مواضع مشترک تهران و مسکو در تقابل با یکجانبه‌گرایی آمریکا است

مواضع مشترک تهران و مسکو در تقابل با یکجانبه‌گرایی آمریکا است

«محمد مخبر» معاون اول رئیس‌جمهور، امروز چهارشنبه در دیدار با «الکساندر نواک» معاون نخست وزیر روسیه با اشاره به اینکه تعریف و اجرای پروژه‌های مشترک همکاری بین دو کشور برای مسؤولین جمهوری اسلامی ایران و همچنین روسیه اهمیت اساسی دارد اظهار کرد: اجرای برخی از این پروژه‌ها برای منطقه فرصتی استثنایی است که احداث کریدور شمال جنوب و توسعه بنادر جنوبی ایران نقشی مهم و راهبردی نه تنها برای دو کشور بلکه کل منطقه دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه از زمان روی کارآمدن دولت سیزدهم ارتقای جدی مناسبات اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی دو کشور اتفاق افتاده، گفت: مواضع مشترک تهران و مسکو در برابر یکجانبه‌گرایی آمریکا در منطقه بسیار مناسب است و امیدواریم به نجات مردم مظلوم غزه منجر شود.

وی به اهمیت اجرا و احداث کریدور شمال جنوب برای پیشرفت و توسعه کشورهای ایران، روسیه و همچنین منطقه اشاره و تاکید کرد: مقامات ایرانی به صورت هفتگی پیگیر میزان اجرا و پیشرفت کریدور شمال جنوب و خط ریلی رشت آستارا هستند که این نشانگر اهمیت این پروژه بزرگ در ایران است و امیدواریم با همکاری طرف روسی اجرا و تکمیل کریدور شمال جنوب سرعت بیشتری بگیرد.

«الکساندر نواک» معاون نخست وزیر روسیه با تاکید بر اینکه گسترش همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری همفکر، دوست و همسایه روسیه اهمیت بسیار اساسی دارد تصریح کرد: با اراده و نظر مثبت رهبران دو کشور حجم روابط و مناسبات فیمابین به ویژه در دولت آیت الله رئیسی به شدت ارتقا یافته است.

وی افزود: در این سفر و با برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه بیش از ۲۰۰ نفر از فعالان اقتصادی و بخش خصوصی روسیه عازم ایران شده اند تا علاوه بر پیگیری اجرای توافقات گذشته، مذاکرات برای اجرا و تعریف پروژه‌های جدید با طرف‌های ایرانی نهایی و عملیاتی شود.

الکساندر نواک تاکید کرد: حجم روابط تجاری دو کشور طبق آمارهای رسمی بسیار افزایش یافته است و روابط چند جانبه منطقه‌ای نیز بسیار موفقیت‌آمیز بوده است.

معاون نخست‌وزیر روسیه امضای بیانیه وزرای خارجه دو کشور برای اقدام علیه اقدامات قهرآمیز و تحریم‌ها، موافقت‌نامه تجارت آزاد جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اوراسیا و قرارداد جامع همکاری‌های دو جانبه را گامی بسیار مهم در افزایش روابط دوجانبه دانست و اظهار کرد: تکمیل کریدور شمال جنوب از مهم‌ترین توافقات بین دو کشور است که رؤسای‌جمهور دو کشور به دقت مراحل پیشرفت و تکمیل این طرح بزرگ را پیگیری می‌کنند و طرف روسی با همکاری مسؤولان ایرانی آمادگی دارد هر چه سریع‌تر اقدامات اولیه برای احداث خط ریلی رشت آستارا در این کریدور را آغاز کند.

وی تصریح کرد: با حل مسائل باقیمانده در توافق احداث کریدور شمال جنوب بین دو کشور و کمک معاون اول رئیس جمهور در تسریع حل برخی مشکلات، آمادگی داریم بیانیه مشترک برای احداث کریدور شمال جنوب در این سفر نهایی و امضا شود.

نواک در ادامه همکاری‌های حوزه مالی و بانکی، انرژی هسته‌ای، توسعه میادین نفتی، استخراج نفت، صادرات گاز و روابط فعالین اقتصادی در بخش خصوصی دو کشور را از دیگر زمینه‌های مهم مناسبات فی‌مابین در دو سال گذشته برشمرد و تاکید کرد: روحیه بالای همکاری و علاقه‌مندی برای سرمایه‌گذاری بخش دولتی و خصوصی روسیه در ایران وجود دارد.

معاون نخست‌وزیر روسیه با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری تاکید کرد: برای جمهوری اسلامی ایران در روند برگزاری این دو انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز آرزوی موفقیت داریم و قطعاً انتخاب مردم خردمند ایران تأییدکننده راه توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی است.