ورزش قهرمانی بانوان نوپاست و نیاز به حمایت بیشتری دارد

ورزش قهرمانی بانوان نوپاست و نیاز به حمایت بیشتری دارد

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی کمیته ملی المپیک، طاهر ه طاهریان نائب رئیس کمیته ملی المپیک روز گذشته با حضور در ستاد عالی ورزش که در محل وزارت ورزش و جوانان و با حضور اعضای این ستاد برگزار شد به بررسی دستاوردهای ورزش قهرمانی زنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی و ضرورت توجه به حضور حداکثری بانوان در رویدادهای پیش رو پرداخت.

نائب رئیس کمیته ملی المپیک اظهار داشت: انقلاب اسلامی فرصت خوبی بود تا بانوان ما بتوانند تربیت نیروی انسانی در کلیه زمینه های داوری ، مربیگیر ، مدیریتی و حتی تحصیلات عالی دانشگاهی مرتبط با رشته تربیت بدنی داشته باشند . اما پیش از همه اینها جامعه نیازمند تغییر دیدگاه و نگرش نسبت به ورزش بانوان به خصوص در عرصه قهرمانی بود . فعالیت هایی مستمری در حوزه ورزش بانوان جریان داشت به خصوص در رشته های پایه که عموما با استقبال خوبی هم مواجه بود ولی محدود به ورزش همگانی بود.

وی ادامه داد: محدودیت های حضور بانوان در عرصه قهرمانی نیازمند زمان بود ، فرصتی به منظور حل این موانع و همراه کردن نگرش جامعه و ایجاد قوانین و اخذ مجوزهای لازم در سازمان های زیربط و مجلس شورای اسلامی می طلبید.

طاهریان با اشاره به اینکه نقطه عطف آغاز ورزش قهرمانی زنان در ایران و حتی کشورهای اسلامی با شروع مسابقات بانوان کشورهای اسلامی همراه بود افزود : با شروع این بازیها ، نگرش ها و باورها به سمت ورزش قهرمانی بانوان شکل گرفت و به تبع آن تربیت نیروی متخصص در همه زمینه ها آغاز شد و با این شروع شیرین همزمان با چهارمین دوره بازیهای اسلامی زنان ، ورزش قهرمان بانوان درایران به اوج خود رسید و مسیری آغاز شد که امروز ما شاهد درخشش بانوان در رشته هایی هستیم که حتی به مراتب از آقایون قوی تر و جلوتر در عرصه قهرمانی حضور دارند.

نائب رئیس کمیته ملی المپیک اضافه کرد : به نظر می رسد حضور حداکثری بانوان در بازیهای کشورهای اسلامی و همچنین بازیهای آسیایی هانگژو فرصت بسیار خوبی است تا هم سطح کیفی و قهرمانی بانوان را بالا ببریم و هم شرایط لازم برای رسیدن به سکوهای اسیایی و جهانی و در افقی بلندتر کسب سهمیه حضور در بازیهای المپیک و ایستادن بر سکوهای قهرمانی بانوان محقق گردد.

وی در تاکید تحول ورزش قهرمانی بانوان اظهار داشت : در برخی رشته ها شرایط بانوان بهتر از شرایط بانوان شده که این مهم تنها در نتیجه همت و تلاش انها دراین رشته ها بوده که می توان به سپک تاکرا وبسیاری از رشته های تیمی مثل والیبال ، کبدی ، بسکتبال ، فوتسال و … اشاره کرد که شاهد موفقیت های بسیاری در رقابت های قهرمانی اسیا و جهان و حتی کسب مدال و عنوان قهرمانی در این رشته ها بوده ایم.

طاهریان در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به نوپا بودن ورزش قهرمانی که نیازمند حمایت بیشتر مسئولان ، ایجاد شرایط برابر در فدراسیون ها ، برنامه ریزی خاص برای بانوان و تخصیص بودجه های جداگانه برای حمایت از ورزش بانوان در فدراسیونها وایجا د زیرساخت ها می باشد از حضور مربیان خارجی در کنار تیم های بانوان حمایت کرد و افزود : استفاده از مربیان خارجی به معنای عدم توانایی مربیان داخلی و نفی انها نیست ولی با این کار ما قطعا شاهد رشد بیشتر در عرصه قهرمانی خواهیم بود.

منبع : مهر