قطع برق به موقع، فرشته نجات فولادسازان

قطع برق به موقع، فرشته نجات فولادسازان

به گزارش خبرنگار مهر، حمله هکری با هدف خرابکاری در خطوط تولیدی چند شرکت فولاد سازی در حالی از میانه امروز در صدر اخبار برخی رسانه‌ها و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت که پیگیری‌های خبرگزاری مهر نشان می‌دهد این هجمه‌های رسانه‌ای صورت گرفته در این زمینه با آنچه که به عنوان خسارت به خطوط تولیدی و انتشار تصاویری منتسب به انفجار دیگ مواد مذاب در فولاد خوزستان عنوان شده با واقعیت تطبیق ندارد.

در این زمینه یک منبع آگاه در گفتگو با مهر ضمن اشاره به جزئیات حمله هکری سحرگاه امروز به برخی فولادی از جمله فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان وابسته به فولاد مبارکه اصفهان از احتمال وقوع این حمله به برخی شرکت‌های نفتی نیز خبر داده و گفته است: حوالی ۵ و ۱۵ دقیقه سحرگاه امروز (دوشنبه ۶ تیر) همزمان با آغاز شیفت کاری، مدیران ستادی فولاد خوزستان با نقص تولید در اتوماسیون صنعتی مواجه شدند و به سرعت وارد عمل می‌شوند.

به گفته وی، این حمله هکری علاوه بر چند شرکت فولادساز در برخی شرکت‌های نفتی (وابسته به شرکت ملی نفت) نیز رخ داده اما به دلیل فعال شدن سریع پدافند غیرعامل به سرعت از بروز حادثه بااهمیت جلوگیری شده است.

موضوع انفجار دیگ مذاب فولاد خوزستان و تصاویر منتشرشده منتسب به آن در برخی رسانه‌ها با آنچه که در این خط تولیدی همواره به تبع نوع مواد مذاب رخ می‌دهد، حاکی از حادثه جانی و مالی قابل اهمیت و عمیقی نبوده و فیلم منتشرشده با واقعیت این خط تولیدی منطبق نیست.

این منبع آگاه با بیان اینکه دلیل بازتاب گسترده حمله هکری به بخش کوچکی از تجهیزات فولاد خوزستان ناشی از ارسال انبوه پیامک در سطح کشور از طریق هک سامانه پیامکی این مجتمع بوده است، افزود: پرسنل عملیاتی فولاد خوزستان به محض اطلاع از وجود این حمله هکری در ابتدای سحرگاه امروز، به سرعت وارد اقدام شده و ضمن جداسازی واحد گندله سازی و قطع خطوط برقی، اقدام به کنترل دستی خطوط می‌کنند که به این ترتیب از بروز خسارت مالی و جانی جلوگیری می‌شود.

وی افزود: هم اکنون سیستم پدافند غیرعامل در سطح مجتمع فولاد خوزستان فعال است و هیچ گونه حادثه یا اتفاق بااهمیت و مؤثری که مانع از تداوم جریان تولید شود در این مجتمع وجود ندارد. با توجه به اینکه در زمان اطلاع از حمله هکری، سیستم پدافند غیرعامل به سرعت اقدام به قطع ارتباط سیستم‌های داخلی کرده، خوشبختانه خسارت بااهمیتی وجود ندارد و فعالیت کارخانه از سر گرفته شده است.

مضاف بر اینکه تمام خطوط و تجهیزات مجتمع فولاد خوزستان از پوشش بیمه‌ای برخوردار است و این حادثه از هیچ گونه خسارت مالی، درآمدی و جانی برای صاحبان سهام این مجتمع مواجه نیست.

در عین حال مدیرعامل فولاد مبارکه نیز در گفتگو با مهر با بیان اینکه حمله هکری جزئی در بخشی از تجهیزات کارخانه فولاد هرمزگان وابسته به مجتمع فولاد مبارکه روی داده است عنوان کرد: این حمله به سرعت دفع و خطوط آسیب دیده دوباره به مدار تولید برگشته است.

حمله هکری جزئی به سرعت دفع شد

محمدیاسر طیب نیا با بیان اینکه به طور کلی مشکل خاص و مؤثری در روند تولید کارخانه مجتمع فولاد مبارکه بوجود نیامده است، افزود: خطوط مجتمع فولاد مبارکه از پوشش بیمه تجهیزات برخوردار بوده و این در حالی است که حادثه روی داده حتی در حد اعمال پوشش‌های بیمه‌ای نیست.

