رایزنی برای جذب سرباز مهارت در دانشگاه فنی و حرفه‌ای

رایزنی برای جذب سرباز مهارت در دانشگاه فنی و حرفه‌ای

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه فنی و حرفه‌ای، صبح امروز عرفان خسرویان سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای با همراهی جمعی از معاونین و مدیران کل حوزه ستادی با حضور در محله یافت آباد از دانشکده فنی و حرفه‌ای انقلاب اسلامی تهران بازدید کرد.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: در دوره جدید مدیریتی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای از نظرات و پیشنهادات و استفاده از خرد جمعی در اداره دانشگاه بهره مند خواهیم شد. از همه اساتید و خانواده بزرگ دانشگاه فنی و حرفه‌ای می‌خواهیم کلیه نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی دانشگاه فنی و حرفه‌ای اعم از سازمان مرکزی و مراکز شهرستانی را تجمیع نموده و به حوزه ریاست دانشگاه منعکس کنند.

خسرویان در این نشست با عنوان اینکه خدا را شاکرم که در اولین بازدید میدانی از مراکز دانشگاه فنی و حرفه‌ای قدم به محل تحصیل شهید سردار حسن تهرانی مقدم پدر صنعت موشکی میهن اسلامی بگذارم بیان کرد: حضور و انتصاب بنده توسط مقام عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این دانشگاه با ایام شهادت مظلومانه صدیقه اطهر حضرت زهرا (س) و دومین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی همزمان شد که این امر را به فال نیک می‌گیرم.

حل مشکلات دانشگاه با استفاده از ظرفیت‌های داخلی

وی افزود: خوشحالم که در بسیاری از مسائل با عزیزان هم فکر و هم نظر هستیم و معتقدم در فصل جدید مدیریت دانشگاه فنی و حرفه‌ای ان‌شاءالله تمام تلاشمان را خواهیم کرد که با سرعت بیشتر با همدلی و با استفاده از ظرفیت‌های داخلی با حضور کارکنان و پرسنل با سابقه اداری، اعضای هیأت علمی، مدرسان و دانشجویان توانمند دانشگاه مشکلات را برطرف کنیم.

ظرفیت‌های بالقوه این دانشگاه یا دیده نشده و یا آزاد نشده

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای با عنوان اینکه اگر بخواهم فرا تحلیلی از نکات ارائه شده توسط جمع حاضر داشته باشم این است که ظرفیت‌های بالقوه این دانشگاه یا دیده نشده و یا آزاد نشده تصریح کرد: با طراحی سامانه ارتباطی که به زودی طراحی خواهد شد این ظرفیت‌ها شناسایی کرده و با تجمیع سیاست‌های مطروحه با یک مدل ماتریسی در کشور تمام قسمت‌های دانشکده و آموزشکده‌ها را سراسر کشور در حوزه‌های مهم دخیل کرده و با مدیریت واحد اجرایی کنیم.

دانشگاه فنی و حرفه‌ای امروز برای کشور فرصت ملی است

خسرویان افزود: دانشگاه فنی و حرفه‌ای در فعالیت‌های خود تفاوت معنایی بسیاری با سایر دانشگاه‌های نظری کشور دارد چرا که اکثر این دانشگاه‌ها مبتنی بر بودجه عمومی و (نفت) است و در همین راستا با شناختی که از آموزش‌های عالی مهارتی دارم معتقدم دانشگاه فنی و حرفه‌ای امروز برای کشور فرصت ملی است و می‌تواند به صورت زودبازده خلق ثروت کند.

وی گفت: این دانشگاه دهه اول عمر خود را سپری کرده و در این مدت کوتاه توسعه‌های خوبی هم رقم خورده است و همه مدیران سابق دانشگاه هم زحمات زیادی برای ارتقای این دانشگاه داشته‌اند چرا که شکل دادن و شکل گرفتن کار دشواری است. لذا در دهه دوم فعالیت این مرکز علمی و مهارتی شاهد شکوفایی هر چه بیشتر این مجموعه بزرگ ملی باشیم.

