عزم راسخ و ابتکار عمل باعث پیروزی در خرمشهر شد

عزم راسخ و ابتکار عمل باعث پیروزی در خرمشهر شد

به گزارش خبرنگار مهر، سردار حسین دهقان دبیر اجرایی شورای توسعه سواحل مکران بعد از ظهر امروز در جمع جامعه اسلامی مهندسین، گفت: یکی از مشکلات کشور، استوار بودن در مسائل است. باید به یک بلوغی در جامعه برسیم که مسئولیت اتفاقات را بپذیریم و کاستی‌ها را به خودمان نسبت دهیم. هر پروژه‌ای موافق و مخالف دارد، باید پذیرفت و تعامل برقرار کرد.

وی افزود: در بحث عملیات آزادسازی خرمشهر، عملیات بیت‌المقدس را داشتیم. مقاومتی که در دزفول داشتیم مثال‌زدنی بود. امام راحل فرمودند؛ خرمشهر را خدا آزاد کرد. از خود گذشتگی، عزم راسخ، ابتکار عمل، اخلاص و توکل بر خدا باعث پیروزی در خرمشهر شد.

دهقان با بیان اینکه جنگ مدرسه تربیتی بود، گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ آزادی خرمشهر فقط آزادسازی یک شهر نبود، نقطه عطفی بود. در عملیات بیت‌المقدس پایان دوره اشغال ایران از طرف عراق بود، یک موفقیت بزرگ به حساب می‌آمد.

دبیر اجرایی شورای توسعه سواحل مکران تاکید کرد: ایران با غنیمتی که از دشمن می‌گرفت با خود دشمن مبارزه می‌کرد، اما عراق با امکانات وسیع به ایران حمله می‌کرد. در این فضای عدم تقارن، ایمان و اخلاص و توکل رزمندگان کارساز بود و کسی به پیروزی ایران فکر نمی‌کرد.

وی با اشاره به اینکه عراق همه آموزه‌های جنگی کلاسیک را به جنگ با ایران آورده بود، عنوان کرد: بچه‌هایی از ایران بدون امکانات کافی به جنگ رفتند که عراق تعجب کرده بود.

دهقان تصریح کرد: رویکرد ایران در قطعنامه ۵۹۸، دفاع از کشور، عقب راندن عراق، تنبیه این کشور و متجاوز شناختنش در مجامع بین‌المللی بود.

وی در خصوص جنگ روسیه و اوکراین گفت: بحث انرژی و وابستگی اروپا به روسیه در این زمینه، از نکات مهم است. روس‌ها نمی‌خواهند زیر پرچم آمریکا بروند. آمریکا به دنبال گسترش ناتو به سمت شرق بود که موجب نگرانی روسیه شد.

دبیر اجرایی توسعه مکران اضافه کرد: روسیه در بسیاری از درگیری‌های خود با چچن پیروز بود، همین موضوع او را به صورتی قوی کرد که به جنگ نیز فکر کردند. روس‌ها تا زمانی که طرف مقابل با سلاح هسته‌ای حمله نکند، از این سلاح استفاده نخواهد کرد.

دهقان بیان کرد: پوتین تصور نمی‌کرد مردم اوکراین مقاومت کنند و اروپایی‌ها نیز به این سرعت و شدت واکنش نشان دهند. روس‌ها در این زمینه نتوانستند روایت‌سازی کنند و رسانه را آن‌طرفی‌ها در دست گرفتند.

وی ضمن بیان اینکه آمریکا و ناتو در حال قدرت گرفتن هستند خاطرنشان کرد: روس‌ها انتظار این ماجرا را نداشتند.

وی در خصوص درخواست‌های روسیه خاطرنشان کرد: روس‌ها می‌گویند که ابتدا اوکراین باید بی‌طرف باشد. سپس باید غیرنظامی سازی در آن‌جا رخ دهد. آن‌ها می‌خواهند ناتو به سمت اروپای شرقی نرود.

دهقان گفت: سه اتفاق پیش‌بینی می‌شود، اول اینکه روسیه پیروز شود، که اگر بشود نظام جهانی را تغییر داده و چهره اروپایی جهان تقلیل پیدا می‌کند و روسیه همچنین رهبری انرژی را به دست خواهد گرفت. دومین حالت شکست روسیه، روسیه بسیار هزینه کرده و راه برگشتی ندارد. در این صورت چهره قدرتمند خویش در جهان را از دست می‌دهد. و در آخرین حالت، جنگ جهانی دیگری رخ دهد و کشورهای دیگر درگیر شوند.

وی در خصوص سواحل مکران گفت: در سال ۹۱ کارگروهی تشکیل شد که بحث انتقال نیروی دریایی ارتش در آن زمان مطرح بود. این کارگروه پیگیر این مسائل بود. بعد از جلساتی تصمیم گرفته شد که از میناب تا چابهار را پهنه‌بندی کردیم. چابهار منطقه ترانزیتی و پتروشیمی ایران شد. ایجاد ریل شهری کشور را نیز از چابهار تا سرخس پیگیری کردیم.

منبع : مهر