علی پاکدامن: ناکامی آسیایی‌ام را در مسابقات جهانی جبران می‌کنم

علی پاکدامن: ناکامی آسیایی‌ام را در مسابقات جهانی جبران می‌کنم

به گزارش خبرنگار مهر، علی پاکدامن با تجربه‌ای که از حضور در دوره بازی‌های المپیک دارد با تجربه ترین شمشیرباز اعزامی ایران به مسابقات قهرمانی جهان بود با این حال این بازیکن نتوانست عملکردی در حد انتظارات داشته باشد چراکه بعد از صعود از مرحله مقدماتی و با شکستی که برابر نماینده قزاقستان متحمل شد از دور رقابت‌ها کنار رفت و بدین ترتیب جایگاه هفدهم انفرادی و مدال برنز بخش انفرادی به کار خود در این دوره رقابت‌ها پایان داد.

این ملی پوش شمشیربازی اسلحه سابر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به عملکردش در کره جنوبی و عوامل مؤثر بر آن ابراز امیدواری کرد که بتواند ناکامی آسیایی اش را در مسابقات جهانی جبران کند.

پاکدامن با بیان اینکه در مورد رقابت‌های قهرمانی آسیا و عملکردی که در بخش انفرادی داشتم واقعاً حرفی برای گرفتن ندارم، گفت: فقط می‌توانم بگویم شرمنده مربی و رئیس فدراسیون شدم. خودم هم انتظار چنین عملکردی نداشتم و اینکه نتوانم نتیجه در خور شانی بگیرم اما به هر حال خیلی عوامل دست به دست هم می‌دهد تا نتیجه‌ای رقم بخورد.

وی با بیان اینکه دو سال بود در مرحله مقدماتی مسابقات شرکت نکرده بودم (به دلیل رنکینگ بالا و قرعه استراحت) خاطرنشان کرد: در مسابقات قهرمانی آسیا ۷ بازی مرحله مقدماتی را بردم و به عنوان نفر سوم صعود کردم. سپس به نماینده قزاقستان باختم نتوانستم صعود بیشتری داشته باشم. همین شمشیرباز قزاقستانی در ادامه رقابت‌هایش نمایندگان چین و ژاپن که بسیار قدرتمند بودند و سطح بالایی هم داشتند را شکست داد و صاحب مدال برنز شد.

پاکدامن در مورد دلایلی که باعث شکست و حذف زودهنگامش در بخش انفرادی مسابقات قهرمانی آسیا شد، تصریح کرد: من بعد از مدت‌ها در مرحله مقدماتی بازی کردم در حالیکه به خاطر اختلاف ساعت زیاد و جت لک شدنف ساعت خوابم هم به هم ریخته بود. این اواخر هم در اردوها و مسابقات زیادی شرکت داشتم. البته همه اینها توجیه است، نباید می‌باختم، باید مدال می‌گرفتم اما به هر حال ورزش حرفه‌ای است. تلاش می‌کنم به زودی به دوران خوب و عالی خودم بازگردم.

این ملی پوش اسلحه سابر با بیان دستم برای حریفانم سبک است، گفت: بعد از المپیک تا حالا در هر رویدادی که شرکت می‌کنم یکی از مدال‌ها به شمشیربازی اختصاص پیدا می‌کند که من به او باختم و حذف شدم. در همین مسابقات قهرمانی آسیا هم شمشیربازی قزاقستانی که باعث شکست و حذف من شد در نهایت مدال برنز گرفت. طی این مدت در تمام رویدادها با این موضوع مواجه بودم. اطمینان پیدا کرده ام که دستم برای حریفانم سبک است (خنده)

وی با یادآوری اینکه تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر در مسابقات قهرمانی آسیا صاحب مدال برنز شد در مورد نارضایتی رئیس فدراسیون از این نتیجه گفت: کاملاً حق می‌دهم، در مورد این بخش مسابقات هم شرمنده مربی و رئیس فدراسیون هستم اما باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که ۱۵ سال تیم ملی بازیکنی را در اختیار داشت که حالا دیگر ندارد (مجتبی عابدینی)، در واقع بعد از سال‌ها تیم ملی اسلحه سابر با ترکیب جدید در مسابقات شرکت می‌کند. محمد فتوحی تا پیش از این حضور ثابت و همیشگی در ترکیب تیم ملی نداشت اما در این رقابت‌ها یکی از نفرات اصلی تیم بود. نیما زاهدی هم که برای اولین بار در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت داشت و اتفاقاً خیلی هم خوب کار کرد.

پاکدامن با یادآوری اینکه نیما زاهدیِ جوان در بخش انفرادی تا جمع هشت بازیکن برتر پیش رفت، افزود: برای نیما و عملکردی که داشت خیلی خوشحالم. همانجا و در جریان مسابقات هم چندبار به او گفتم که بهت افتخار می‌کنم. نیما اولین بار بود که در ترکیب اصلی تیم ملی برای مسابقات قهرمانی آسیا قرار می‌گرفت اما خیلی خوب کار کرد.

شمشیرباز ملی پوش اسلحه ضمن انتقاد ضمنی از عملکرد داوری در مسابقات قهرمانی آسیا و به خصوص بخش تیمی این رقابت‌ها گفت: نمی‌خواهم مدال برنز و اینکه مدال خوش رنگ تری نگرفتیم را گردن داور بیندازم اما واقعیت این است که بی تأثیر هم نبود. داور یونانی در این رقابت‌ها و در دیدار برابر ژاپن هم قضاوت قابل انتقادی داشت. من حتی اعتراضم را همانجا به رئیس جهانی کمیته داوران اعلام کردم، او از من اعتراض کرد اما واقعاً اعتراض چه تأثیری داشت وقتی نتایج ثبت شده بود.

وی با اشاره به روندی که تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر در مسابقات قهرمانی آسیا طی کرد، گفت: بعد از استراحت در دور نخست مسابقات در یک دیدار به نسبت راحت موفق به شکست تایلند شدیم. سپس با باخت به ژاپن از صعود به فینال بازماندیم و در نهایت با غلبه بر هنگ کنگ صاحب مدال برنز شدیم.

پاکدامن با اشاره به اینکه پیمان فخری سرمربی پیشین تیم ملی شمشیربازی در این رقابت‌ها کنار تیم بود، گفت: حضور او خیلی کمک حال بود. البته ابتدا با سفر آقای فخری و همراهی تیم ملی مخالفت‌هایی شد اما با پیگیری‌های انجام شده و لطف ریاست کمیته ملی المپیک این مهم محقق شد. ما با امین قربانی سرمربی تیم ملی عالی هستیم اما واقعاً وقتی آقای فخری هم کنار تیم هستند، عالی‌تر می‌شویم. امیدوارم برای رقابت‌های آتی هم این مهم انجام شود.

عضو تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر با بیان اینکه مسابقات قهرمانی جهان (مصر) را در پیش دارد و باید برای حضور در آن آماده شود، در مورد عملکرد خود و نتیجه‌ای که می‌تواند کسب کند، گفت: پیش بینی ندارم و قولی هم بابت مدال نمی هم فقط قول می‌دهم که تمام تلاشم را برای کسب بهترین نتیجه داشته باشم و اینکه ناکامی در آسیا را جبران کنم.

منبع : مهر