علیرضا دبیر: ۷ مدال حسن یزدانی می‌توانست طلا باشد

علیرضا دبیر: ۷ مدال حسن یزدانی می‌توانست طلا باشد

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا دبیر رئیس فدراسیون در ابتدای این وبینار گفت: طبق وعده‌ای که دادم به صورت مستقیم با تمامی مربیان سازنده کشور صحبت می‌کنم. یک نکته‌ای که در ابتدا باید بگویم این است که بعضی از افرادی که در کشتی جایگاهی ندارند گفته‌اند که ما در استان‌ها حضور پیدا می‌کنیم و فن یاد می‌دهیم اما این حرف درست نیست ما روش یاد می‌دهیم و بنده خود را در جایگاهی نمی دانم که مربیگری کنم و این کار بزرگ لیاقت می‌خواهد.

وی در مورد رؤسای هیئت‌های کشتی گفت: متأسفانه برخی از رؤسای هیئت‌های کشتی به دنبال لابی‌گری و استفاده از دوستان خود هستند که قطعاً با این موضوع برخورد می‌شود و از نظر من کسی لیاقت حضور در رأس هیئت کشتی را دارد که از نظر فکری، مادی و ارتباطات برای کشتی استان خود آورده داشته باشد و بدون هیچ چشمداشتی فقط در خدمت کشتی کشور باشد.

دبیر با قدردانی از عملکرد مربیان سازنده گفت: به عنوان مثال روح اله میکائیلی با چند تن از همکاران خود در قم به کار سازندگی مشغول است و من از ایشان و سایر مربیانی که در باشگاه بعنوان مربیان سازنده فعالیت می‌کنند قدردانی می‌کنم.

رئیس فدراسیون کشتی با بیان اینکه قطعاً کار مربیگری با قهرمانی متفاوت است گفت: قهرمانان جهان و المپیک عزیز ما هستند اما این انتظار را نداشته باشند که بدون هیچ تجربه و فعالیتی آنها را بعنوان سرمربی تیم ملی به کار بگیریم و یا اینکه به رقابت‌های برون مرزی اعزام کنیم. خودم را مثال می زنم که به کسی بر نخورد من اگر می‌توانستم و از زندگی خود می‌گذشتم مربیگری می‌کردم اما با اینکه مدال المپیک و جهانی هم کسب کردم در جایگاه یک مربی نیستم و این موضوع زمین تا آسمان فرق دارد.

دبیر ادامه داد: البته امثال منصور برزگر و اکبر فلاح که با مدال‌های المپیک و جهانی در باشگاه‌ها مشغول به آموزش هستند خیلی برای کشتی ارزشمند است و من همیشه قدردان این افراد بوده‌ام.

وی افزود: مربیان سازنده خط قرمز من در فدراسیون کشتی هستند و روی سر من جای دارند، چون اگر قرار است قهرمان المپیک و جهان به تیم‌های ملی تحویل داده شود باید آنها انجام دهند و به همین دلیل است که موضوع ارتقا دانش فنی و بروز شدن آنها برای فدراسیون کشتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

دبیر تصریح کرد: معتقدم که مربیان نباید به انستیتو کشتی و دوره‌های آموزشی آن بسنده کنند بلکه باید خودشان از طرق مختلف از دیدن فیلم و جستجو در اینترنت و خواندن کتاب‌های آموزشی خود را بروز کنند و این روشی که آقای یوسفی افشار آورده و در استان‌ها آموزش می‌دهیم به نظرم بسیار کارساز است و از مربیان می‌خواهم که آنالیز فنون را به شاگردان خود بسپارند و پس از خودشان ایرادات را رفع کنند.

رئیس فدراسیون کشتی با اشاره به جایگاه بالای مربیان سازنده در کشور گفت: معتقدم اگر کشتی گیران در رده‌ی سنی پایه آموزش صحیح و اصولی ببینند کار ما در تیم‌های ملی راحت می‌شود و این روشی که در دوره‌ی یکسان سازی مربیگری در استان‌ها آموزش داده می‌شود برای آن وقت گذاشته شده است. همانطور که باید در قانونگذاری وقت بگذاریم و در اجرا سریع عمل کنیم باید در یادگیری این روش وقت بگذاریم و در اجرای آن سریعاً عمل کنیم تا نتایج آن را در آینده‌ی نزدیک ببینیم.

وی ادامه داد: حق حمید سوریان به جای ۷ مدال طلا، ۱۱ مدال طلا بود و رنگ ۷ مدال حسن یزدانی می‌توانست طلا باشد به شرطی که خوب کار می‌کردیم و فرصت‌ها را از دست نمی‌دادیم.

دبیر تأکید کرد: کشتی ایران با فاصله بهترین ورزش ایران است چراکه بیش از ۸۲ درصد مدال‌های المپیک و جهانی از آن کشتی است اما به شما قول می‌دهم که می‌توانستیم بهتر از این باشیم چراکه خیلی از قهرمانان ما مانند منصور برزگر، علیرضا سلیمانی، عباس جدیدی، حسن رنگرز، امیررضا خادم و … می‌توانستند مدال طلای المپیک بگیرند و یا به تعداد مدال‌های خود اضافه کنند که به دلیل اشتباهات فدراسیون، مربیان، خودشان و شرایط تمرینی نتوانستند به این مهم دست پیدا کنند و امیدوارم که با یاری شما به این هدف برسیم.

رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: البته از همه ی این موضوعات بالاتر بحث رعایت اخلاق و منش پهلوانی است. یک مربی باید خودش الگو باشد تا شاگرد او نیز با اخلاق و با خدا شود و اگر در کشتی به دنبال درآمد نباشید و درآمد خود را از راه دیگر بدست آورید، قطعاً کارتان برکت خواهد داشت و موفق می‌شوید.

دبیر گفت: معتقدم باید خط فکری کشتی در کشور عوض شود و از شما هم می‌خواهم که به دنبال آن باشید، اینکه یک کشتی گیر مدال جهانی در رده‌های سنی پایه و حتی بزرگسالان بگیرد خوب است اما هدف اصلی باید کسب مدال طلای المپیک باشد و کشتی گیران شما باید برای این هدف تمرین کنند اگر بتوانیم این تفکر را جایگزین دیگر تفکرات در کشتی کشور کنیم قطعاً موفق خواهیم بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کشوری مانند فنلاند که جمعیت آن از ایران کمتر است، در المپیک‌ها بیشتر از ورزش ما طلا گرفته و معتقدم که حق کشتی ما در المپیک ۱۱ مدال طلا نبوده و ما می‌توانستیم که حتی کشتی گیری داشته باشیم که ۳ مدال طلا داشته باشد. و نباید قهرمانان ما در ۲۶ سالگی کشتی را به دلیل مصدومیت کنار بگذارند، اما فرصت‌ها از دست رفته و باید به فکر آینده بود.

منبع : مهر