مشکلات بانکی با دستورالعمل حل نمی شود/ بانکها زیانده هستند

مشکلات بانکی با دستورالعمل حل نمی شود/ بانکها زیانده هستند

علی سعدوندی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد دستورالعمل وزارت اقتصاد مبنی بر اینکه بانک‌ها باید از هرگونه سرمایه‌گذاری غیر مولد ممنوع می‌شوند، اظهار کرد: اگرب ه صورت جزئی و خرد به این موضوع نگاه کنیم موضوع مثبتی است زیرا بانک‌ها نقش مهمی در فعالیت‌های سوداگرایانه و سفته بازی دارند.

این کارشناس اقتصادی افزود: اما نکته مهم‌تر این است که فعالیت بانکداری بانک‌ها زیانده است زیرا مقررات از طرف شورای پول و اعتبار اعلام می‌شود و بانک‌ها هم چاره‌ای جز اجرای مصوبه ندارند.

وی ادامه داد: نظارت کافی هم صورت نمی‌گیرد، مخصوصاً روی سپرده‌های کلان هیچ نظارت خاصی وجود ندارد. در بسیاری از موراد توصیه می‌شود که سپرده‌های کلان پرداخت شود و معمولاً هم بازپرداخت نمی‌شود و تبدیل به معوقات بانکی می‌شود. بنابراین بانک‌ها چاره‌ای جز انجام فعالیت‌های سوداگرایانه ندارند.

سعدوندی گفت: اگر جلوی این قضیه گرفته شود، بدون اینکه مشکل سودآوری بانک‌ها حل شود بانک‌ها به سمت ورشکستگی سوق داده می‌شوند؛ البته بانکهها اصولاً ورشکست نمی‌شوند بلکه نسبت به اضافه برداشت از بانک مرکزی اقدام می‌کنند.

بنابراین اگر بخواهیم به صورت کلان قضیه را بببینیم با این نوع دستورالعمل‌ها مشکل حل نمی‌شود بلکه تصمیم گیری ها باید بسیار پیچیده‌تر از این ساده انگاری‌هایی باشد که وزارت امور و اقتصادی از خود بروز می‌دهد.

منبع : مهر