معرفی 4 کتاب که خواندن آن توصیه میشود

معرفی 4 کتاب که خواندن آن توصیه میشود

تازه ترین ها : تاثیری که کتاب ها بر روی درک ما از زندگی و تغییر مسیر ما دارند؛دست کمی از تجربه های واقعی ندارد. اگر از آن دسته از افرادی هستید که قصد پیشرفت در زندگی دارید، توصیه می شود این کتاب ها را از دست ندهید.

معرفی ۴ کتاب که در طول زندگی خود باید حداقل یک بار آنها را بخوانید

کتاب خوانی یکی از صفات مثبتی است که همه ی ما مایلیم آن را در خود داشته باشیم یا آن را تقویت کنیم ولی حوصله و وقت مناسبی برای آن صرف نمی کنیم. امروزه که در دنیای تکنولوژی سیر می کنیم و دیگر وسایل سرگرمی مثل گوشی های موبایل برای ما بسیار جذاب تر شده اند روی آوردن به به خواندن کتاب کمی سخت تر هم شده است. 

ممکن است شما از دسته کسانی باشید که در گذشته با کتاب رابطه نزدیکی داشتید ولی حالا از کتاب خواندن دور افتاده اید و یا جزو افرادی باشید که همیشه به کتاب خواندن علاقمند بودید ولی نمی دانستید از کجا باید شروع کنید!خواندن کتاب از آن قبیل لذت هایی است که اگر آن را با خواندن کتاب خوب و جذاب و مناسبی شروع یا تقویت کنید هیچ گاه از آن دست نخواهید کشید.

پس انتخاب کتاب مناسب برای شروع بسیار با اهمیت بوده و ما در این مطلب در تلاشیم تا چند مورد از بهترین کتاب هایی که برای شروع دوره کتاب خوانی مناسب و مفید هستند را به شما معرفی کنیم. کتاب هایی که فرصت خواندن آنها را نباید در طول زندگی از خود سلب کنید. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

۱.بوف کور – صادق هدایت

بوف کور نوشته صادق هدایت است که رمانی کوتاه از معروف ترین و مهم ترین کتاب های ایشان است. دیگر آثار صادق هدایت شامل کتاب های او به نام های انسان و حیوان، زبان حال یک الاغ در وقت مرگ، فواید گیاه خواری است.

صادق هدایت کتاب بوف کور را در سال ۱۳۱۵ نوشت و تعدادی از آن را برای دوستان خود فرستاد. در این کتاب حجم زیادی از نمادها و جریانات فکری آن سال ها را خواهید شناخت.

داستان بوف کور از زبان روایتگری بیان می شود که دچار توهم و افکار روانی است. از این کتاب به عنوان یکی از بزرگ ترین کتب قرن بیستم یاد می شود. امروزه کتاب بوف کور به زبان های انگلیسی و فرانسوی نیز ترجمه شده است.

صادق هدایت در این اثر خود ابراز احساسات قوی و آرامی داستان را شروع میکند. و در همان بخش ابتدایی داستان برای خواننده مشخص میکند که قرار است در ادامه ی این اثر با چه چیزی روبرو شود. نکته قابل توجه در کتاب ها و آثار صادق هدایت بیان گنگ و آشفتگی در کلام راوی داستان است. 

تا اواسط داستان ممکن است خواننده تصور کند که با همه داستان را متوجه شده و نکته این است که داستان عشق رمانتیک یک عاشق به یک معشوق خیالی و دست نیافتنی را بیان میکند، اما نویسنده درست در همین جا تمامی افکار مخاطب را برهم زده و داستان را وارد مراحل پیچیده تری میکند.

صادق هدایت در این اثر خود رازهای آزاردهنده بسیاری را نقل میکند به طوری که حتی بازگور کردن داستان بوف کور را برای خواننده سخت میکند. نویسنده در این داستان مرگ و زندگی را در هم ادغام کرده و خواننده را با دنیایی از خیال روبرو میکند.توانایی صادق هدایت در تصویرسازی و قدرت تخیل او این کتاب را به چنان اثر بزرگی تبدیل کرده است که نباید خواندن آن را از دست بدهید. خواندن این داستان ها در نسخه اصل بسیار مهم است و با دانلود کتابها و آثار صادق هدایت می توانید به سادگی آنها را در اختیار داشته باشید.

۲.کلیدر – محمود دولت آبادی

کتاب کلیدر نوشته استاد محمود دولت آبادی است که درباره فضای ملتهب سیاسی ایران پس از جنگ جهانی دوم است. اسم این کتاب از نام کوهی در شمال شرقی ایران گرفته شده است. داستان درباره قهرمان داستان به نام گل محمد است که پسری روستایی است که به عشق دختری به نام مارال گرفتار می شود.

