رشد ۵۰درصدی حجم معاملات برق تجدیدپذیر در تابلوی برق سبز بورس

رشد ۵۰درصدی حجم معاملات برق تجدیدپذیر در تابلوی برق سبز بورس

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، سید مهدی حسینی، مدیرکل دفتر بودجه، تسهیل سرمایه گذاری و تجهیز منابع مالی ساتبا گفت: با گذشت ۶ دوره از آغاز نخستین معامله برق تجدید پذیر در بورس انرژی تاکنون بالغ بر ۱۷۲ میلیون کیلووات ساعت برق تجدید پذیر ذیل تابلوی برق سبز با ارزشی افزون بر ۴,۰۶۰ میلیارد ریال معامله شده است.

وی افزود: تاکنون ۱۲۸ مشترک صرفاً در یک ماه معاملاتی اخیر اقدام به خرید برق تجدید پذیر از این تابلو کرده‌اند و پیش بینی می‌شود با توجه به ورود صنایع مختلف برای خرید برق سبز و نیز حضور شرکت‌های خرده فروش شاهد رشد تقاضا و افزایش حجم معاملات طی دوره‌های آتی باشیم. تابلوی برق سبز در بورس انرژی ایران به‌عنوان راهکار جدید و با هدف اطمینان‌بخشی به بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در حوزه تجدیدپذیرها ایجاد شده است.

تابلوی برق سبز در بورس انرژی با هدف ایجاد بازار عرضه و تقاضای مستقیم، مردمی‌سازی اقتصاد تجدید پذیر و نیز ایجاد فضای رقابتی برای تبادل انرژی‌های تجدید پذیر ایجاد شده است. این تابلو می‌تواند برای سرمایه‌گذاران بخش انرژی‌های تجدید پذیر اطمینان به همراه داشته باشد تا آنان با خیالی آسوده‌تر به سرمایه‌گذاری در این حوزه بپردازند. از آنجا که عرضه‌کنندگان برق تجدید پذیر ذیل قراردادهای جدید «تابلو سبز» امکان عرضه برق و انتفاع بیش از پیش از برق خود را دارند، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و جذابیت در این مدل قراردادی حائز اهمیت است.

وزیر نیرو دستورالعملی را با هدف توسعه مبادلات برق در بورس ابلاغ کرده است. ساتبا نیز برای توسعه مبادلات برق سبز در بورس انرژی، دستورالعمل عرضه و تبادل برق تجدید پذیر در بورس را به ذی‌نفعان، تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران نیروگاه‌های تجدید پذیر ابلاغ کرده است. ابلاغ این دستورالعمل می‌تواند موجب توسعه سرمایه‌گذاری و تأمین مالی پروژه‌های جدید انرژی‌های تجدید پذیر شود.