محرومیت دو ساله در انتظار عضو تیم ملی ژیمناستیک ایران

محرومیت دو ساله در انتظار عضو تیم ملی ژیمناستیک ایران

فرزاد شارکی قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، درباره عدم پر کردن فرم دوپینگ از سوی مهدی احمدی کهنی و احتمال محرومیت این ورزشکار گفت: پرونده او هنوز در دست بررسی است و به همین خاطر اطلاعات آن محرمانه است اما در مصاحبه‌ای که انجام داده این موضوع را مطرح کرده است. رأی برای این پرونده هنوز صادر نشده است. ۱۱ تخلف در پرونده دوپینگ تعریف شده که چهارمین مورد آن مرتبط با آدرس پر کردن ورزشکار است.

وی گفت: برخی ورزشکاران بیرون از مسابقات جهت تست دوپینگ انتخاب می‌شوند، آن‌ها موظفند در آن وب سایت، محل حضور خود را اعلام کند. ورزشکاری که برای نمونه تست دوپینگ انتخاب می‌شود معمولاً افرادی هستند که دارای سطح بالای ورزش یا شانس کسب سهمیه و حضور در المپیک را دارند و برای اینکه مطمئن شوند این افراد دوپینگ نمی‌کنند، نامش را در این لیست قرار می‌دهند. این لیست را هم ممکن است یا فدراسیون جهانی یا نادو تنظیم کند. ما با فدراسیون‌های جهانی در تعامل هستیم و اسامی ورزشکاران در این لیست تکراری نخواهد بود.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ تأکید کرد: ورزشکاری که نامش در لیست دوپینگ قرار گرفته موظف است روزانه آدرس‌های محل حضور خود را ثبت کند، در واقع هر سه ماه یک بار در سال میلادی که یک فصل به حساب می‌آید این آدرس‌ها ثبت می‌شود و ۱۵ روز قبل از اینکه وارد آن فصل شوند باید آدرس ورزشکار ثبت شده باشد و اگر این کار انجام نشده باشد به او اخطار می‌دهند و در قالب یک ایمیل، هشدار برای او ارسال می‌شود که آدرس را پر نکرده و باید زودتر این کار را انجام دهد. در غیر این صورت تخلف محسوب می‌شود.

وی گفت: اگر سه مرتبه به او هشدار دهند که آدرس پر نکرده تخلف برای او به حساب می‌آید. ممکن است ورزشکاری یا آدرس ثبت نکند یا به آن آدرسی که ثبت کرده مأموران حضور پیدا کنند، اما ورزشکار حضور نداشته باشد در هر صورت هر دو مورد تخلف به حساب می‌آید.

شارکی در پاسخ به این سوال که مگر می‌شود ورزشکار در سطح حرفه‌ای از این مسائل بی‌خبر باشد، عنوان کرد: زمانی که نام ورزشکار در لیست تست دوپینگ قرار می‌گیرد، ایمیلی برای او ارسال می‌کنند که در آن فرمی موجود است که ورزشکار اسمش را باید بنویسد و امضا کند. حتی ممکن است کسی را به عنوان نماینده انتخاب کند بنابراین باید در آن فرم نام نماینده خود را قید کند. در واقع ورزشکار با پر کردن و امضای این فرم شرایط را می‌پذیرد. در آن ایمیل همچنین توضیحات به صورت کامل ارائه شده است.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ عنوان کرد: متأسفانه یکی از مشکلات ما در ایران این است که ورزشکاران به ایمیل زیاد توجه نمی‌کنند و از طرفی به زبان انگلیسی مسلط نیستند. بحث آموزش به ورزشکاران هم به درستی انجام نمی‌شود. مثلاً در صحبت‌های کهنی خواندم که گفته بود فدراسیون ژیمناستیک بلاتکلیف بوده و ایمیل‌های فدراسیون در اختیار نبوده و کمیته پزشکی هم نداشتند. ولی با همه این مسائل با توجه به اینکه ورزشکار فرم را امضا کرده صفر تا صد مسئولیت آن برعهده ورزشکار است.

شارکی عنوان کرد: حتی اگر مربی ورزشکار مسئولیت برعهده گرفته باشد و فرم‌ها را پر کرده باشد اما مدتی بعد این کار را انجام ندهد باز هم مسئولیت برعهده ورزشکار است. در واقع این موضوع هم مثل دوپینگ است، زمانی که تست ورزشکار مثبت می‌شود، هر بهانه‌ای بیاورد مورد قبول نیست و مسئولیت اصلی با خود اوست. این موضوع هم چنین شرایطی دارد. در واقع مسئولیت مطلق با ورزشکار است و براساس همان محرومیت در نظر می‌گیرند که دو سال است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به محرومیت دو ساله، کهنی حضور در المپیک را از دست می‌دهد عنوان کرد: در صورتی که رأی قطعی صادر شود محروم می‌شود. ما فعلاً برای او دفاعیه نوشتیم اما باید منتظر جواب باشیم. قوانین بسیار سفت و سخت است.

شارکی تأکید کرد: متأسفانه ورزشکاران ایمیل‌های خود را چک نمی‌کنند، زمانی که به برخی از فدراسیون‌ها هم اعلام می‌کنیم ایمیل ورزشکار را در اختیار ما قرار دهند فکر می‌کنند با آن‌ها دشمنی داریم در صورتی که ورزشکار باید از این موضوع مطلع باشد تا یک روزی گرفتار این مسائل نشود. اگر از داخل به آن‌ها فشار بیاوریم احساس می‌کنند با آن‌ها دشمنی داریم در صورتی که این سخت‌گیری به نفع خود ورزشکار است.

وی در پاسخ به این سوال که این ایمیل‌ها برای فدراسیون‌ها هم ارسال می‌شود یا خیر، گفت: بله این ایمیل‌ها برای نادو، فدراسیون ملی و خود ورزشکار ارسال می‌شود، البته که اصل این ایمیل‌ها برای ورزشکار ارسال می‌شود و کپی آن هم به فدراسیون مربوطه و نادو ارسال می‌شود. حتی زمانی که ورزشکار ایمیل ندارد، فدراسیون جهانی به فدراسیون مربوطه اعلام می‌کند این موضوع را به اطلاع ورزشکار برسانید.

شارکی تأکید کرد: در حال حاضر نام چندین ورزشکار در لیست تست دوپینگ قرار دارد و ممکن است این موضوع برای این ورزشکاران تکرار شود، بنابراین باید ایمیل‌هایشان را مداوم چک کنند و هم اینکه آدرس‌های خود را ثبت کنند.