قصد نداریم در بن‌بست‌های باقی‌مانده از گفت‌وگوهای پیشین بمانیم

قصد نداریم در بن‌بست‌های باقی‌مانده از گفت‌وگوهای پیشین بمانیم

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حساب کاربری خود در فضای مجازی با اشاره به گفت‌وگوهای تلفنی‌اش با وزیران امور خارجه ۵ کشور عضو برجام (چین، روسیه، انگلیس، آلمان و فرانسه) یادداشتی منتشر کرد.

متن یادداشت امیرعبداللهیان به شرح زیر است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام هموطنان عزیز، با نهایی شدن زمان برگزاری گفتوگوها در وین، ضروری بود که یک بار دیگر مواضع و نظرات جمهوری اسلام ی ایران را به دیگر طرف‌های برجام ابلاغ کنم. به همین دلیل، طی هفته گذشته در گفت‌وگوهای تلفنی مفصل و جداگانه با وزرای خارجه ۵ کشور عضو برجام (چین، روسیه، انگلیس، آلمان و فرانسه) بر چند نکته تأکید کردم، از جمله اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران با رویکردی عملگرایانه و نتیجه‌محور وارد گفت‌وگوها می‌شود و مصمم به دستیابی به یک «توافق خوب» است، اما این امر مستلزم لغو مؤثر و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌ها و بازگشت طرف‌های مقابل به تعهدات کامل است.

ضمناً یادآوری کردم که اقدامات و قانون‌شکنی‌های آمریکا از جمله تحریم‌های تازه این کشور ارائه تضمین‌های عینی از سوی آمریکا را به یک ضرورت غیرقابل چشم‌پوشی تبدیل کرده است. در این راستا، معاونم دکتر باقری نیز در پایتخت‌های اروپایی دیدارهایی صریح، شفاف و مفید را انجام داده است.

جمهوری اسلامی ایران قصد ندارد در بن‌بست‌های باقی‌مانده از گفت‌وگوهای پیشین، بماند؛ ضمن اینکه آن را در دسترس خود دارد. معتقدم اگر طرف‌های مقابل با رویکردی جدی و مثبت وارد وین شوند، دستیابی به یک توافق خوب آن هم در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است.

همانطور که بارها تأکید کرده‌ام، دولت جمهوری اسلامی ایران سیاست توسعه روابط متوازن با کشورها بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک را با جدیت تداوم می‌بخشد و مصمم است گسترش همکاری‌های اقتصادی دو و چندجانبه به موضوع برجام گره زده نشود.

منبع : مهر