رشد ۲۰ درصدی مبادلات کالاهای نفتی در سال جاری

رشد ۲۰ درصدی مبادلات کالاهای نفتی در سال جاری

به گزارش خبرگزاری مهر، ابوطالب گرایلو مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به اقدامات انجام شده برای ساماندهی و جلوگیری از رسوب کالا در بنادر استان خوزستان گفت: طی سال جاری در بندر امام خمینی (ره) که به عنوان هاب غلات کشور شناخته می‌شود، ۸ میلیون و ۸۹۷ هزار و ۲۷۰ تن کالای اساسی تخلیه و ۸ میلیون و ۸۰۱ هزار و ۲۲ تن از بندر خارج شده است. آمارها حاکی از عدم وجود کالای رسوبی در بندر امام خمینی (ره) است و آنچه باقی مانده باید توسط صاحبان کالا پیگیری و ترخیص شوند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در خصوص حجم کالاهای نفتی از ابتدا تا ۲۰ آذرماه امسال گفت: عملکرد ما در بخش نفتی بالغ بر ۲ میلیون و ۷۵۶ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه از رشد ۲۰ درصدی برخوردار بوده است.

گرایلو با بیان اینکه از سال گذشته در راستای افزایش ظرفیت بندری برای ساخت انبارهای سرپوشیده اقدام به جذب سرمایه گذاری شد، گفت: ساخت ترمینال‌های مکانیزه نیز در دستور کار قرار دارد (که فاز اول یکی از این ترمینال‌ها در هفته دولت با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد) تا سرعت تخلیه افزایش پیدا کند و ریزش کالا به حداقل ممکن برسد.

وی با اشاره به میزان سرمایه گذاری در بندر امام خمینی (ره) از ابتدای دولت سیزدهم گفت: مجموع اقدامات انجام شده و توافقنامه‌هایی که تا پایان سال جاری منعقد می‌شود به ۸ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای بندر امام خمینی (ره) بیان کرد: ظرفیتی بالغ بر ۴۵۰ هزار تن مخازن نفتی در این بندر ایجاد شده است و طبق برنامه، ظرفیت آنها به ۵۵۰ هزار تن نیز افزایش می‌یابد. همچنین احداث ترمینال مکانیزه مواد معدنی با سرمایه مورد نیاز بیش از ۱,۰۰۰ میلیارد تومان در دستور کار قرار دارد. از طرفی در حال انعقاد قرارداد برای توسعه ظرفیت ترمینال کانتینری از ۶۰۰ به ۱۰۰۰ TEU در سال هستیم.

گرایلو از انعقاد قرارداد سرمایه گذاری تا پایان امسال برای بازسازی ترمینال قدیمی غلات و اتصال به سیلوها با ظرفیت ۱.۵ میلیون تن در سال خبر داد.