نامه محرمانه پاپوآ گینه نو به سازمان ملل درباره جزئیات رانش زمین!

نامه محرمانه پاپوآ گینه نو به سازمان ملل درباره جزئیات رانش زمین!

به گزارش خبرگزاری مهر، ای‌اف‌پی به نقل از نامه‌ای که دریافت کرده، نوشته است که مقامات پاپوآ گینه نو به سازمان ملل متحد اطلاع داده‌اند که بیش از ۲ هزار نفر در جریان رانش زمین در این جزیره زیر آوار و گل‌ولای مدفون شده‌اند.

مرکز ملی مدیریت بحران پاپوآ گینه نو در نامه به دفتر سازمان ملل واقع در پورت مورزبی، پایتخت این کشور نوشت: رانش زمین بیش از ۲ هزار نفر را زنده در خود دفن کرده و ویرانی گسترده‌ای برجا گذاشته است.

پس از جدا شدن بخشی از کوه‌ در استان «اِنگا» در نخستین ساعات بامداد جمعه، یک روستای دورافتاده در این منطقه در زمین فرو رفت و ناپدید شد. در گزارش‌های اولیه و غیر رسمی شمار قربانیان بیش از ۱۰۰ نفر اعلام شد. یک روز بعد این رقم به بیش از ۳۰۰ و دیروز نیز به بالغ بر ۶۷۰ تن رسید.

دفتر مدیریت بحران پاپوآ گینه نو همچنین در این نامه نوشته است که رانش زمین به ویرانی گسترده ساختمان‌ها و باغ‌های زراعی و پرورش مواد غذایی منجر شده و شاهراه اقتصادی این کشور را به شدت تحت‌الشعاع قرار داده است. به نوشته این مرکز، شرایط همچنان بی‌ثبات است و لغزش زمین ادامه دارد و عملیات امداد و نجات را با خطر روبه‌رو کرده است.