«شیکر» کوچک اما ویرانگر/ والدین با دیدن این وسیله نگران شوند+فیلم

«شیکر» کوچک اما ویرانگر/ والدین با دیدن این وسیله نگران شوند+فیلم

خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ شکل و شمایل کوچکی دارند، عکس‌های جالبی بر روی آنها چاپ شده است، حتی اگر ندانی چیست شاید بی میل نباشی که برای یک بار هم که شده است یکی از آنها را دست بگیری و سر از نحوه کار کردنش درآوری! تبلیغات ظاهری نقطه مشترک تمامی موادهای مخدر و آلات و ادوات استعمال مواد مخدر است.

اسمش «شِیکر» است آنهایی که باکلاس تر هستند به آن «ریگنرز» هم می‌گویند، کار اصلی آن سابیدن ماده مخدر گل است تا برای استعمال آماده شود؛ ماده مخدر «گل» که با نام ماری جوانا نیز شناخته می‌شود از جمله مواد خطرناکی است که بیشترین مصرف مواد بین جوانان را به خود اختصاص داده است و البته اعتیاد آور است.

علائمی از قبیل افزایش ضربان قلب، بروز حس بی قراری و شکل گیری توهمات پس از مصرف گل مشاهده می‌شود. علائم ترک نیز به صورت اضطراب شدید و باز تپش قلب و کلافگی خود را نشان می‌دهد.

می‌توان گفت از جمله مواد مخدری که شاید خانواده‌های ایرانی با آن و آلات و ادوات مصرف آن آشنایی نداشته باشند «گل» است؛ شِیکر یکی از آلات استفاده از ماده مخدر گل است که این روزها به راحتی می‌توان در هر مغازه و کیوسکی مشاهده کرد و جای سوال است که چرا این ابزار و آلات آنقدر آسان در دسترس همه افراد هستند!

داشتن «شِیکر» جرم است، اگر پلیس ببیند، هم آن وسیله را توقیف می‌کند و هم فردی که «شِیکر» را داشته است را دستگیر می‌کند، اما مهم‌تر از جرم بودن این وسیله و حتی دستگیر شدن توسط پلیس بحث آگاهی والدین از این وسیله است؛ می‌توان گفت فردی که این وسیله را داشته باشد به احتمال ۹۹ درصد به قصد استفاده آن را تهیه کرده است. این مهم است که خانواده‌ها ابزارهایی استفاده مواد مخدر که هر روز به شکل و رنگ جدیدی در بازار جای خود را باز می‌کنند را بشناسند تا بتوانند هرچه سریع‌تر جلوی اعتیاد فرزندان خود را بگیرند.

در فیلم زیر می‌توانید مشاهده کنید که ماده مخدر گل را چگونه می‌توان آماده مصرف کرد؛ این فیلم با هدف آگاهی بخشی والدین و همچنان هشدار به خریداران و فروشندگان آلات استفاده مواد مخدر تهیه شده است.

در بحث مواد مخدر جدا از اینکه برخی قوانین مانند فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال که در گزارش‌های قبلی به آن اشاره کرده‌ایم، اجرا نمی‌شود باید بررسی کرد که چرا ابزارهای استفاده موادمخدر به راحتی قابل دسترسی هستند و با قیمت‌های ارزان از کیوسک‌های روزنامه فروشی تا سایت‌های اینترنتی به فروش گذاشته می‌شوند!

منبع : مهر