پوشش مناسب برای جنگل نوردی

پوشش مناسب برای جنگل نوردی

پوشش مناسب برای جنگل نوردی همانند کوهنوردی نوع خاص خود را دارد و لوازم و تجهیزاتی که برای جنگل نوردی نیاز است کمی متفاوت می باشد . این تجهیزات و پوشش ها باید در کنار راحتی ، کاربردی و موثر باشند. شاید مهم ترین نکته در میان انتخاب پوشش ها برای جنگل، لباس هایی هستند که تهویه خوبی دارند و دیر تر بو می گیرند .اگر قصدتان سفر و اقامت در هتل می باشد، چمدان ها گزینه بهتری می باشند اما یک کوله پشتی سبک و راحت نیز برای طبیعت گردی روزانه با خود بیاورید.

کوله پشتی و ساک هایی را انتخاب کنید که با داشتن بند های شانه بتوانید آن ها را روی دوش خود حمل کنید.برای جنگل و طبیعت گردی ، بدلیل اینکه معمولا بارش در جنگل ها زیاد می باشد سعی کنید از ساک های ضد آب استفاده کنید و با تهیه کاور ضدآب برای کوله پشتی، آن را روی دوش خود حمل کنید.

در این مطلب می خوانید :

پوشش مناسب جنگل

اگر قصدتان اقامت در هتل می باشد و بیشتر سفر را در قایق های گردشگری و در دریا می گذرانید ، پس بهتر است سراغ پوشش های سبک ، آستین بلند و لباس هایی بروید که در مقابل تابش آفتاب از پوست شما بخوبی حفاظت می کنند.یک سویشرت و یا کاپشن ضد آب نیز برای هوای سرد شب و باران احتمالی با خود بیاورید. اگر یک جفت کفش پیاده روی و یا یک جفت کفش رانینگ راحت دارید ، از آن ها استفاده کنید، در غیر این صورت سراغ بوت های سنگین نروید و از صندل ها استفاده کنید. به هیچ وجه سراغ جنس های کتان نروید، زیرا خیلی زود خیس می شوند و خشک شدن آن ها نیز به زمان زیادی احتیاج دارد . بجای کتان ها، سراغ پوشش های مصنوعی که خیلی زود خشک می شوند.

مایوی شنا و حوله را نیز فراموش نکنید . یک کلاه لبه دار و یک تیوپ کرم ضد آفتاب با خود داشته باشید . وسایل شخصی خودتان را داخل چمدان قرار دهید و به شما توصیه میکنیم یک پاور بانک نیز برای شارژ وسایل الکتریکی خودتان داشته باشید زیرا در بعضی از اقامتگاه ها، امکان شارژ آن ها را ندارید .

پوشش مناسب جنگل

سیستم چرخشی

اگر قصدتان گردشگری با پای پیاده در جنگل می باشد و می خواهید روی هموک شخصی خود نیز بخوابید ، باید یک کیسه لباس جایگزین و یک سیستم شستشو / خشک کردن برای لباس های خود داشته باشید . هدف شما این است که در پایان روز یک دسته لباس تمیز و خشک برای تعویض با پوشش های فعلی خود داشته باشید و لباس های خیس و کثیف خود را نیز برای استفاده در روز بعد در رودخانه بشویید. پس لباس هایی با خود بیاورید که زود خشک می شوند .

در طول روز می توانید با یک جفت تی شرت ، شلوارک ، شلوار های پیاده روی، صندل های بسته و یا کفش های ورزشی سبک با یک جفت جوراب در جنگل گردشگری کنید. برای جلوگیری از سایش پوست می توانید از شلوارک های دوچرخه سواری بجای لباس های زیر کتان استفاده کنید. اگر دلتان می خواهد می توانید بجای جوراب های ضد زالو از جوراب های بلند ورزشی استفاده کنید . همچنین می توانید از کفش های پلاستیکی سبک برای جنگل استفاده کنید اما این کفش ها در استفاده طولانی مدت در روز می تواند باعث تاول پای شما شوند.

پوشش مناسب جنگل

پوشش خواب

برای خوابیدن در جنگل به یک کیسه خواب سبک و یا یک لاینر ( ملافه ) کتان و یا ابریشمی نیاز خواهید داشت . معمولا در اقامتگاه ها می توانید یک تشک، یک پتو ، یک توری ضد پشه و یا یک هموک همراه با توری ضد پشه قرض بگیرید . معمولا افراد محلی جنگل برای برپایی هموک و استفاده از برگ های درختان به عنوان پوشش باران به شما کمک خواهند کرد . ملافه ها و لاینر های خواب را فراموش نکنید .

همچنین به دلیل صدای زیاد در شب به شما توصیه می کنیم یک گوش گیر نیز همراه خود داشته باشید . هنگام خوابیدن می توانید با تی شرت در جنگل بخوابید اما حتما تور های ضد پشه را نصب کنید . سعی کنید صندل و کفش هایتان را هنگام خواب نزدیک خود نگه دارید تا اگر در شب نیاز به دستشویی داشتید ، مشکلی بابت پیدا کردن کفش های خود نداشته باشید .

