لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم

لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اقتصاد، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در جلسه معارفه رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تأکید بر تولید محتوا در اتاق‌های فکر، خواستار ترویج فرهنگ سهام داری و ارتقا آموزش مردم درباره بازار سرمایه شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اهمیت تصمیمات هیئت مدیره سازمان بورس افزود: هیئت مدیره سازمان بورس یکی از کانون‌های مهم تصمیم‌گیری در بازار سرمایه است، چرا که در بزنگاه‌های بازار و در کوتاه‌ترین زمان باید تصمیمات بهینه بگیرد و این تصمیمات هر چه حرفه ای‌تر و تخصصی‌تر بوده و با اخذ مشورت از صاحب نظران بازار سرمایه گرفته شود، نتایج کم نقص تری را به همراه خواهد داشت.

وزیر اقتصاد عدم وابستگی و سلامت تیم کنونی هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار را نقطه قوت آن‌ها بر شمرد و گفت: این ویژگی‌ها سبب عدم سوگیری در تصمیمات و ایفای بهتر نقش نظارتی هیئت مدیره سازمان می‌گردد.

خاندوزی تاکید کرد: اعضای هیئت مدیره سازمان بورس باید ملاحظات وزارت اقتصاد را در طرح اصلاح قانون بازار سرمایه در مجلس شورای اسلامی لحاظ کنند تا فرآیند تدوین و اجرای این قانون با کمترین مشکلات انجام شود.

به گفته وزیر اقتصاد اعضای هیئت مدیره در کنار تدابیری که در مورد بازار سرمایه می‌اندیشند، باید بدانند نقش آفرینی بازار سرمایه در تشکیل سرمایه مهم است چرا که اگر به تشکیل سرمایه کمک کند تا بازیگران کوچک و بزرگ اقتصاد نیز تأمین مالی خود را انجام دهند، حتماً کارکرد متفاوتی را می‌توان برای آن متصور شد.

خاندوزی افزود: متأسفانه بازار سرمایه تاکنون در بخش تشکیل سرمایه سهم اندکی داشته و آن کمکی که بخش واقعی اقتصاد از بازار سرمایه بهره‌مند شده، خیلی کمتر از ظرفیت‌های واقعی این بازار است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه باید به کمک ساز و کارهایی، هم جذابیت بازار سرمایه را حفظ و هم بهره مندی افرادی که منافع اقتصاد ملی را توأمان تأمین می‌کنند، تأمین کرد ابراز امیدواری نمود: اهالی بازار سرمایه نوع مواجهه مدیریت جدید سازمان بورس را به وضوح احساس و از همین هفته‌ی اول در جهت افزایش اعتبار و اعتماد بازار اقدام کنند.

منبع : مهر