واگذاری رایگان ۷۰۰ مدرسه توسط بنیاد مستضعفان به آموزش و پرورش

واگذاری رایگان ۷۰۰ مدرسه توسط بنیاد مستضعفان به آموزش و پرورش

به گزارش خبرگزاری مهر، سید پرویز فتاح در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بنیاد مستضعفان و وزارت آموزش و پرورش، با تبریک در پیشِ‌رو بودن سالروز عید بزرگ مبعث، در خصوص همکاری بنیاد مستضعفان و آموزش و پرورش اظهار کرد: همواره میان بنیاد مستضعفان و وزارت آموزش و پرورش توافقات و همکاری‌های بسیار خوبی وجود داشته و این همکاری تنگاتنگ، به دلیل تأکیدات مقام معظم رهبری اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه حل مسائل حقوقی و ملکی، نیازمند زمان است افزود: علی رغم زمان بر بودن پیگیری‌های حقوقی و حل مسائل ملکی، ولی خوشبختانه همکاری تنگاتنگ میان بنیاد مستضعفان و وزارت آموزش و پرورش باعث کوتاه شدن زمان حل این مسائل شده است.

رئیس بنیاد مستضعفان با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از مسائل فی مابین بنیاد و آموزش و پرورش حل و فصل شده است گفت: در این تفاهم نامه جدید، سایر مواردی که در تفاهم نامه‌های قبلی موضوع بحث نبوده، مورد تاکید است و ما در بنیاد مستضعفان سعی کرده ایم بیشترین همکاری را در میان دستگاه‌های اجرایی و دولتی با وزارت آموزش و پرورش داشته باشیم.

فتاح با اشاره به این تفاهم نامه و واگذاری رایگان املاک صدها مدرسه به وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: تا امروز ۱۰۰۰ مدرسه که مالکیت آنها در اختیار بنیاد مستضعفان بود، تعیین تکلیف شده و بر همین اساس ۷۰۰ مورد از این مدراس در قالب ۲۲۵ هکتار به صورت رایگان واگذار می‌شود و تا امروز اسناد واگذاری ۴۱۹ ملک از این املاک به مساحت ۱۳۰ هکتار نهایی شده که ارزشی بالغ بر ۱,۵۰۰ میلیارد تومان دارد و انشاالله وضعیت سایر مدارس موضوع تفاهم نیز طی یک سال آینده تعیین تکلیف می‌شود.

رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: علاوه بر واگذاری رایگان این مدارس، بیش از ۶۳۲ کلاس درس در قالب ۲۱۰ مدرسه توسط بنیاد مستضعفان در مناطق محروم احداث و مقاوم سازی شده است و همچنین تا امروز بنیاد مستضعفان برای تجهیز ۶۴۰ مدرسه در کشور اقدام کرده و هم اکنون نیز عملیات تجهیز ۱۲۰ مدرسه در حال اجرا است.

به گفته فتاح علاوه بر احداث ۶۳۲ کلاس درس، هم اکنون ۸۰۰ کلاس درس نیز توسط بنیاد مستضعفان در حال احداث است که ان‌شاءالله تا سال آینده تحویل می‌شود و انشاالله به زودی عملیات احداث ۶۰۰ کلاس درس دیگر نیز آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه بنیاد مستضعفان در طول شیوع کرونا نیز هزینه تأمین ۴۸ هزار تبلت را برای دانش آموزان محروم کشور عهده دار شده است، افزود: علاوه بر این، ما در سال جاری نیز ۳۵ میلیارد تومان برای تأمین البسه و کفش برای دانش آموزان محروم به کمیته امداد امام خمینی (ره) پرداخت کردیم.

فتاح در ادامه با بیان اینکه این تفاهم نامه با اولویت مناطق محروم و مناطق مرزی کشور پیگیری می‌شود، گفت: با توجه به تاکید وزیر آموزش و پرورش مبنی بر توجه ویژه به مناطق مرزی کشور، مقرر شد تا واگذاری‌ها و همچنین احداث و تجهیز مدارس در این تفاهم نامه با اولویت مناطق هدف محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان و مناطق مرزی کشور انجام شود.

رئیس بنیاد مستضعفان در پایان با تاکید بر اینکه این بنیاد آماده واگذاری زمین‌های خود در تمامی استان‌های کشور است که مناسب فضای آموزشی برای وزارت آموزش و پرورش است، در خصوص تأمین فضای آموزشی برای طرح ملی مسکن نیز خاطرنشان کرد: ما اعلام کرده ایم که علاوه بر مشارکت خود در طرح ملی مسکن با واگذاری ۹۰۰ هکتار زمین رایگان، آماده هستیم تا املاکی که مناسب تغییر کاربری به فضای آموزشی برای این طرح است را نیز در اختیار وزارت آموزش و پرورش و دولت قرار دهیم.

منبع : مهر