به گفته وی تصاویر پخش شده در فضای مجازی در برخی از رسانه‌ها از انفجار دیگ مذاب فولاد خوزستان ربطی به شرکت فولاد مبارکه نداشته و اخبار منتشر شده در این فضا با وضعیت فعلی کارخانه به هیچ وجه منطبق نیست. وضعیت فعلی مجتمع فولاد مبارکه کاملاً عادی است و روند تولید طبق برنامه پیش می‌رود.

پیگیری‌های خبرنگار مهر اما نشان می‌دهد به دلیل اینکه حمله سایبری به فولاد خوزستان ابعاد زیادی دارد، موضوع در دست بررسی قرار داشته و هنوز اطلاعات تکمیلی در مورد جزئیات به دست نیامده است.

جزئیات حمله سایبری به فولاد خوزستان در دست بررسی است

در این رابطه یک مقام مطلع به مهر گفت: به دلیل اینکه این حمله ابعاد زیادی دارد، موضوع در دست بررسی قرار داشته و هنوز اطلاعات تکمیلی در مورد جزئیات حمله به دست نیامده است.

وی افزود: با توجه به قطعی برق، برخی از خطوط تولید این شرکت غیرفعال بوده‌اند و این مساله ارتباطی با حمله سایبری نداشته است.

در بورس اما پارچینی درباره احتمال توقف نماد معاملاتی ناشران فولادساز بازار سرمایه به تبع حمله هکری به برخی از تجهیزات تولیدی آنها گفت: تا این لحظه درخواست توقف نماد برای این ناشران ارائه نشده است.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در گفتگو با مهر پیرامون لزوم شفاف سازی تأثیر حمله هکری امروز به بخشی از خطوط تولید شرکت‌های فولادساز بازار سهام گفت: «ناشر تا این لحظه با اهمیت بودن این اتفاق را به سازمان بورس منعکس نکرده است.»

مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان نیز با تأیید اختلال در سایت و سامانه پیامکی این ناشر بورسی گفت: خوشبختانه از این بابت هیچ خسارت و آسیبی به خط تولید شرکت فولاد خوزستان وارد نشد.

هک سامانه پیامکی مانع تولید “فخوز” نشد

به گزارش مهر، امین ابراهیمی مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان در واکنش به اخبار حمله هکری به مجتمع فولاد خوزستان و انتشار تصاویری منتسب به انفجاز دیگ مذاب این شرکت بورسی اظهار کرد: حوالی ساعت ۵ صبح امروز متأسفانه بعضی سیستم‌های شرکت فولاد خوزستان مورد حمله سایبری قرار گرفت اما خوشبختانه با اقدامات به موقع و هوشیاری موجود، این حمله ناکام ماند و هیچ خسارت و آسیبی به خط تولید شرکت فولاد خوزستان وارد نشد.

وی افزود: خط تولید شرکت فولاد در حال حاضر فعال بوده و تمامی کارکنان حوزه‌های مختلف با تعهد و تعلق سازمانی در محل کار حاضر هستند. همچنین اختلال مختصری که به سایت، کانال‌های اطلاع رسانی و سامانه پیامکی این شرکت وارد شده در حال برطرف شدن است.

به گفته این مقام مسئول با توجه به فعال شدن پدافند غیر عامل، مسئولان مربوطه در حال بررسی جزئیات بیشتر این اتفاق و رفع مشکلات هستند و امید می‌رود تا آخر وقت امروز وضعیت به روال عادی بازگردد.

در نهایت مرکز ملی فضای مجازی، در واکنش به حمله هکری رخ داده در صنایع فولادسازی و احتمالاً نفتی، روایت دیگری را به رسانه‌ها اعلام کرده است.

به گفته این مرکز، در ساعت ۶:۳۰ صبح امروز بخشی از سیستم‌های فناری اطلاعات فولاد کشور مورد حمله سایبری دشمنان خارجی قرار گرفت و به طبع آن بخش‌هایی از فولاد هرمزگان و خوزستان نیز دچار اختلال در تولید شد که به سرعت سیستم‌های امنیتی نسبت به مهار و دفع آثار حمله سایبری مذکور اقدام کردند.

مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه جزئیات فنی حمله سایبری متعاقباً ارسال خواهد شد.، تصریح کرده است: این مرکز اعلام می‌دارد که هرگونه اخبار در مورد حمله سایر مراکز مورد تأیید نبوده و تکذیب می‌شود.

منبع : مهر