متصاعد شدن دود سیاه از ساختمان 18 واحدی در خیابان بهار شیراز/ نجات یک دختر جوان از لبه‌ پنجره

متصاعد شدن دود سیاه از ساختمان 18 واحدی در خیابان بهار شیراز/ نجات یک دختر جوان از لبه‌ پنجره

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ ساعت ۱۳:۰۷ ظهر امروز (یکم بهمن) یک مورد حادثه آتش‌سوزی در یک ساختمان در میدان هفت‌تیر، خیابان بهار شیراز به سامانه 125 آتش‌نشانی تهران اعلام شد که به سرعت آتش‌نشانان سه ایستگاه آتش‌نشانی به همراه نردبان هیدرولیکی، تشک نجات و خودروی حامل تجهیزات تنفسی به محل حادثه اعزام شدند. 

محل حادثه یک ساختمان چهار طبقه روی همکف و ۱۸ واحدی بود و واحدهای آن کاربرهای مختلف مسکونی و اداری داشتند. 

در طبقه همکف با کاربری پارکینگ و انباری، یک دستگاه خودروی شاسی‌بلند و پنج دستگاه موتورسیکلت و مقدار زیادی لوازم مستعمل ضایعات نگهداری می‌شد و این بخش کاملاً شعله‌ور بود به نحوی که آتش از همکف به بیرون می‌زد و در حال سرایت به تراس‌ها و بالکن‌های منازل طبقات بالایی بود. 

دود زیادی از طریق راه‌پله‌ها به تمام طبقات رفته و دود سیاه و غلیظ از پنجره‌های طبقات بالایی به بیرون متصاعد می‌شد. 

اطلاعات اولیه حاکی از آن بود افرادی در طبقات گرفتار هستند که آتش‌نشانان همزمان با خاموش کردن آتش با استفاده‌ از نردبان هیدرولیکی از ضلع جنوبی ساختمان، عملیات را آغاز کرده و سه نفر را به سلامت خارج کردند همچنین یک دختر جوان در لبه پنجره در طبقات بالایی قرار گرفته و تقاضای کمک می‌کرد که آتش‌نشانان در همان وضعیت با تجهیزات تنفسی به سرعت خود را به بالا رسانده و با احتیاط کامل وی را نیز خارج کردند. 

خوشبختانه این دختر خانم نیز هیچ مشکلی نداشت؛ در مجموع پنج نفر در این ساختمان با کمک آتش‌نشانان نجات یافته و به فضای باز منتقل شدند.

 گروه‌های دیگر نیز از همان لحظات اولیه، مشغول عملیات شده و موفق به مهار و اطفای آتش شده و از سرایت آن به ساختمان‌های مجاور جلوگیری به عمل آمد. 

سید جلال ملکی؛ سخنگوی آتش‌نشانی تهران با اعلام این خبر متذکر شد: در خیلی از ساختمان‌ها شاهدیم وسایل مستعمل در راه‌‌پله‌ها، راهروها، پاگرد بالایی و مخصوصاً در پارکینگ‌ها نگهداری می‌شود که این کار بسیار اشتباه است مخصوصاً زمانیکه این لوازم در مجاورت خودرو و موتورسیکلت قرار گیرد. 

وی تصریح کرد: بارها دیده شده این لوازم دچار آتش‌‌سوزی شده و دود حاصل از آن نیز نفرات را محبوس کرده است.

ملکی از شهروندان خواست نسبت به انتقال مواد مستعمل به خارج از ساختمان پیش از هرگونه حادثه‌ای اقدام کنند.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم