مداح: رفتار پوراسماعیل حرفه‌ای نبود؛ نگاه ملی‌پوشان مانند گذشته نیست/ نمی‌خواهم روی ورزشکاران فشار ایجاد کنم

مداح: رفتار پوراسماعیل حرفه‌ای نبود؛ نگاه ملی‌پوشان مانند گذشته نیست/ نمی‌خواهم روی ورزشکاران فشار ایجاد کنم

مینو مداح در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص شرایط ملی‌پوشان تکواندو بانوان در آستانه مسابقات جهانی مکزیک اظهار داشت: مسابقات جهانی یک رویداد مهم است و طبیعتاً عملکرد بچه‌ها برای ما مهم است. در ابتدای انتخابی یک تیم 8 نفره را معرفی کردیم، اما همان روز اعلام کردم با نظر کمیته و کادرفنی به جمع‌بندی برای اعزام نفرات خواهم رسید.

وی تصریح کرد: همیشه سعی می‌کنم انفرادی تصمیم نگیرم تا مرتکب اشتباه در انتخاب بازیکن نشوم. در نهایت تصمیم بر این شد در اوزانی که پتانسیل‌های ضعیف‌تری داریم، بازیکن اعزام نکنیم. برای این مهم، بازیکنان خودمان و رقبا را ارزیابی کردیم و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم تا اوزان 57- و 73- کیلوگرم را اعزام نکنیم. بعد از اعلام رنکینگ متوجه خواهیم شد در سید بندی شرایط بازیکنان چگونه خواهد بود.

سرمربی تیم ملی تکواندو در پاسخ به این سوال که با توجه به قهرمانی زهرا پوراسماعیل در قهرمانی آسیا و زهرا شیدایی در مسابقات تکواندو آزاد زنان جهان امکان اعزام این نفرات وجود نداشت، گفت: همیشه در صحبت با پوراسماعیل عنوان کردم که او از لحاظ بدنی ورزشکار خوبی است، اما از نظر روحی و روانی رفتار حرفه‌ای و قهرمانی را بلد نیست. او در این 7، 8 ماه که فرصت دادم نیز تلاش نکرد و رفتار حرفه‌ای نداشت.

مداح خاطرنشان کرد: پوراسماعیل یک ورزشکار درونگرا است و باید روحی و روانی تقویت شود. در این مدت تغییراتی نداشت و از طرفی برای اعزام ورزشکار تحت فشار هستم و باید جوابی داشته باشم. اگر قرار است ۸ وزن را اعزام کنم باید برای همه آنها توجیه داشته باشم. عملکرد پوراسماعیل در کشورهای اسلامی و انتخابی درون اردویی خیلی ضعیف بود و با توجه به فرصتی که به او دادیم این تغییرات حاصل نشد و ترجیح دادیم اعزام نشود.

وی در مورد عدم اعزام شیدایی عنوان کرد: به شیدایی به خاطر طلایی که در ریاض گرفت چند بار فرصت دادم. او در اولین مرحله انتخابی اصلاً از جدول بالا نیامد، اما به خاطر همان مدال دوباره فرصت دادم شرایط را تغییر بدهد. شیدایی در انتخابی‌های متعدد حضور پیدا کرد و در همه انتخابی‌ها  به غیر از انتخابی قهرمانی آسیا عملکرد خوبی نداشت. او در این انتخابی معادلات در وزن چهارم را برهم ریخت و باعث شد او را فیکس و نسترن ولی‌زاده را به وزن پنجم ببرم.

سرمربی تیم تکواندو بانوان افزود: سعی کردم حق او را بدهم و خدایی نکرده اجحافی در حقش نشود، اما عملکرد او در کل انتخابی و اردوها نظر ما را جلب نکرد. وزن چهارم جهانی، وزنی سنگین با رقبای قدرتمند است. بر همین اساس به جمع‌بندی رسیدیم که اعزام نشود، اما متاسفانه حاشیه‌های ایجاد کرد. فکر می‌کردم رفتار خوب و حرفه‌ای را از او شاهد باشم، اما ثابت کرد که شاید اشتباه کرده‌ام. باز هم با توجه به شرایط سختی که پشت سر گذاشت سعی می‌کنم او را درک کنم.

مداح در پاسخ به این سوال که با توجه به حواشی بهتر نیست علاوه بر سرمربیان، مربیان ملی نیز در لیگ‌های تکواندو حضور نداشته باشند، گفت: طبق قانون منعی برای حضور مربیان وجود ندارد. باید مربیان ملی در لیگ حضور و تمرین مربیگری خود را در زمین داشته باشد. اعتقاد دارم مربیان نیز باید در  بحث کارت کشیدن و بحث کوچینگ رصد شوند. با عدم حضور مربیان ملی در لیگ مخالف هستم و اعتقاد دارم به جای اینکه زیر پای همدیگر را بکشیم، همه با نگاه مثبت همراه شویم.

وی در خصوص اینکه به رنگ و تعداد مدال ملی‌پوشان فکر می‌کند، تصریح کرد: اگر در خصوص رنگ و تعداد مدال صحبت کنم شاید این بحث مطرح شود که فشار روحی و روانی روی ورزشکار را زیاد کردم. مثل همیشه می‌گویم نتیجه واقعاً نمی‌تواند قطعی باشد و بیشتر از همه دلم می‌خواهد روز مسابقه، روز ورزشکار باشد و آنقدر خوب بازی کند که از آن نتیجه خوب حاصل شود. اگر بچه‌ها در روز مسابقه از  تجربیات کادر فنی و بدنسازی و روزهای سختی که پشت سر گذاشتند، استفاده کنند، در نهایت  عملکرد خوب و منجر به کسب مدال را خواهند داشت، اما واقعاً نتیجه قابل پیش‌بینی نیست.

سرمربی تیم ملی بانوان در مورد اینکه قهرمانی در آسیا باعث خودباوری بازیکنان خواهد شد، گفت: بچه‌ها واقعاً مثل گذشته نیستند. خیلی سال سابقه حضور کنار تیم‌های ملی را داشتم؛ در گذشته وقتی بازیکن فیکس می‌شد، نگاهش جهانی نبود و فقط تلاش می‌کرد که جزو تیم اعزامی باشد، اما از یک جایی به بعد این نگاه تغییر کرد و ورزشکاران تمرین می‌کنند که از مسابقات جهانی دست پر بازگردند.

مداح در خصوص شکستن طلسم مدال طلای جهان در بخش بانوان گفت: فکر می‌کنم هیچ چیزی دور از انتظار نیست، اگر ورزشکاران ما در روز مسابقات‌شان کم نگذارند. نفرات اعزامی اینگونه نیستند که بگویم خیلی ضعیف هستند یا با رقبا خیلی فاصله دارند. بنابراین به شدت امیدوارم و دور از انتظار نیست. 

انتهای پیام/

 

 

منبع : تسنیم