مناف هاشمی: به اندازه کل کشورها از ایران به آسیا ایمیل می‌زنند!

مناف هاشمی: به اندازه کل کشورها از ایران به آسیا ایمیل می‌زنند!

به گزارش خبرگزاری مهر، سید مناف هاشمی دبیرکل کمیته ملی المپیک عصر امروز یکشنبه ۵ آذرماه در مراسم اختتامیه لیگ‌های دوچرخه‌سواری در محل هتل المپیک اظهار داشت: هر چند آقای اسدی دوران کوتاهی را در این فدراسیون بوده اما اتفاقات خوبی رقم خورده است.

وی ادامه داد: در این فدراسیون با چالش‌های بسیار جدی مواجه بودیم که ایشان با حمایت خانواده دوچرخه‌سواری توانست برنامه‌های خودش را خوب پیش ببرد و نتیجه خوبی را گرفت. برخی رشته‌ها با جمعیت زیادی در بازی‌های آسیایی شرکت کرده بودند مانند تیراندازی، تکواندو، کاراته، وزنه‌برداری و حتی قایقرانی و انتظار ما مدال‌های خوشرنگ و بیشتری بود.

وی با بیان اینکه کارنامه رشته دوچرخه‌سواری در هانگژو خوب بود گفت: هر چند این نتایج در رنکینگ ایران در بازی‌های آسیایی تأثیری نداشت اما تاریخ سازی آن ارزشمند بود. برخی کیفی سازی کمیته ملی المپیک را در رشته‌های اعزامی زیر سال برده بودند اما دوچرخه‌سواری با دو نماینده شرکت کرد که یکی برنز گرفت و دو چهارمی لبیب را اگر یک برنز حساب کنیم، می‌تواند امید بخش باشد.

هاشمی در ادامه به تاریخ سازی‌های صورت گرفته توسط ورزشکاران رشته‌های مختلف در بازی‌های آسیایی هانگژو اشاره کرد و افزود: ما در بازی‌های آسیایی در پنج رشته تاریخ سازی کردیم. اعتقاد من این است ۵۴ مدال بازی‌های آسیایی هانگژو بیشتر از ۶۲ مدال دوره قبل ارزش دارد.

دبیر کل کمیته ملی المپیک بیان داشت: اول اینکه ما در بدترین شرایط کرونا بودیم و طبق تحلیلی که ما داریم، اردوی اکثر رشته‌ها تعطیل بود و نتیجه هانگژو محصول ورزش ایران در سه، چهار سال گذشته بود که ما یک سال آخر آن را مدیریت کردیم‌. بحث دیگر ناداوری‌ها بود.

وی در همین راستا اظهار داشت: در کشتی، تکواندو و ووشو می‌توانست رنگ مدال‌های ما عوض شود اما رقیب چینی داشتیم. چین به هر قیمتی دنبال گرفتن بیش از ۲۰۰ مدال طلا بود و موفق هم شد.

هاشمی تصریح کرد: تنها کشوری که از چین آسیب ندید، هند بود که در آینده‌ای بسیار نزدیک برای سوم شدن با کره جنوبی و ژاپن رقابت خواهد کرد. نکته سوم شرایط اجتماعی و سیاسی ایران بود که در مورد آن صحبت نمی‌کنیم چون به آرامش رسیده ایم.

وی ادامه داد: تنیس روی میز در این بازی‌ها کاری کرد که در طول تاریخ ورزش ایران بی سابقه بود. ورزشکاران این رشته جز نفراتی بودند که در بردن و نبردن آنها قبل از اعزام بحث بود.

هاشمی در ادامه در مورد پیش بینی مدال‌ها در هانگژو هم بیان کرد: ما ۵۱ مدال با ۱۴ طلا پیش بینی می‌کردیم. در شطرنج فکر نمی‌کردیم مدال طلا بگیریم. ژیمناستیک نقره گرفت که مدالش به اندازه طلا ارزش دارد چون این رشته در بدترین شرایط بحران است و از آن سو یکی از رشته‌هایی است که راحت می‌توانیم در آن مدال بگیریم چون استعدادهای خوبی داریم اما نمی‌توانیم مسائل آن را ساده حل کنیم. کمیته ملی المپیک یک سال است دنبال پیدا کردن راه حل برای آن است.

دبیرکل کمیته ملی المپیک تصریح کرد: در گذشته تمرکز برای مدال آوری روی چند رشته بود و کوتاهی‌های زیادی صورت گرفت که باید جبران شود. در رنکینگ بازی‌های آسیایی یک پله عقب آمدیم، آسیب دیدیم و حیف شد.

وی افزود: اما تحلیل کارشناسان روی نهم و دهم بود و من از این بابت خوشحالم که ورزشکاران ما با کمترین امکانات ایثار کردند و در نهایت کاروان ایران در رده هفتم قرار گرفت. ما می‌توانیم اتفاقات بزرگی را در برخی رشته‌ها و حتی بازی‌های آسیایی ژاپن رقم بزنیم اما باید برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کنیم.

دبیر کل کمیته ملی المپیک به مشکلات انتخابات فدراسیون دوچرخه‌سواری هم اشاره دوباره کرد و گفت: رئیس کنفدراسیون آسیا به من اعلام کرد، به اندازه همه فدراسیون‌ها از ایران برای ما ایمیل می‌آید که در آن همدیگر را تخریب می‌کنند. واقعاً علت چه چیزی است؟ یک نفر براساس رأی مجمع، انتخاب شده و باید بقیه به او کمک کنند و دوستان به این مسائل دامن نزنند.

وی همچنین به برگزاری رویداد المپیک پاریس در سال آینده هم اشاره کرد و گفت: تاکنون پنج جلسه برای المپیک پاریس برگزار کردیم که یک جلسه آن با وزیر و رئیس کمیته ملی المپیک برای رشته‌های تکواندو، کشتی و وزنه‌برداری و همچنین دو جلسه جداگانه با رئیس کمیته ملی المپیک و سایر مسئولان مرتبط کمیته از جمله کمیسیون‌ها برگزار کردیم. کمیسیون اقتصادی ما بدنبال بازاریابی و تأمین منابع برای ماست به هرحال باید یک کار همه جانبه و کاملی باشد و به طورحتم می‌توانیم اتفاقات بزرگی در پاریس رقم بزنیم.