نیروهای وابسته به امارات درجنوب یمن،برگزاری تظاهرات راممنوع کردند

نیروهای وابسته به امارات درجنوب یمن،برگزاری تظاهرات راممنوع کردند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، شورای انتقالی جنوب یمن به عنوان نیروهای مورد حمایت امارات متحده عربی، هرگونه برگزاری تظاهرات و تجمعات اعتراضی را در جزیره سقطری در جنوب یمن ممنوع اعلام کردند.

نیروهای وابسته به امارات گفته اند که در برابر هر گونه اعتراض خیابانی تدابیر قاطع اتخاذ خواهد شد.

با وجود اعلام ممنوعیت تظاهرات، اما تعدادی از ساکنان جزیره سقطری در راهپیمایی که به مناسبت پنجاه و نهمین سالروز انقلاب یمن برگزار شد، حاضر شدند و شعارهایی علیه شورای انتقالی جنوب سردادند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات، شورای انتقالی جنوب را به غارت مالیات‌ها و درآمدهای گذرگاه‌های مرزی متهم کردند و از بی ثباتی‌های امنیتی در استان سقطری انتقاد کردند و خواستار خروج نیروهای وابسته به شورای انتقالی جنوب از سقطری و بازگشت دولت یمن از جمله استاندار سقطری به این استان شدند.

پیشتر استاندار این منطقه در پی تسلط نیروهای شورای انتقالی جنوب و مورد حمایت امارات از این استان خارج شده بود.

با آغاز تجاوز ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی عربستان به یمن در ششم فروردین ۱۳۹۴، امارات نیز در کنار رژیم آل سعود در این جنگ قرار گرفت، جنگ خانمانسوزی که موجب ویرانی یمن و شهادت و زخمی شدن دهها هزار یمنی و آوارگی میلیون‌های نفر دیگر از شهروندان این کشور شده است.

امارات در ابتدای تجاوز به یمن یکی از متحدان اصلی عربستان بود، ولی با جدا کردن راه خود از سعودی‌ها، چشم به منابع جنوب یمن و جزیره راهبردی «سقطری» دوخت.

هم اکنون امارات با کمک نظامیان و مأموران امنیتی رژیم صهیونیستی به ویژه پس از قرارداد سازش (۲۵ شهرویر ۱۳۹۹) و همچنین عناصر خودفروخته شورای انتقالی جنوب یمن به دنبال جامه عمل پوشاندن به تفکرات غاصبانه سران ابوظبی در یمن است.

در حال حاضر امارات اکثر نیروهای نظامی خود را از استان عدن در جنوب یمن خارج کرده و به جای آنها عناصر شورای انتقالی جنوب را مستقر کرده است، اما در عین حال شمار نیروهای خود را در جزیره سقطری برای غصب این جزیره افزایش داده است.

منبع : مهر