شناورهای سطحی و زیر سطحی را مانند پهپادها هوشمند کردیم

شناورهای سطحی و زیر سطحی را مانند پهپادها هوشمند کردیم

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار سرتیپ پاسدار علی تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه در تشریح فناوری‌های نوپدیدی که در نیروی دریایی سپاه مورد بهره برداری قرار گرفته است، گفت: ما در چهار حوزه اصلی شناوری، پهپادی، موشکی و زیرسطحی از علوم و فناوری‌های نوپدید استفاده کردیم.

دبیر همایش ملی فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید دریایی اظهار کرد: در بخش شناوری، ما توانستیم شناورها را مانند پهپادها هوشمند کنیم، شناورهایی که فاقد انسان هستند و می‌توانند بردهای بسیار بالایی را طی کنند، عملیات انجام دهند و برگردند.

وی در تشریح فناوری‌های نوپدید در بخش موشکی گفت: برد موشک و دقت موشک را بالا بردیم. موشک را به هوش مصنوعی مجهز کردیم. چون موشک‌های ما مجهز به هوش مصنوعی است امکان شلیک از چند سامانه را دارا هستند و می‌توانند به سمت یک هدف آرایش بگیرند و حتی این موشک‌ها هدایت شوند که مثلاً این هدف را منهدم نکنند و هدف بعدی را بزنند.

سردار تنگسیری با تأکید بر بومی سازی تجهیزات و سامانه‌ها با آخرین فناوری‌ها در نیروی دریایی سپاه تصریح کرد: امروز ما افتخار داریم که موشک‌های ما تماماً ایرانی و از سر موشک تا انتهای موشک ساخته ایران است.

دبیر همایش ملی فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید دریایی در تبیین هوش مصنوعی در بخش پهپادی گفت: ما توانستیم پهپادها را هم به هوش مصنوعی مجهز کنیم و این فناوری روی بُرد و دقت هدف زنی و رادار گریزی آنها مؤثر است و افتخار می‌کنیم که پهپاد را در یک مدت بسیار کوتاه با تبدیل تهدیدات به فرصت‌ها و بهره‌گیری از فناوری‌های نوپدید و با دانش بومی تولید کردیم و تمامی تجهیزات این پهپادها شامل بال، بدنه، موتور، سیستم هدایت آنها و … ساخت داخل است.

سردار تنگسیری با بیان اینکه شناورهای زیرسطحی را نیز مانند پهپاد و شناورهای سطحی هوشمند و به هوش مصنوعی مجهز کرده‌ایم خاطرنشان ساخت: این شناورها قادر هستند به صورت یک آرایش، فرمان بگیرند و به هدف حمله کنند، مأموریتی را در یک نقطه انجام دهند و بازگردند و حتی کار اطلاعاتی کنند.

وی با بیان اینکه تحقیقات و علوم و فناوری‌های نوپدید در نیروی دریایی سپاه از اهمیت خاصی برخوردار است گفت: تکنولوژی‌های جدید و نوپدید در چهار حوزه شناوری، موشکی، پهپادی و زیرسطحی در نیروی دریایی سپاه به خدمت گرفته شده و موجب انباشت قدرت شده است.

سردار تنگسیری در تشریح فلسفه برگزاری همایش ملی فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید دریایی به توصیه مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرموده‌اند دانشگاه‌های نظامی ما باید برای مقابله با تهدیدات نو به نو و جدید برنامه داشته باشند و این باید در پژوهش‌های دانشگاه‌ها مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در همین راستا همایش ملی فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید دریایی توسط دانشگاه دریایی امام خامنه‌ای (مدظله العالی) از فردا به مدت دو روز در زیباکنار واقع در استان گیلان برگزار خواهد شد.

سردار تنگسیری با اشاره به استقبال جامعه علمی از این همایش اظهار داشت: در مجموع ۲۹۳ مقاله در این همایش دریافت شده که نشان دهنده استقبال خوب جامعه علمی است.

تنگسیری افزود: پیش از برگزاری همایش، جلسات متعددی را به ریاست سرلشکر رحیم صفوی برگزار کرده‌ایم، همچنین سه پیش همایش در دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام، دانشگاه دریایی امام خمینی (ره) نداجا و دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد که به غنای علمی این همایش کمک کرد و در روز نخست همایش نیز چندین پنل تخصصی با هدایت دانشگاه‌های معتبر کشور و سازمان‌های مرتبط برگزار خواهد شد.

سردار تنگسیری در پایان تأکید کرد: هدف ما از این همایش پیش بینی فرصت‌ها و تهدیدات نوپدید دریایی و چگونگی مقابله با این تهدیدات و بهره برداری عالمانه از فرصت‌هاست.