نیروهای روسیه کنترل بخش اصلی «سیویرودونتسک» را در دست دارند

نیروهای روسیه کنترل بخش اصلی «سیویرودونتسک» را در دست دارند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «سرهی هایدای» فرماندار اوکراینی منطقه «دونباس» (شامل مناطق «دونتسک» و «لوهانسک» که روسیه استقلال آنها را به رسمیت شناخته و از آنها با نام جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک یاد می‌کند) اعلام کرد که ادعای نیروهای روسی در تسلط کامل بر شهر «سیویرودنتسک» کذب است.

هایدای در این باره گفت: تمام ادعاهای روسیه مبنی بر اینکه آنها کنترل شهر را به دست گرفته اند، دروغ است. آنها بخش اصلی شهر را کنترل می‌کنند، اما نه کل شهر را.

وی پیشتر نیز گفته بود که نیروهای روسیه کنترل ۷۰ درصد این شهر را به دست گرفته اند.

این مقام اوکراینی همچنین افزوده بود که آخرین پل ارتباطی شهر نابود شده است و همین مسئله موجب شده است که آخرین غیرنظامیان در این شهر گرفتار شوند و ارسال هرگونه کمک‌های بشردوستانه غیرممکن شود.

همزمان با شدت گرفتن درگیری‌ها در شرق و جنوب اوکراین، «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل ناتو در گفتگو با یک هفته نامه آلمانی اعلام کرد: جنگ در اوکراین ممکن است سال‌ها طول بکشد.

دبیرکل ناتو همچنین افزود که عرضه تسلیحات پیشرفته به سربازان اوکراینی شانس آزادسازی منطقه دونباس از اشغال روسیه را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر، «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس که روز جمعه از کی یف بازدید کرد، در مقاله‌ای برای روزنامه «ساندی تایمز» لندن، اظهاراتی مشابه را در مورد نیاز به آمادگی برای یک جنگ طولانی بیان کرد. او روز شنبه در گفتگو با خبرنگاران بر لزوم اجتناب از خستگی و دلسردی در قبال اوکراین تاکید کرد تا متحدان به اوکراینی‌ها نشان دهند که برای مدتی طولانی از آنها حمایت خواهند کرد.

در همین رابطه، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین نیز در پیامی ویدئویی اعلام کرد که به مناطق «میکولایف» و «اودسا» در جنوب این کشور رفته و با نظامیان اوکراینی در خطوط مقدم این مناطق دیدار کرده است.

وی در این مناطق با اعطای مدال شجاعت به نظامیان اوکراینی، گفت: ما قطعاً مقاومت خواهیم کرد و قطعاً پیروز خواهیم شد.

زلنسکی پیشتر نیز در پیامی اعلام کرده بود که نیروهای اوکراینی در حال تحمل خساراتی شدید در نبرد با نیروهای روسی در شهر «سیویرودونتسک» در منطقه «دونباس» و همچنین منطقه «خارکیف» در شرق اوکراین هستند. زلنسکی در این باره گفت: شدیدترین نبردها، همانند قبل در سیویرودونتسک و دیگر شهرها و مناطق در جریان است. متأسفانه خسارات شدید است.

منبع : مهر