هراس یوفا از نفرت اروپا؛ وقتی روسیه به جای اولش برگشت!

هراس یوفا از نفرت اروپا؛ وقتی روسیه به جای اولش برگشت!

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) دو هفته پس از اعلام پذیرش تیم‌های جوانان روسیه در مسابقات بین المللی تصمیم به لغو آن گرفت. کمیته اجرایی یوفا در نشست روز گذشته خود در سوئیس به این نتیجه رسید که راه‌حلی فنی که به تیم‌های روسی اجازه بازی بدهد، یافت نمی‌شود.

والری کارپین، سرمربی باشگاه روستوف و تیم ملی فوتبال روسیه در همین رابطه گفت: انتظار نداشتم به آنها (تیم‌های جوانان روسیه) اجازه مسابقه داده شود، از سویی انتظار نداشتم که یوفا تصمیم خود را لغو کند. این واقعیت که آنها تصمیم خود را لغو کردند، یک شگفتی بزرگ بود. 

یوفا پیش از در سال ۲۰۲۲ تیم ملی فوتبال روسیه را از مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ به میزبانی قطر کنار گذاشت. اتفاقی که پس از آغاز جنگ اوکراین دامن تیم‌های ملی و باشگاهی روسیه را هم گرفت و با تحریم جهانی مواجه شدند. با این حال، در 26 سپتامبر 2023 امید طلوع کرد. در این روز بود که کمیته اجرایی یوفا به تیم‌های روسی متشکل از بازیکنانی که بیش از 17 سال سن نداشتند، اجازه داد در مسابقات بین‌المللی شرکت کنند، البته تیم‌های زنان و مردان اجازه نداشتند با پرچم، سرود و در زمین خود بازی کنند اما به نظر می‌رسید تحریم روسیه در حال فروکش کردن است.

اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) ,

در همان زمان الکساندر چفرین، رئیس یوفا در دفاع از تصمیم این نهاد برای صدور مجوز بازگشت روس‌ها گفت: ما با ممانعت از شرکت کودکان در مسابقات خود، نه تنها حق اساسی برای رشد همه جانبه آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم و از آنها حمایت نمی‌کنیم، بلکه مستقیماً علیه آنها تبعیض قائل می‌شویم. 

اروپا همان‌طور که انتظار می‌رفت از بیانیه یوفا در مورد تیم‌های جوانان روسیه خشمگین شد. تبعیض علیه کودکان که چفرین در بوق و کرنا کرد، برای بسیاری از کشورهایی که علناٌ ​​از بازی با روسیه خودداری کردند ، یک عبارت توخالی بود. درباره چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ غرب از حمایت کارل اریک نیلسون، نایب رئیس سوئدی یوفا که به بازگشت روس‌ها رأی داد، خشمگین شد اما پس از آن سیستم موجود شروع به خُرد کردن پیرمردی کرد که ورزش را بر سیاست انتخاب کرده بود و او مجبور شد عذرخواهی کند. او مجبور شد با تلخی پست ریاست کنفدراسیون ملی ورزش سوئد و مربیان ورزشی (SISU) را هم ترک کند.

رئیس اسلوونیایی یوفا در واکنش به لغو تصمیم پذیرش روس‌ها در مسابقات بین‌المللی خاطرنشان کرد: این کاملاً غافلگیرکننده بود. گفته بودم  که لغو تصمیم برای پذیرش غیرممکن است، زیرا یوفا یک سازمان جدی است. هر تصمیمی که آنها می‌گیرند، متفکرانه و بر اساس عوامل واقعی و عملی است. این هرگز در دوره ریاست من رخ نداده است. در کل باید کمیته اجرایی یوفا منحل شود. این تصمیم تحت تأثیر فشار کشورهای دیگر بود.

انتهای پیام/