وجود فرصت‌های بزرگ و مغتنم در دانشگاه فنی و حرفه‌ای

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای با اذعان این امر که تقریباً تمامی دستگاه‌های اجرایی بحث پایدار سازی بودجه را دارند و بسیاری از مشکلات مطرح شده هم به بودجه بر می‌گردد اظهار داشت: انعطاف پذیری در فصل و ساختار بودجه‌ای سخت و برنامه‌ریزی شده است ولی از طرف دیگر در دانشگاه فرصت‌های بزرگ و مغتنمی وجود دارد.

وی ادامه داد: اکثر دانشگاه‌ها با تعداد و خروجی مقالات و کتاب ارزیابی می‌شوند ولی در این دانشگاه ما نیروی کار ماهر برای صنایع تربیت می‌کنیم و مأموریت و خروجی کار ما همین خواهد بود لذا دانش آموختگان این دانشگاه در اصطلاح بازار پسند بوده و سریع‌تر جذب بازار کار خواهد شد.

خسرویان با تأکید بر اینکه در بازدید امروز مشاهده شد کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌هایی که از بودجه عمومی و دولتی دانشگاه تجهیز شده گرد کهنگی دارد و مناسب نبوده ولی در مقابل کارگاه‌هایی که با کمک بخش خصوصی تجهیز شده‌اند محیط بروز و شاداب‌تری داشته و ارتقای محسوس و قابل توجهی در این بخش دیده می‌شود.

فرصت ما از چالش‌ها، مسائل و مشکلات بزرگ‌تر است

سرپرست دانشگاه با عنوان اینکه بنده تعدد کادر تخصصی متعهد در حوزه‌های کارمندی و آموزشی و هیأت علمی، همینطور وجود بیش از ۳۴۰۰ کارگاه و آزمایشگاه در سراسر مراکز از مزیت‌های عمده دانشگاه تلقی می‌کنم خاطر نشان کرد: فرصت ما از چالش‌ها، مسائل و مشکلات بزرگ‌تر است بنابراین باید با برنامه‌ریزی صحیح حرکت کرده و همه عزیزان پای کار باشند و در این مسیر بایستی مسائل را به قسمت‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دسته بندی و تقسیم کنیم که تمامی مشکلات حل و فصل شود.

خسرویان از شکل‌گیری کمیته مانع زدایی و پایش مقررات برای حل مشکل و هموار کردن تنظیم قرارداد با بنگاه‌های کسب و کار اقتصادی و صنایع کشور خبر داد و تصریح کرد: باید طوری برنامه‌ریزی شود که هم صنعت و هم دانشگاه به صورت برد برد فعالیت‌ها را آغاز کنند و به سرانجام برسانند.

برنامه اصلی دانشگاه فنی و حرفه‌ای تربیت دانشجوی ماهر

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای ادامه داد: تجربه دانشگاه‌ها با بخش خصوصی رضایت بخش نبوده و شعار ارتباط صنعت و دانشگاه تحقق نیافته و صنعت هم به دانشگاه اعتماد مطلوبی ندارد لذا معتقدم باید دانشگاه بازار پسند شود و خود را با نیاز صنایع تنظیم کند بنابراین برنامه اصلی دانشگاه فنی و حرفه‌ای تربیت دانشجوی ماهر با توجه به نیازهای بازار کار و آمایش سرزمینی رشته‌ها و بروز رسانی سرفصل‌ها با سرعت با انعطاف پذیری بالا و منطبق با فناوری‌های روز جهان به عبارت دیگر لزوماً تولید پایه و دانش پایه است.

وی با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای می‌تواند به صورت زود بازده خلق ثروت کند عنوان کرد: باید به دنبال بازارهایی برویم که نزدیک باشد به عنوان مثال منطقه یافت آباد که دانشکده انقلاب اسلامی در آن قرار دارد قطب صنعت مبلمان و چوب در پایتخت است و بیش از سه هزار واحد صنعتی در این منطقه وجود دارد. دانشگاه باید به سرعت نیازهای صنایع را احصا کرده و صنایع بزرگ و کوچک را مجاب کند با مراکز وارد قرارداد شود.

معیار ارزیابی برای مدیران و اعضای هیأت علمی، میزان و سطح قراردادهای فی ما بین با صنعت

خسرویان با تأکید بر اینکه معیار ارزیابی بنده برای مدیران و اعضای هیأت علمی، میزان و سطح قراردادهای فی ما بین با صنعت است هر چه قدر حجم قراردادهایی که اجرایی می‌شود بیشتر شود سهمی از آن به صورت کارانه برای کارکنان و استادان تزریق خواهد شد و ما بقی به صورت زیر ساخت و ارتقای کارگاه‌ها اختصاص خواهد یافت. منابع مالی ما در سازمان مرکزی محدود است ولی به هر اندازه‌ای که مراکز تولید منابع مالی و درآمد اختصاصی داشته باشند سهم ایشان برابر مقررات تخصیص خواهد یافت.

سرپرست دانشگاه از راه اندازی سیستمی سامانه نظام پیشنهادات خبر داد و گفت: بایستی موضوعات، پیشنهادات و انتقادات به تفکیک معاونت‌ها و حوزه‌ها دسته بندی شود.

وی گفت: چشم انداز بنده در دانشگاه فنی و حرفه‌ای این است که منتظر صنایع نمانیم بلکه باید در ستاد و مراکز به دنبال ارتباط مستمر با صنایع باشیم و نتیجه آن این باشد که هر مرکز دانشگاه فنی و حرفه‌ای خود به یک کارخانه‌های دانشگاهی تبدیل شود.

یکی از معضلات کشور این است که از پیشرفت‌ها و توانمندی‌ها با خبر نیستیم

خسرویان با اشاره بر اینکه در کشور پیشرفت‌های خیلی خوبی داشتیم و یکی از معضلات کشور این است که از پیشرفت‌ها و توانمندی‌ها با خبر نیستیم. در بسیاری از نقاط کشور که چالشی وجود دارد در بخشی دیگر راه حل آن موجود است و بزرگترین مزیت دانشگاه فنی و حرفه‌ای این است یک دانشگاه شبکه ای مبتنی بر مهارت و نه مبتنی بر تئوری و مقاله است. استادکاران و پنجه‌های کارآمد ما در کشور درگیر صنایع هستند و در اکو سیستم صنایع قرار دارند و باید سازمان مرکزی به عنوان تجمیع کننده عمل کند و این شبکه گسترده مهارتی ارتقا دهد.

این مقام مسؤول افزود: با تغییر نگرش، بایستی برای مجموعه‌های گسترده کارگاهی طرح کسب و کار بنویسیم و نگاه تکنیکال صرف نداشته باشیم. بیشترین ساعات کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها باید وقف آموزش عملی، یادگیری و یاد دهی به دانشجویان شود و این یادگیری به سمت انجام امور گام بردارد.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای با تأکید بر راه اندازی میز خدمت در تمامی مراکز خاطر نشان کرد: سیاست مردمی دولت آیت الله رئیسی بر حفظ کرامت و مبنای تکریم ارباب رجوع است بنابراین در اسرع وقت باید کارها انجام شده و هیچ مطلبی روی زمین نماند.

تکنولوژی محور توسعه است

وی گفت: در حوزه فناوری بحثی با عنوان سطح دسترس پذیری به تکنولوژی داریم. تکنولوژی محور توسعه است و این تکنولوژی اجزای مختلفی دارد در نگاشت نهایی دانشگاه فنی و حرفه‌ای جز بازوهای مهارتی تکنولوژی به حساب می‌آید. لذا برنامه داریم کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های این دانشگاه تجهیز و به سمت فعالیت‌های کاربردی زود بازده حرکت کند.

خسرویان با عنوان اینکه در برنامه‌های اصلی دانشگاه به دنبال جذب «سرباز مهارت» به عنوان نیروی کار ماهر صنعت هستیم گفت: ان‌شاءالله در روزهای آینده رایزنی‌های اولیه این امر با ستاد کل نیروی‌های مسلح صورت خواهد پذیرفت.

وی افزود: به فضل الهی تصمیم داریم در فجر انقلاب اسلامی برخی از پروژه‌های عمرانی بالای ۹۰ درصد را از محل اوراق خزانه و ظرفیت‌های حامیان و خیرین تکمیل و افتتاح کنیم لذا در این خصوص هر ساخت و سازی در مراکز بایستی با هماهنگی طرح جامع عمرانی صورت پذیرد.

منبع : مهر