نوسانات قیمت دلار؛ آیا قیمت خودرو کاهش خواهد یافت؟

نوسانات قیمت دلار؛ آیا قیمت خودرو کاهش خواهد یافت؟

این روزها بحث نوسانات دلار و به دنبال آن کاهش احتمالی برخی از محصولات و اقلام به بحث اصلی محافل اقتصادی تبدیل شده است. یکی از این محصولات خوردو است و بسیاری متعقد هستند که کاهش احتمالی قیمت دلار می‌تواند به کاهش قیمتی خودرو بینجامد. این در حالی است که باید بدانیم، قیمت انواع خودروهای داخلی به عوامل زیادی وابسته است و نوسانات ارزی و کاهش قیمت دلار تنها یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت این محصول است. در واقع قیمت خودرو بسته به شرایط اقتصادی کشور و قیمت مواد اولیه از جمله قیمت ورق آهن تعیین می‌شود.

در این نوشته به بررسی روند احتمالی کاهش قیمتی دلار و تاثیر احتمالی آن بر کاهش قیمت انواع خودرو پرداخته‌ایم.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت انواع خودروهای داخلی

قیمت بیشتر خودروهای داخلی تحت شرایط خاصی افزایش و کاهش پیدا می‌کنند. این شرایط می‌تواند وابسته به سیاست‌های دولت و خودروسازان اصلی کشور باشد. در این میان نباید از عوامل دیگری چون نوسانات ارزی، میزان تورم، مواد اولیه و عرضه و تقاضا نیز به سادگی گذشت.

در ادامه نگاه دقیق‌تری به عوامل تاثیرگذار در افزایش و کاهش قیمت خودرو خواهیم داشت.

تاثیر قیمت مواد اولیه و قطعات بر قیمت‌های خودرو

یکی از مواردی که باعث می‌شود تا قیمت انواع خودروهای داخلی همچنان افزایش داشته باشد، رشد قیمت قطعات و مواد اولیه مورد استفاده در صنعت خودروسازی است. بیشتر قطعات و مواد اولیه مورد استفاده در خودروها از نوع فلزی بوده و شامل محصولات فولادی و آهنی می‌شود. این نوع از محصولات نیز از نظر قیمتی وابسته به قیمت ارز و برخی دیگر از مسائل اقتصادی در کشور هستند.

برای نمونه قیمت ورق آهن که کاربرد زیادی در ساخت بدنه خودروها دارد، دارای نوسان بسیار زیاد روزانه است و این نوسان نیز به کاهش و افزایش قیمت دلار و نرخ ارز مرتبط می‌شود.

همچنین قیمت فولاد نیز نوساناتی بر اساس قیمت جهانی این محصول و قیمت دلار دارد. اگر در نظر بگیریم که بیشتر قطعات موتور خودرو از فولاد به عنوان ماده اولیه بهره می‌برند، می‌توانیم به اهمیت و تاثیر این محصولات بر قیمت خودرو پی ببریم.

تاثیر عرضه و تقاضا برای روند قیمتی خودرو

عرضه و تقاضای بازار نیز معمولا تاثیر مستقیمی روی قیمت بیشتر خودروها دارد. این موضوع در مورد خودروهای وارداتی به مراتب تاثیر بیشتری دارد اما تاثیر آن بر بازار خودروهای داخلی نیز غیر قابل انکار است. معمولا در بازه‌های خاصی از سال به دلیل کاهش تقاضا و یا افزایش عرضه، قیمت خودرو کاهش پیدا می‌کند.

این نوع از نوسانات قیمتی خودرو برخلاف قیمت قطعات که تاثیر کلی بر قیمت انواع خودرو دارد، تنها ممکن است در برخی از مدل‌های خودرو که شاهد کاهش یا افزایش عرضه و تقاضا است، تاثیر داشته باشد.

تاثیر سیاست‌ها و مقررات دولن بر روند قیمتی خودرو

در ایران و به خصوص در خودروهای ساخت داخل، سیاست‌ها و آیین نامه‌های دولتی تاثیر بسیار زیادی روی افزایش و کاهش قیمت خودرو دارد. معمولا هر یک از دولت‌ها در سال‌های گذشته بر اساس سیاست‌های تعریف شده خود، تاثیری روی بازار خودرو داشته اند. اگرچه روند قیمتی خودرو در بلند مدت همواره افزایشی بوده است.

