هندبال زنان شرایط حضور در بازی‌های کشورهای اسلامی را نداشت

هندبال زنان شرایط حضور در بازی‌های کشورهای اسلامی را نداشت

به گزارش خبرگزاری مهر، اصغر رحیمی سرپرست کاروان کشورمان در پنجمین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی (قونیه) با اشاره به ارزیابی سطح دانش و اطلاعات به عنوان ملاک اصلی برتری مربیان در سطح دنیا افزود: اظهارات اخیر مربی تیم هندبال ثامن الحجج که به نوعی کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون هندبال را زیر سوال برده است در نتیجه عدم اشراف و نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه بوده است.

رحیمی در پاسخ به این‌ادعا که بانوان هندبالیست ما همیشه در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی شرکت می‌کردند، اظهار داشت: تاکنون بانوان هندبال در هیچکدام از بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی شرکت نکرده‌اند؛ هر چند ما سال گذشته ثبت نام کرده و امسال هم چند برابر ظرفیت اسم رد کرده بودیم ولی در نهایت بر اساس دستورالعمل کمیته برگزاری این امر برای رشته فوق میسر نشد.

سرپرست کاروات ایران در این دوره از رقابت‌ها یادآور شد: علاوه بر آن ملاک تشخیص اسلامی بودن کشورها بر اساس تصمیم سازمان کنفرانس اسلامی است که تاکنون ۵۷ کشور را به رسمیت شناخته است و ارتباطی به رنگ، نژاد و … ندارد. مربی فوق در شرایطی نیست که بخواهد در خصوص اسلامی بودن و یا اسلامی نبودن برخی کشورها اظهار نظر کند و بگوید بویی از اسلام نبرده اند.

سرپرست کاروان ایران در بازی‌های کشورهای اسلامی در ادامه با اشاره به «هند بوک» بازی‌ها که در سایت این دوره از بازی‌ها موجود است به عنوان دستورالعمل‌های رسمی میزبان در خصوص برگزاری بازی‌ها در رشته‌های تیمی و انفرادی اظهار داشت: قاعده رشته‌های تیمی در بخش خانم‌ها و آقایان والیبال، هندبال، فوتبال، ۸ کشور برتر جدول امتیازی و در بسکتبال ۳ نفره، ۲۰ کشور برتر از میان کشورهای اسلامی جواز حضور در این بازی‌ها را کسب خواهند کرد که در نتیجه جایگاه هندبال بانوان ما، امکان حضور در این رویداد را نداشت.

رحیمی افزود: بر اساس نظر ریاست کمیته و وزیر ورزش در نخستین جلسات ستاد عالی ورزش، تصمیم بر اعلام آمادگی در کلیه رشته‌ها در این رویداد بود؛ خصوصا در رشته‌های بانوان با تاکید و حساسیت بیشتری این موضوع دنبال شد. در نهایت پس از بررسی کمیته برگزاری بازی‌ها بر اساس دستورالعملی که در فوق به آن اشاره شد، ما متأسفانه در رشته هندبال بانوان واجد شرایط نشدیم و از لیست خارج شدیم.

وی تاکید کرد: در والیبال آقایان، فوتبال و بسکتبال اعلام کردند که جواز حضور داریم، در والیبال بانوان هم پس از انصراف قزاقستان، تیم والیبال بانوان ما در لیست ۸ کشور برتر قرار گرفت.

رحیمی در خاتمه با تاکید مجدد بر تصمیم ستاد عالی ورزش، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک بر حضور در تمامی رشته‌های ورزشی و حتی ثبت نام‌های اولیه، گفت: همانگونه که گفتم به رغم اقدامات انجام شده متأسفانه در رشته هندبال بانوان، کشور ما واجد شرایط حضور نبود.

منبع : مهر