محدودیت های عراق موجب عدم رضایت زائران ایرانی شد

محدودیت های عراق موجب عدم رضایت زائران ایرانی شد

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس سازمان حج و زیارت در جریان دیدار با شیخ عبدالمهدی کربلایی تولیت آستان مقدس امام حسین (ع) در کربلا با اشاره به برخی مشکلات و گلایه‌های زائران بابت ایجاد محدودیت در پذیرش زائران و الزام به اعزام هوایی زائران گفت: این محدودیت‌ها موجب عدم رضایت زائران ایرانی شد.

وی عنوان کرد: از قبل مراسم عرفه با توجه به توسعه واکسیناسیون و تهیه دستورالعمل‌های بهداشتی برای سفرهای زیارتی که مدت‌ها قبل در اختیار طرف عراقی قرار گرفته بود، تلاش کردیم تفاهم نامه‌ای در رابطه با اعزام زائران ایرانی به سفر عتبات با طرف عراقی به امضا برسانیم.

وی عنوان کرد: متأسفانه این موضوع تا ماه صفر به نتیجه نرسید اما در جریان سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به ایران با سهمیه‌ای ۶۰ هزار نفری موافقت شد که این محدودیت تعداد زائر در کنار شروط اعلامی موجب نارضایتی زائران ایرانی شد.

وی تصریح کرد: زائران و عاشقان اباعبدالله به ویژه جوانان، سفر اربعین را زیارتی ارزان در عین حال توأم با آثار معنوی ارزشمند می‌دانند و هر ساله پای پیاده راهی این سفر می‌شدند اما امسال با توجه به محدودیت پذیرش و شروط دیگر بسیاری از مردم از این سفر بازماندند.

وی ادامه داد: در کنار آن مشکلاتی هم در زمینه صدور ویزا و انتقال وسایل موکب ها به داخل عراق وجود داشت که موجب معطلی کامیون‌ها در مرز شده بود و در این میان تجمع جمعیت در مرزها برای حضور در زیارت اربعین در کنار مشکلاتی که در انجام پروازها و تأخیرهای طولانی آنها و معطلی مردم در فرودگاه‌ها ایجاد شده بر این نارضایتی‌ها دامن زده است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه مساله ورود کامیون‌های حامل تجهیزات موکب ها حل شده و برخی از زائران ساکن مناطق مرزی که دارای روادید سفر به عراق بودند نیز توانستند با همکاری دولت عراق از مرزها عبور کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در این میان مشکلاتی هم در انتقال برخی اقلام به ویژه دارو داشتیم که پیگیری و تا حدود زیادی رفع شده است؛ از روزهای گذشته کادر پزشکی، درمانی نیز با استقرار درمانگاه‌ها در نجف و کربلای معلی فعال شده و به زائران خدمت رسانی می‌کنند.

رشیدیان همچنین از حضور نیروهای فعال در راستای امداد و راهنمایی گمشدگان خبر داد و گفت: زائران به دلیل نا آشنا بودن به منطقه و همچنین ازدحام بیش از حد جمعیت، نیازمند هدایت و راهنمایی صحیح هستند که در این راستا راهنمایان زائر در شهر نجف در قالب هفت ایستگاه و در کربلا ۱۵ ایستگاه سیار در این زمینه فعال شده‌اند که انتظار است پلیس با آنان همراهی بیشتری داشته باشد.

وی ادامه داد: همچنین سامانه راهنمایان زائر سازمان حج و زیارت هم به کمک آنان آمده و تمامی نقشه‌های ضروری، آدرس ستادها، مسیرها، مراکز امداد پزشکی، راهنمایی گمشدگان و اطلاعات ضروری بر روی این سامانه طراحی شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: ما در حج نیز شبیه به این نیروها را به صورت سازماندهی شده برای هدایت و راهنمایی حجاج به کار می‌گیریم و کمک خوبی هم در این زمینه است.

رشیدیان در ابتدای این دیدار سلام نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت را به تولیت حرم مطهر اباعبدالله (ع) ابلاغ کرد و از همکاری وی در زمینه رفع مشکل کامیون‌ها قدردانی کرد.

منبع : مهر