رایزنی لاوروف و امیرعبداللهیان پیرامون مسائل منطقه

رایزنی لاوروف و امیرعبداللهیان پیرامون مسائل منطقه

به گزارش خبرگزاری مهر، امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه در پاسخ به تماس تلفنی سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، درباره برخی موضوعات در دستور کار روابط دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای از جمله آخرین وضعیت دریای سرخ تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر عزم و اراده دو کشور در خصوص توسعه و تحکیم همکاری‌ها بین تهران و مسکو، ابراز امیدواری کرد که پیگیری اجرای توافقات باقیمانده بین دو کشور با جدیت انجام شود.

امیرعبداللهیان در خصوص تحولات مهم منطقه خصوصاً غزه تصریح کرد: تداوم حملات رژیم صهیونیستی به غزه و اقدامات مداخله جویان آمریکا در دریای سرخ موجب ایجاد ناامنی بیشتر منطقه می‌شود. آمریکا به بهانه قطعنامه جدید به دنبال نظامی کردن دریای سرخ است و ما تردید نداریم که این اقدامات در تشدید ناامنی‌ها در دریای سرخ تاثیر دارد. حمله به یمن برای آمریکا یک خطای استراتژیک است.

ووزیر امورخارجه روسیه نیز در این گفت وگوی تلفنی ضمن تاکید بر روابط ممتاز و دوستانه دو کشور گفت: روابط مسکو و تهران، راهبردی است و روسیه بدون قید و شرط به حاکمیت و تمامیت ارضی ایران از جمله در خصوص جزایر ایرانی در خلیج فارس قویاً پایبند است. این موضع غیر قابل تغییر مسکو است و هیچگاه نباید مورد تردید قرار گیرد.

سرگئی لاوروف همچنین گفت: شرایط امروز دریای سرخ پیامد تشدید تنش در فلسطین است که وضعیت متشنجی را برای منطقه و دیگر کشورها ایجاد کرده است.

طرفین با تاکید بر تسهیل موضوعات تجاری و ترانزیتی بین دو کشور و لزوم گسترش مناسبات دو جانبه بر اهمیت نهایی کردن معاهده همکاری‌های جامع و راهبردی دو کشور تاکید کردند.