فنلاند قصد دارد پنجمین بسته کمک نظامی را به اوکراین ارسال کند

فنلاند قصد دارد پنجمین بسته کمک نظامی را به اوکراین ارسال کند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، وزارت دفاع فنلاند در بیانیه ای اعلام کرد که بسته پنجم کمک های نظامی اضافی را به اوکراین تحویل خواهد داد.

در این بیانیه آمده است: فنلاند کمک های نظامی بیشتری به اوکراین ارسال می کند. برای اطمینان از اینکه کمک ها به دست طرف مقابل می رسد، اطلاعات بیشتر در مورد محتوا، روش و زمان تحویل این کمک ها فاش نمی شود.

این در حالی است که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه پیشتر اعلام کرده بود که هر محموله ای که حاوی سلاح برای اوکراین باشد، به هدفی قانونی برای روسیه تبدیل خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرده است که کشورهای ناتو با ارسال تسلیحات به اوکراین با آتش بازی می کنند. اولین ارسال محموله تسلیحات فنلاند به اوکراین در ۲۸ فوریه، دومین آن در ۲۴ مارس، سومین در ۱۹ آوریل و چهارمین ارسال در ۵ ماه مه گزارش شد.

علاوه بر این مسئله، فنلاند با درخواست رسمی عضویت در ناتو بر پیچیده تر شدن اوضاع و تنش ها افزوده است. همزمان با این مسئله روسیه نیز عرضه گاز و برق خود رابه هلسینکی قطع کرد. دلیل این مسئله همراهی اوکراین با تحریم های ضد روسیه و عدم پرداخت هزینه گاز و برق صادراتی مسکو به واحد پول روسیه یعنی روبل عنوان شد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرده بود که پیوستن فنلاند به ناتو یک تغییر اساسی در سیاست خارجی این کشور است. مسکو مجبور خواهد شد برای جلوگیری از تهدیدات برضد امنیت ملی خود، اقداماتی تلافی جویانه با ماهیت نظامی-فنی و یا ماهیت دیگر، انجام دهد.

منبع : مهر