برای نمونه از جمله این سیاست‌ها می‌توان به مالیات، تعرفه‌ها و محدودیت‌های صادراتی و وارداتی خودرو اشاره کرد. این نوع از سیاست‌ها در زمان ابلاغ تاثیر خود را روی قیمت خودروی ساخت داخل و خودروهای وارداتی گذاشته و در طولانی مدت نیز باعث تغییرات اساسی قیمت خودرو می‌شوند.

تاثیر دلار بر قیمت خودرو

نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت انواع خودروهای داخلی و خارجی

نرخ ارز از چند طریق مختلف روی قیمت انواع خودرو تاثیر خواهد داشت. به این ترتیب کاهش این روزهای نرخ ارز و قیمت دلار در نهایت می‌بایست به کاهش قیمت انواع خودروی داخلی و خارجی نیز منجر شود.

در مورد خودروهای داخلی نرخ ارز باعث کاهش مواد اولیه مورد استفاده در خودرو خواهد شد. برای نمونه قیمت انواع محصولات فولادی مانند ورق روغنی همراه با دلار کاهش پیدا خواهد کرد و به این ترتیب هزینه تمام شده خودروی داخلی کاهش خواهد یافت.

از سوی دیگر در مورد خودروهای وارداتی نیز کاهش نرخ ارز باعث کاهش قیمت دلاری خودرو نسبت به ارز ملی شده و قیمت انواع خودرو را برای خریداران ایرانی پایین خواهد آورد.

عوامل اقتصادی ملی و بین المللی و تاثیر آن روی قیمت انواع خودروهای داخلی

عوامل اقتصادی ملی و بین المللی نیز تاثیر زیادی روی کاهش و افزایش قیمت انواع خودرو دارند. این نوع از عوامل می‌تواند روی عوامل دیگر تاثیر گذاشته و در مجموع هزینه تولید خودرو را افزایش داده و یا کاهش دهد.

برای نمونه از تحریم‌ها می‌توان به عنوان یکی از موارد تاثیرگذار که باعث افزایش هزینه مواد اولیه همچون قیمت ورق آهن و افزایش هزینه‌های تولید می‌شود، نام برد. این تاثیر به قدری زیاد است که همواره باعث افزایش قیمت بیشتر خودروهای داخلی می‌شود.

عوامل اقتصادی داخلی نیز می‌تواند شامل نرخ تورم و نرخ بهره شود که در هر حالت هزینه ساخت خودرو را بالاتر برده و معمولا باعث افزایش قیمتی می‌شوند. عوامل داخلی بیشتر به سیاست‌های دولت مرتبط هستند و خودروسازان داخلی به سرعت از این عوامل تاثیر می‌گیرند.

تفاوت تاثیر کاهش قیمت دلار بر خودروهای داخلی و خارجی

کاهش مقطعی قیمت دلار در هفته‌های اخیر تاثیر آنچنانی روی قیمت خودروهای داخلی نداشته است و خودروسازان اصلی کشور تمایلی به کاهش قیمت خودرو نداشته‌اند. این در حالیست که قیمت خودروهای خارجی تا حدود کمی همراه با قیمت دلار کاهش داشته است.

خودروسازان داخلی اگرچه با کاهش قیمت دلار مواد اولیه و قطعات را با قیمت کمتری خریداری می‌کنند و قیمت قطعات فولادی و قیمت ورق آهن برای خودروسازان ارزان‌تر می‌شود اما بنا به سایر دلایل از جمله نرخ تورم، سیاست‌های دولت و افزایش هزینه‌های تولید، تمایلی به کاهش قیمت خودرو ندارند.

در حالیکه خودروهای وارداتی به قیمت ثابت دلاری وارد کشور می‌شوند و طبیعی است که قیمت دلاری خودروی وارداتی در هنگام تبدیل به ارز ملی به نسبت کاهش قیمت دلار، برای خریدار ارزان‌تر محاسبه شوند.

