روابط ایران و سوریه ممتاز و راهبردی است

روابط ایران و سوریه ممتاز و راهبردی است

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور رایزنی با مقامات عالیرتبه سوریه در دمشق به سر می‌برد، بعد از ظهر چهارشنبه با فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه دیدار کرد.

در این ملاقات دکتر امیر عبداللهیان با اشاره به تماس‌های مستمر مقامات دو کشور در سطوح مختلف، روابط ایران و سوریه را مناسباتی ممتاز و راهبردی ارزیابی نمود.

وی ضمن تاکید بر نقش وزارتخانه‌های امور خارجه دو کشور در پیگیری توافقات به منظور اجرایی نمودن آنها اظهار داشت: بایستی در زمینه تجارت و همکاری‌های اقتصادی امکانات دو کشور را فعال کنیم تا مناسبات اقتصادی و حجم روابط تجاری دو کشور به جایگاه شایسته خود برسد. در این راستا علاوه بر اجرای توافقات قبلی، زمینه‌های جدید همکاری‌ها نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان مراودات مردمی میان دو ملت را مهم ارزیابی نمود و اظهار داشت: با گسترش تعاملات و تبادلات بین مردم دو کشور، همکاری‌های گردشگری اعم از سیاحتی و زیارتی گسترش خواهد یافت و بازار دو کشور از چنین مراوداتی بهره‌مند خواهد شد.

امیرعبداللهیان با اشاره به گفتگوهایش با نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه اظهار داشت: توجه یک سویه به یکی از موضوعات سوریه و عدم توجه به پرونده‌های دیگر به ویژه موضوعاتی همچون رسیدگی به وضعیت آوارگان و تبادل اسرا و مجروحین که جنبه بشردوستانه نیز دارند، نمی‌تواند اعتماد سوریه را نسبت به تلاش‌های بین‌المللی جلب نماید.

وزیر امور خارجه سوریه نیز در این دیدار ضمن ابراز خشنودی از مواضع نزدیک دو کشور در قبال بحران‌های منطقه‌ای اظهار داشت ما در جبهه مقاومت همواره مواضع یکسانی داشته‌ایم.

وی نتایج روند آستانه در حل و فصل مسئله سوریه و به ویژه حضور جمهوری اسلامی ایران در آن را بسیار مثبت ارزیابی کرد.

وی ترمیم و بهبود روابط کشورهای عربی با جمهوری اسلامی ایران را ضروری خواند و گفت جمهوری اسلامی ایران خیرخواه همسایگان خود می‌باشد و ما از دیدارها و تماس‌های ایران و عربستان خشنود هستیم و امیدواریم شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی به بهبود این ضوابط مساعدت نماید. فیصل مقداد همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و سوریه را در شرایط تحریم‌ها و فشارهای خارجی وارد و این کشور را مهم و ضروری ارزیابی نمود.

منبع : مهر