شجاع باشید/ حفاری ها باید با مجوز میراث فرهنگی انجام شود

شجاع باشید/ حفاری ها باید با مجوز میراث فرهنگی انجام شود

به گزارش خبرنگار مهر، عزت الله ضرغامی امروز در چهارمین نشست سراسری افق تحول با محوریت صنایع دستی و هنرهای سنتی خطاب به مدیران خود گفت: هیچ بنی بشری در هیچ جایگاه و مسئولیتی حق ندارد در مأموریت‌های شما دخالت کند.

وی ادامه داد: اکتشاف، شناسایی، حفاری اقدام و استخراج باید براساس ضوابط دقیق میراث فرهنگی و توسط کارشناسان و با مجوز ما انجام شود. کسی حق ندارد جایی را بکند و بگوید که از دادستانی یا اطلاعات آمده ام. برخی رفته اند جایی را حفاری کردند و مدیرکل ما در جریان نیست.

ضرغامی گفت: اگر جایی احساس می‌کنید مأموریت جدی شما زیر سوال می‌رود و دستگاه دیگری به خاطر قدرتی که دارد مدیریت شما را تهدید می‌کند حتماً محکم بایستید و به ما اطلاع دهید و برخورد قاطع کنید چه بسا وقتی این کار را انجام می‌دهید عذرخواهی می‌کنند و مسئله حل می‌شود. برخی از اوقات نمی‌دانند که وقتی می‌خواهند جایی را مثلاً برای دفینه بکنند باید ما مجوز بدهیم. وقتی توضیح می‌دهیم قانع می‌شوند و انگیزه باطل ندارند.

ضرغامی همچنین در توضیح این صحبت‌ها، در صفحه مجازی خود نوشت: هر گونه حفاری به منظور استخراج اشیا و دفینه‌های تاریخی بدون مجوز و نظارت وزارت میراث فرهنگی ممنوع و خلاف قانون است. هیچ استثنایی هم بین نهادهای دولتی و حاکمیتی وجود ندارد. این موضوع را به همکارانم در نشست افق تحول تفهیم کردم. در این نشست به برخی موارد دیگر هم اشاره کردم. به مسئولیت‌ها به عنوان پروژه نگاه کنید و برای آن برنامه‌ها و کنترل پروژه داشته باشید. نگاه اداری به مسئولیت‌های مدیریتی خطای راهبردی است. شجاعت تصمیم گیری در زمان را هرگز از دستور کار خود خارج نکنید. فرصت‌ها به سرعت می‌گذرد و وقتی برای جبران نیست.

از هیچ اقدام مثبتی در جلب رضایت کارکنان غافل نشوید انگیزه آنان شرط موفقیت شماست. برای جهاد تبیین برنامه داشته باشید هم برای مردم و افکار عمومی و هم برای خاص و رسانه‌ها وزارتخانه ما به همان اندازه که پاسخگوست باید پرسشگر هم باشد با کسی تعارف نکنید. مردمی بودن صرفاً یک توصیه اخلاقی نیست. بلکه ضرورت اجتناب ناپذیر مدیریتی است. ارتباط با مردم و حضور شخصی در حوزه‌های مأموریتی مؤثرترین ابزار برای دریافت بازخوردهاست. لازمه مدیریت جهادی، اجتهاد مدیریتی است.

در غیر این صورت تلاش‌ها بی فایده است. حوزه مأموریتی ما به شدت نیازمند ایده پردازی است. نخبگان و صاحبان ایده را دریابید و تکریم شأن کنید. اجازه دخالت دستگاه‌های غیرمسئول اصحاب قدرت و ضرورت را در حوزه‌های مأموریتی خود ندهید اقدامات ماندگار و الگوساز را در اولویت تخصیص اعتبار و توجه قرار دهید. گردشگری شهری و دانش آموزی و دانشجویی به دلیل ارزانی و دامنه گسترده و فرهنگسازی آن باید با همکاری دستگاه‌های ذیربط در اولویت توجه باشد تفاهمنامه با سازمان اوقاف فراجا، کمیته امداد و بنیاد مسکن زمینه‌های ارزشمندی را برای همکاری ایجاد کرده است.

منبع : مهر