ضرورت تبادل بر خط و همزمان اطلاعات پلیسی ایران و هند

ضرورت تبادل بر خط و همزمان اطلاعات پلیسی ایران و هند

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار مجید کریمی در دیدار با «ساتیا نارایان پردان» رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر کشور هند، ضمن خوش آمد گویی، به روابط مطلوب و سازنده بین ۲ کشور اشاره و اظهار کرد: ارتقا سطح همکاری‌های دو جانبه بی تردید می‌تواند بستری مناسب برای به اشتراک گذاری توانمندی‌های پلیسی بین ۲ کشور در عرصه مبارزه با مواد مخدر باشد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران افزود: موقعیت جغرافیایی و قرارگیری جمهوری اسلامی ایران در مسیر بالکان که یکی از به صرفه ترین مسیرهای ترانزیت قاچاق مواد مخدر به کشورهای اروپایی است، موجب شده ایران همواره با معضل ورود مواد مخدر به کشور روبه‌رو باشد.

کریمی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح اقدامات و دستاوردهای پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران پرداخت و عنوان کرد: در عرصه‌هایی نظیر مقابله با ترانزیت و قاچاق مواد مخدر به داخل و خارج از کشور به دستاوردهای مطلوبی رسیده ایم به طوری که کشف بیش از یک هزار و ۱۰۰ تن انواع مواد مخدر توسط ایران در سال ۲۰۲۱ میلادی و ۲۳۰ تن در چهار ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲ میلادی گواه محکمی بر اثبات این موفقیت‌ها است.

وی در ادامه بر اراده و جدیت جمهوری اسلامی ایران در مبارزه بی امان با مواد مخدر تاکید و خاطرنشان کرد: اگر جمهوری اسلامی ایران لحظه‌ای چشم خود را بر روی ترانزیت مواد مخدر ببندد، بدون تردید سونامی مواد مخدر گریبان کل دنیا به ویژه کشورهای غربی را فرا خواهد گرفت.

کریمی تصریح کرد: حضور کشورهای فرامنطقه‌ای از سال ۲۰۰۱ میلادی در خاک افغانستان به بهانه مبارزه با مواد مخدر و تروریسم، باعث افزایش ۵۰ برابری تولید مواد مخدر در این کشور شده است و بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که عمده منابع مالی گروه‌های تروریستی از قاچاق مواد مخدر تأمین می‌شود.

این مقام انتظامی همچنین به ضرورت تبادل همزمان و بر خط اطلاعات و نیز به اشتراک گذاری ظرفیت‌های پلیسی بین ۲ کشور پرداخت و اظهار داشت: برگزاری دوره‌های آموزشی، تشکیل کمیته‌های تخصصی اطلاعاتی مشترک، تبادل دانش و تکنولوژی مربوط به تجهیزات بومی، شناسایی و کشف مواد مخدر و نیز آخرین شیوه و شگردهای جاساز مواد مخدر، انتقال تجربیات مربوط به تربیت مربیان سگ‌های مواد یاب و … تا حد زیادی می‌تواند به ریشه یابی علل و عوامل اصلی قاچاق مواد مخدر منجر شود.

اقدامات ایران در مبارزه با مواد مخدر قابل تحسین است

در ادامه این دیدار «ساتیا نارایان پردان» رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر کشور هند ضمن ابراز خرسندی از فرصت پیش آمده به سوابق تاریخی و روابط صمیمانه و اشتراکات موجود بین ۲ کشور اشاره کرد و افزود: از توسعه همکاری‌ها با پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران استقبال می‌کنیم و خواهان عقد تفاهم نامه همکاری و استفاده از تجربیات جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر هستیم کما اینکه از دیرباز شاهد همکاری‌های مشترک بین ۲ کشور بوده ایم.

وی با اشاره به اقدامات و فعالیت‌های گسترده و تحسین برانگیز جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: رشد فزاینده تولید مواد مخدر و ایجاد مشکلات عدیده به دلیل هم مرز بودن با افغانستان و پاکستان بیش از پیش ضرورت نقش و جایگاه تعامل سازنده بین ۲ کشور را روشن می‌سازد.

ساتیا نارایان پردان در خاتمه ضمن قدردانی از میزبانی طرف ایرانی، با توجه به وجود ظرفیت‌های موجود بین ۲ کشور خواستار ارتقا سطح همکاری‌های مشترک شد.

منبع : مهر