فدراسیون قایقرانی ایران مجدداً به عضویت یک انجمن مهم در آمد

فدراسیون قایقرانی ایران مجدداً به عضویت یک انجمن مهم در آمد

به گزارش خبرگزاری مهر، آپتیمیست یکی از مهمترین کلاس‌های رشته قایقرانی بادبانی و پایه فعالیت در این رشته ورزشی است. ایران پس از عدم پرداخت حق عضویت از سال ۲۰۱۴ از عضویت انجمن جهانی این کلاس خارج شده بود که با تلاش‌های صورت گرفته، فدراسیون قایقرانی ایران مجدداً به عضویت انجمن جهانی این کلاس درآمد.

علیرضا سهرابیان رئیس فدراسیون قایقرانی ایران درباره این عضویت گفت: پس از پیگیری‌های مستمر و حمایت‌های کنفدراسیون سیلینگ آسیا، فدراسیون قایقرانی ایران مجدداً به عضویت رسمی انجمن کلاس آپتیمیست فدراسیون جهانی سیلینگ (IODA) درآمد.

وی ادامه داد: متأسفانه در مقطعی به علت عدم پرداخت حق عضویت، ایران از عضویت این کلاس مهم خارج شد که با تلاش علاقه‌مندان و حمایت کنفدراسیون سیلینگ آسیا مجدداً عضویت ایران تأیید شد.

سهرابیان افزود: قایق آپتیمیست یک قایق بادبانی کوچک است که برای استفاده نوجوانان تا جوانان ۸ تا ۱۵ سال در نظر گرفته شده است. این کلاس به‌عنوان مهمترین کلاس استعدادیابی نوجوانان، دروازه ورود به دنیای سیلینگ در سطح جهان است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین این کلاس یکی از دو قایق بادبانی محبوب در جهان است و بیش از ۱۵۰ هزار قایق به طور رسمی در این کلاس ثبت شده است. آپتیمیست در بیش از ۱۲۰ کشور جهان فعال است و یکی از دو قایق بادبانی است که منحصراً برای سیلورهای زیر ۱۶ سال توسط World Sailing به رسمیت شناخته می‌شود.

رئیس فدراسیون قایقرانی کشورمان در خصوص برنامه‌های توسعه این کلاس در کشور هم گفت: امیدواریم با حمایت دفتر توسعه آموزش‌های پایه و استعدادیابی وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و تلاش مناطق ساحلی کشور به‌عنوان نقاط هدف، سیلینگ را به‌شکل پایه و از رده نوجوانان آغاز کنیم تا بتوانیم آن را مانند سایر رشته‌های ورزشی پایه در استان‌های ساحلی گسترش دهیم.

IODA در سال ۱۹۴۷ تشکیل شده و هم اکنون ۱۰۷ فدراسیون ملی عضو انجمن کلاس آپتیمیست فدراسیون جهانی سیلینگ هستند.

منبع : مهر