به این ترتیب تاثیر اگرچه کاهش قیمت دلار بر قیمت خودروی داخلی تاثیر چندانی نداشته است اما ممکن است در بسیاری از خودروهای خارجی در صورت ادامه روند کاهشی شاهد کاهش قیمت باشیم.

بر اساس آمارهای چند هفته اخیر و پس از کاهش قیمت دلار، قیمت خودروهای داخلی و خودروهای سنگین تفاوت آنچنانی نداشته است و حتی در صورت ادامه روند کاهشی کنونی نرخ ارز، ممکن است در این دسته از خودروها به هیچ وجه شاهد کاهش قیمت نباشیم.

پیش بینی قیمتی خودرو در سال ۱۴۰۳

بسیاری از کارشناسان خودرو، بازار این محصول را همچنان راکد ولی با رشد قیمتی پیش بینی می‌کنند. قیمت انواع خودرو در سال ۱۴۰۲ نیز علی رغم راکد بودن بازار، عرضه کم از سوی تولید کننده‌های اصلی کشور و کاهش شدید معاملات همچنان با افزایش روبرو بود و روند صعودی را طی کرد. بر همین اساس در سال ۱۴۰۳ نیز احتمال می‌رود که بازار خودرو با همین روند ادامه پیدا کند.

اگرچه در یک ماه اخیر نرخ دلار تا حدودی کاهش یافت ولی در اصل تاثیر آن بر کاهش قیمت انواع خودرو و یا خارج شدن بازار خودرو از رکود قابل مشاهده نبود. ممکن است نرخ ارز تا حد بیشتری نیز در ماه‌های آتی کاهش داشته باشد و یا در بازه کنونی به نوسان ادامه دهد اما کارشناسان این بازار همچنان اعتقاد به ادامه رکود در خرید و فروش و افزایش قیمت انواع خودرو دارند که به دلایلی چون ادامه روند تورمی در کشور و مشکلات اقتصادی، محتمل به نظر می‌رسد.

بیشتر خریداران خودرو منتظر اعلام قیمت‌های جدید درب کارخانه هستند تا برای خرید و فروش تصمیم بگیرند. اگرچه انتظار بیشتر مردم بر افزایش قیمت در ماه‌های پیش رو است. از سوی دیگر برخی از کارخانه‌ها اقدام به فروش اقساطی خودرو کرده‌اند و این حرکت باعث کاهش هیجانات بازار شده است. اقدامی که به نظر می‌رسد، توسط سایر خودروسازان نیز انجام خواهد شد.

خرید خودرو

تکلیف خودروهای مونتاژی چینی در زمان کاهش نرخ ارز

علاوه بر خودروهای داخلی و خارجی که تاثیر کاهش قیمت دلار بر این نوع از خودروها مورد بررسی قرار گرفت، امروزه برخی از خودروهای چینی نیز توسط خودروسازان داخلی مونتاژ و روانه بازار می‌شوند. اگرچه با کاهش قیمت دلار هزینه واردات بسیاری از قطعات این نوع از خودروها نیز کاهش پیدا می‌کند و حتی با کاهش قیمت مواد اولیه مانند قیمت ورق آهن نیز هزینه تمام شده خودرو کاهش پیدا می‌کند، با این وجود ما شاهد کاهش قیمت آنچنانی این نوع از خودروهای مونتاژی نیز نیستیم.

این نوع از تولید کننده‌ها به جای کاهش قیمت از روش‌های دیگری همانند فروش اقساطی و لیزینگی برای افزایش فروش و خروج از رکود بازار خودرو استفاده می‌کنند و همچنان در برابر کاهش قیمتی خودرو مقاومت زیادی دارند. اگرچه در برخی از موارد شاهد کاهش جزئی قیمت به صورت مقطعی بوده‌ایم.

نتیجه گیری نهایی

کاهش قیمت دلار در هفته‌های اخیر باعث کاهش آنچنانی قیمت انواع خودروی داخلی و مونتاژی نشده است. اگرچه در ابتدای سال شاهد کاهش جزئی قیمت خودروهای داخلی بوده‌ایم، اما بیشتر کارشناسان این روند را جزئی و مقطعی می‌دانند و روند بازار خودرو را همچنان صعودی و همراه با افزایش قیمت می‌دانند.