رایزنی با مجلس برای تخصیص ۲۰ درصد از اختلاف نرخ بنزین به حمل‌ونقل

رایزنی با مجلس برای تخصیص ۲۰ درصد از اختلاف نرخ بنزین به حمل‌ونقل

به گزارش خبرگزاری مهر، احسان متولیان در بیست و هشتمین نشست تخصصی کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران گفت: بر اساس قانون ۶۰ درصد جریمه‌های راهنمایی و رانندگی باید در شهرهای مختلف از سوی شهرداری‌ها برای همان شهر هزینه شود، اما در این زمینه خلأ قانونی و اجرایی داریم.

او با بیان اینکه وصول جرایم راهنمایی و رانندگی برعهده خزانه است، گفت: این میزان متأسفانه تفاوت زیادی با رقمی که پلیس اعلام می‌کند دارد. بنابراین باید سازوکاری برای این مساله در نظر گرفته شود که یکی از آنها نظارت است تا سهم شهرداری‌ها هم دریافت شود. به طوری که در یکی از کلان‌شهرها اختلاف این جرایم یک به ۲۴۰ بوده است، بنابراین دستگاه‌های نظارتی باید ورود پیدا کنند و با همت شهرداری‌ها، مجلس و دولت اقدامات لازم صورت گیرد.

دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران درباره اعتبارات شهرداری‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۱ کشور هم توضیح داد: گفت: در لایحه ۱۴۰۱ به دلیل محدودیت مالی و ویرانه‌ای که دولت از دولت سابق گرفت، مجبور شده‌اند که بودجه را انقباضی ببندند و از طرفی تأکید شده استقراضی از بانک مرکزی هم نشود.

او با بیان اینکه سهم حمل‌ونقل عمومی شهرداری‌ها در لایحه بودجه به نوعی نادیده گرفته شده است توضیح داد: برای توسعه مترو در کل کشور پنج هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که سهم تهران همانطور که رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد، به صورتی است که فقط می‌توان ۴۷ متر تونل ساخت که میزان ناچیزی است.

متولیان همچنین از رایزنی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی خبر داد و بیان کرد: تلاش‌هایی با کمیسیون انرژی مجلس انجام شده تا از اختلاف نرخ بنزین که ۴.۵ میلیارد دلار است، ۲۰ درصد برای توسعه و بهسازی حمل‌ونقل عمومی که رقمی معادل با ۹۰۰ یا یک میلیارد دلار می‌شود، در نظر گرفته شود.

منبع : مهر