طرز تهیه جوجه بریانی به سبک هندی پاکستانی

طرز تهیه جوجه بریانی به سبک هندی پاکستانی

باشگاه خبرنگاران، امروز قصد داریم طرز تهیه جوجه بریانی به سبک هندی پاکستانی را به شما عزیزان آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم
روغن گیاهی ۴ قاشق غذاخوری

سیب زمینی ۴ عدد، کوچک

پیاز، کاملاً خرد شده ۲ عدد بزرگ

سیر، خرد شده ۲ حبه

زنجبیل تازه، خرد شده ۱ قاشق غذاخوری

فلفل قرمز نصف قاشق چای خوری

فلفل سیاه نصف قاشق چای خوری

زردچوبه نصف قاشق چای خوری

زیره، آسیاب شده ۱ قاشق چای خوری

نمک ۱ قاشق چای خوری

گوجه فرنگی ۲ عدد متوسط

ماست ۲ قاشق غذاخوری

برگ نعنای تازه، خرد شده ۲ قاشق غذاخوری

هل، آسیاب شده نصف قاشق چای خوری

چوب دارچین حدود ۵ سانتیمتر

مرغ، بدون استخوان یک و نیم کیلوگرم

روغن نباتی دو و نیم قاشق غذاخوری

پیاز، خرد شده ۱ عدد بزرگ

زعفران

غلاف هل ۵ عدد

چوب دارچین ۲.۵ سانتیمتر

زنجبیل آسیاب شده نصف قاشق چای خوری

برنج باسماتی هندی ۵۰۰ گرم

آب مرغ ۴ پیمانه

نمک یک و نیم قاشق چای‌خوری

روش تهیه
* مرغ را به تکه‌های کوچک، خرد کنید.

* پوست سیب زمینی‌ها را بکنید و هر کدام از آن‌ها را به تکه‌های درشت خرد نمایید. سپس آن‌ها را در دو قاشق روغن تفت دهید تا سرخ و رنگ آن تیره شود. آن‌ها را از روغن بیرون بیاورید. دو قاشق دیگر روغن داخل ماهیتابه یا قابلمه بریزید و پیاز و سیر و زنجبیل را در آن تفت دهید تا پیاز نرم و طلایی شود.

* پوست گوجه فرنگی‌ها را بکنید و آن‌ها را خرد نمایید.

* فلفل قرمز و فلفل سیاه و زرد چوبه و زیره و نمک و گوجه فرنگی خرد شده را به پیاز سرخ شده اضافه نمایید. همه مواد را مرتب به هم بزنید تا حدود ۵ دقیقه روی حرارت تفت داده شوند.

* سپس ماست، نعناع، هل آسیاب شده و چوب دارچین را به سایر مواد بیفزایید. حرارت گاز را کاملاً کم کنید و درب ظرف را ببندید. هر چند وقت یک‌بار مواد را به هم بزنید تا زمانی که گوجه فرنگی‌ها کاملاً پخته و له شوند. اگر احساس می‌کنید مواد کمی خشک هستند و ممکن است به ظرف بچسبند و ته بگیرند، می‌توانید مقدار کمی آب به آن‌ها اضافه نمایید.

* زمانی که گوجه فرنگی‌ها کاملاً پخته و نرم شدند و ترکیب یکدست و غلیظی فراهم شد، تکه‌های مرغ را داخل آن بریزید و خوب به هم بزنید تا کاملاً به ترکیب گوجه فرنگی آغشته شود. درب ظرف را ببندید و دمای گاز را تا حد ممکن کم کنید تا مرغ حدود ۳۵ الی ۴۰ دقیقه با سس گوجه فرنگی، بپزند. زمانی که مرغ پخت می‌بایست سس کاملاً غلیظی در ته ظرف باقی بماند. در غیر این صورت می‌توانید درب ظرف را باز بگذارید تا مواد روی حرارت بجوشند و آب آن‌ها بخار شود.

* برنج را کاملاً بشویید و بگذارید آب آن حدود ۳۰ دقیقه کاملاً گرفته شود.

* داخل قابلمه، پیاز را در روغن نباتی تفت دهید تا سرخ و طلایی رنگ شود. زعفران، هل، چوب دارچین، زنجبیل و برنج را اضافه نمایید. مواد را به هم بزنید تا برنج کاملاً به همه مواد آغشته شود.

* آب مرغ را روی حرارت قرار دهید و زمانی که کاملاً داغ شد آن را به برنج اضافه کنید و خوب مواد را به هم بزنید. سپس ترکیب مرغ را به همراه سیب زمینی‌ها بیفزایید. آن‌ها را آرام به هم بزنید. زمانی که آب مرغ شروع به جوشیدن کرد، درب ظرف را ببندید و دمای گاز را کم کنید تا مواد به مدت ۲۰ دقیقه بپزند. در این مدت درب ظرف را بر ندارید و محتویات آن را به هم نزنید.

بریانی آماده سرو است. لذت این غذای پرادویه هندی – پاکستانی را از دست ندهید.

منبع:تبیان

انتهای پیام/