیدند و مشغول به کار شدند از همه کسانی که علاقمند به انسان‌ها و به ویژه آسیب دیدگاه هستند درخواست می‌کنیم به این مرکز کمک کنند. این مرکز با رعایت تمام استانداردها و رعایت درست فرآیندهای لازم برای بازگشت فرد به زندگی و نجات از اعتیاد خانمان سوز به خانواده ایجاد شده و تا به جامعه باز گردد.

رئیس پلیس تهران ضمن انتقاد از فرآیندهای بازپروری و اقداماتی که در خیلی از مراکز بازپروری صورت می‌گیرد، گفت: این اقدامات باید اصلاح شود و نباید از این اظهارات نیز ناراحت شوند.

وی از کارخانه‌داران و صاحبان مراکز صنعتی خواست که سوله‌ها و خط تولید خود را در مرکز مهر سروش احداث کنند تا زمینه اشتغال مددجویان این مرکز فراهم شود.

این مقام انتظامی یادآور شد: اقدامات پلیس درباره نگهداری و بازپروری معتادان متجاهر در مرکز مهر سروش در حالی صورت می‌گیرد که پلیس اصلاً وظیفه‌ای در این رابطه ندارد و سازمان‌هایی مانند بهزیستی و شهرداری و دستگاه‌های دیگر باید این کار را کنند.

رحیمی با بیان اینکه طرح کامل و هادی مبنی بر راه‌اندازی شهرک سلامت ۱۰ هزار نفری در مکان مرکز مهر سروش ارائه شده است، گفت: معتادان متجاهر بعد از گذشت سه ماه از زمان سم‌زدایی آنها، باید مشغول کار شوند لذا در بخش‌های مختلف باید پیش‌بینی کنیم که این افراد سرگرم و مشغول کار شوند و اندک اندک به زندگی بازگردند.

منبع : مهر