البته در روند داستان گفته می شود که مارال نامزدی به نام دلاور داشته و گل محمد همسری به نام زیور دارد اما در نهایت مارال با گل محمد ازدواج کرده و این اتفاق باعث کینه ورزی های دلاور می شود و تنش و هرج و مرج بین آن دو قوم شکل می گیرد. 

در روند این داستان شاید سرنوشت برخی از شخصیت ها و نقش های داستان بی سرانجام بماند ولی هر کلیت داستان نابسامانی وضعیت آن روزگار و مناسبات اجتماعی سیاسی و اقتصادی ایران در آن دهه یعنی دهه ۱۳۲۰ به طور مفصل بیان می شود.

طبق تحقیقات انجام شده کتاب کلیدر به عنوان دومین رمان بلند جهان در ۱۰ جلد جمع آوری شده است. رتبه یک بلندترین رمان جهان نصیب کتاب بر باد رفته ازل مارسل پروست شده است. همچنین در این مطلب به چند مورد دیگر از رمان های بلندی که تا به حال نوشته شده اند نیز اشاره شده است.

درست است که خواندن چنین داستان های طولانی نیازمند شور و اشتیاق بسیاری است ولی دانستن حال و هوا و روزگار دهه ۲۰ ایران و تاریخ ایران و شکل جامعه در آن روزگاران بسیار مهم بوده و دانستن آنها می تواند مخاطبان بسیاری را به وجد آورد. علاوه بر محمود دولت آبادی، نویسندگان و شاعران دیگری نیز همچون مهدی اخوان ثالث در آثار خود از حوادث زندگی مردم سخن گفته اند که خواندن آنها نیز خالی از لطف نیست.

۳.چشم هایش – بزرگ علوی

رمان چشم هایش نوشته استاد بزرگ علوی برای اولین بار در سال ۱۳۳۱ منتشر شده است. این کتاب یکی از شاخص ترین اثرهای بزرگ علوی است که نظر خوانندگان زیادی را به خود جلب کرد. نگارش این کتاب طبق گفته های نویسنده حدود ۶ ماه به طول انجامیده است.

این کتاب روایتگر داستان عاشقانه ای است که استاد ماکان نقاش مبارز سیاسی علیه دیکتاتوری رضا شاه در تبعید از دنیا می رود و یکی از آثار به جا مانده از او پرده ای است به نام چشم هایش که منظور چشم های زنی است که رازی را در خود پنهان کرده است.

در این داستان عشقی نافرجام روایت می شود که زنی به نام فرنگیس نسبت به استاد ماکان داشته است. روایتگر این داستان ناظم مدرسه استاد ماکان است که شیفته پرده چشم هایش استاد شده بود که برای رمزگشایی از راز و رمز آن نقاشی تصمیم می گیرد زنی که سوژه آن نقاشی بوده است را پیدا کرده و از آن راز گره گشایی کند.

نویسنده در طول این داستان تمامی احساسات و عواطف عاشقانه شخصیت ها را به طرز اعجازآوری بیان کرده است. به راستی که بزرگ علوی در داستان نویسی مدرن ایرانی بسیار استادانه قلم زده و این کتاب بی شک از بزرگترین آثار داستانی خواهد بود.

۴.سووشون –  سیمین دانشور

کتاب سووشون اولین رمان سیمین دانشور است که در سال ۱۳۴۸ به چاپ رسید. او این داستان را در روزگاری نوشت که نویسندگان زیادی به خاطر فشار و استبداد آن دوران داستان هایی با مضمون پوچ گرایی و ناامیدی و تقدیرگرایی می نوشتند. اما او با انتشار این داستان امید و مقاومت را به آنها یادآور شد.

شخصیت های کتاب سووشون یک زوج شیرازی زمین دار و ملاک هستند که از روشنفکران آن زمان و حامی وطن بودند که دغدغه آنها معیشت و بی سامانی کشور بود. شخصیت زن این داستان به نام زری نمونه ای تمام عیار از یک زن و مادر ایرانی را تصویر میکشد که خانواده مهمترین دارایی و اولویت او بوده است.

زندگی عاشقانه ی این زوج یکی دیگر از جنبه های جذاب این کتاب است که نویسنده با مهارت تمام به شخصیت پردازی آنها پرداخته است. کتاب سووشون یکی از بهترین رمان های ایرانی است که یک بار خواندن آن خالی از لطف نیست و می تواند در عین خواندن یک داستان عاشقانه شما را با بخشی از تاریخ گذشته کشورمان آشنا کند.