مربی سرشناس دنیای هندبال سکان‌دار تیم ملی ایران شد

مربی سرشناس دنیای هندبال سکان‌دار تیم ملی ایران شد

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی هندبال مردان ایران به هدایت «مانوئل فرناندز» مربی اسپانیایی توانست برای دومین بار مجوز حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان را کسب کرد اما درست در روز پایانی این رقابت‌ها فرناندز به دلایل مختلفی از جمله نبود امکانات و برخی مسائل مختلف اختلاف عقیده از تیم ملی خداحافظی کرد و امروز چهارشنبه ۲۵ اسفندماه نیز طی نشستی با رئیس فدراسیون هندبال کشورمان رسماً با تیم ایران خداحافظی کرد.

علیرضا پاکدل رئیس فدراسیون هندبال کشورمان که پیش از این اعلام کرده بود به دنبال مربی سرشناس‌تر برای هدایت تیم ملی مردان برای حضور در مسابقات جهانی و بازی‌های آسیایی سال آینده می‌باشد و قطعاً این مسئله را تا پایان سال قطعی خواهد کرد امروز با معرفی مربی جدید وعده خود را اجرایی کرد.

به این ترتیب وسلین وویوویچ مربی سرشناس دنیای هندبال با عقد قراردادی رسماً هدایت تیم ملی هندبال ایران را بر عهده گرفت.

این مربی اهل مونته‌نگرو متولد ۱۹۶۱ میلادی است و سوابق درخشانی در عرصه مربیگری باشگاهی و ملی و همچنین دوران بازیگری در کارنامه او دیده می‌شود و آخرین تجربه مربیگری او به سال ۲۰۲۱ در باشگاه مطرح واردار مقدونیه باز می‌گردد.

کسب عنوان چهارم المپیک سیدنی ۲۰۰۰ با تیم ملی یوگسلاوی، کسب مقام دوم مسابقات قهرمانی جوانان جهان با تیم ملی صربستان و مونته‌نگرو در سال ۲۰۰۲ و قهرمانی نوجوانان جهان با همین تیم در سال ۲۰۰۵، کسب قهرمانی اروپا با تیم ملی نوجوانان صربستان و مونته‌نگرو در سال ۲۰۰۴، کسب مقام پنجم قهرمانی بزرگسالان جهان در سال ۲۰۰۵ با تیم ملی بزرگسالان صربستان و مونته‌نگرو و کسب مقام سوم رقابت‌های قهرمانی جهان سال ۲۰۱۷ با تیم ملی بزرگسالان اسلوونی از جمله مهم‌ترین عناوین وسلین ووجوویچ در عرصه مربیگری ملی است.

وسلین ووجوویچ در عرصه مربیگری باشگاهی نیز سابقه درخشانی دارد. حضور در باشگاه‌های مطرح دنیا از جمله واردار مقدونیه و زاگرب کرواسی در کارنامه این مربی دیده می‌شود. قهرمانی در باشگاه‌های اسپانیا با تیم رئال سوسیداد و همچنین قهرمانی در باشگاه‌های اروپا با همین تیم، سه قهرمانی در سوپرلیگ هندبال مقدونیه و دو قهرمانی در جام باشگاه‌های مقدونیه با تیم واردار، قهرمانی در لیگ هندبال کرواسی در دو فصل پیاپی با تیم زاگرب و قهرمانی در جام پادشاهی قطر از دستاوردهای این مربی مطرح در عرصه باشگاهی به شمار می‌آیند.

وی همچنین در دوران بازیگری خود به عنوان یکی از مطرح‌ترین بازیکنان جهان هندبال مدال طلای المپیک لس آنجلس ۱۹۸۴ و مدال برنز سئول ۱۹۸۸ را بدست آورده و یک طلا و یک نقره مسابقات قهرمانی جهان را به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۶ و ۱۹۸۲ را نیز به گردن آویخته است. ووجوویچ عنوان سومی رقابت‌های قهرمانی اروپا و دو قهرمانی باشگاه‌های اروپا را نیز در دوران ورزش حرفه‌ای خود بدست آورده است.

حضور به مدت شش سال در باشگاه بارسلونا نقطه عطفی در دوران بازیگری وسلین وویوویچ به شمار می‌آید.

این مربی مطرح دنیای هندبال در سال ۱۹۸۸ میلادی به عنوان برترین بازیکن جهان انتخاب و در سال ۱۹۸۶ نیز به عنوان برترین ورزشکار کشور یوگوسلاوی شناخته شد.

منبع : مهر