نکات مهم راجع به پوشش شما در جنگل

از سارونگ ها می توانید برای حمام کردن ، قرار گرفتن زیر آبشار ها و یا به عنوان پوشش های روزمره در جنگل استفاده کنید . همچنین از سارونگ ها می توانید به عنوان پتو هایی سبک و نازک در شب استفاده کنید.به دلیل رطوبت جنگل ، این امکان وجود دارد که در اطراف درز های جوراب ، تاول سراغ شما بیاید . پیشنهاد ما به شما این است که از جوراب های بدون درز استفاده کنید . همچنین برای جلوگیری از نیش زالو ها ، لازم نیست که حتما از جوراب های ضخیم و عذاب آور ضد زالو استفاده کنید . تنها یک جفت جوراب ورزشی بلند ، نیاز شما را برطرف خواهد کرد . اگر زالو ها شما را نیش زدند ، سعی کنید اطراف زخم را به خوبی تمیز کنید تا عفونت پیدا نکند .

لباس های خیس خود را از روز قبلی بپوشید و چند دست لباس آستین بلند تمیز در ساک خود داشته باشید تا با رسیدن به محیط کمپ، آن ها را جایگزین لباس های خیس کنید. یک جفت شلوار بلند معمولا نیاز شما را برای یک گرشگری ۶ روزه در جنگل برطرف می سازد، اما سعی کنید چند جفت لباس بالاتنه با خود داشته باشید زیرا پوشش های بالاتنه، بیشتر در معرض خیس و کثیف شدن قرار دارند .
به هیچ وجه زباله های خود را در جنگل رها نکنید . یک کیسه پلاستیکی با خود داشته باشید تا زباله های خود را در آن بریزید و با رسیدن به روستا ، از افراد محلی بپرسید تا کجا می توانید آن ها را دفع کنید .

شلوارک ها برای پیاده روی در جنگل گزینه خوبی هستند و اکثر افراد محلی نیز از آن ها استفاده می کنند، اما به یاد داشته باشید که شلوارهای بلند از پاهای شما در برابر خار و خاشاک ، حشرات و زالو ها محافظت می کنند.از شلوار های کتان خودداری کنید و در کل سعی کنید به دنبال پوشش های باشید که خیلی زود خشک می شوند. از لباس های زیر مخصوص دوچرخه سواری، زیر شلوارک / شلوار خود استفاده کنید . تاپ های رانینگ و ورزشی برای استفاده در روز ایده آل هستند . به یاد داشته باشید که همیشه پوشش های مصنوعی به دلیل خشک شدن سریعتر، عملکرد بهتری نسبت به کتان ها دارند .

کفش های رانینگ و ورزشی، عملکرد خوبی در جنگل دارند و به دلیل جنس پلاستیکی آن ها، می توانید به راحتی با آن ها از رودخانه ها عبور کنید . شاید تنها مشکل آن ها، ناراحتی پاهای شما در ابتدای کار باشد، اما با کمی پیاده روی، کاملا به آن ها عادت می کنید. در هر صورت باز هم می توانید از صندل های پیاده روی و یا یک جفت کفش ورزشی سبک و ساده استفاده کنید .
اگر قصد شما صعود و کوه پیمایی می باشد، حتما از یک جفت بوت کوهنوری با کیفیت استفاده کنید. همچنین به علت بارندگی بیشتر در ارتفاعات، حتما از ضد آب بودن بوت ها اطمینان حاصل کنید . بوت ها را با جوراب ها و شلوار های بلند بپوشید تا حشرات در تاریکی شب آسیبی به پای شما نزنند . اگر قصدتان تنها گردشگری در جنگل و دیدن مناظر حیات وحش می باشد، یک جفت کفش ورزشی سبک و راحت نیاز شما را برطرف خواهد ساخت .

پوشش مناسب جنگل

دسترسی به برق در جنگل

همینطور به هیچ وجه وسایل الکتریکی خود را در معرض رطوبت و آب قرار ندهید. حتما یک قاب پلاستیکی و با کیفیت برای آن ها پیدا کنید و یا آن ها را در کوله پشتی خود قرار دهید .
اکثر کلبه ها در اطراف جنگل که به منظور اقامتگاه توسط گردشگران کرایه می شوند ، دارای برق می باشند، اما به یاد داشته باشید که در اطراف جنگل، جایی برای تهیه باطری و شارژ دستگاه الکتریکی شما وجود ندارد ، پس حتما یک جفت باطری اضافه برای دوربین و یک پاور بانک نیز با خود داشته باشید . اگر از گوشی همراه خود به عنوان دوربین استفاده می کنید ، حتما آن را در حالت هواپیما قرار دهید تا شارژ بیشتری برای عکس گرفتن داشته باشید .

همینطور به هیچ وجه وسایل الکتریکی خود را در معرض رطوبت و آب قرار ندهید. حتما یک قاب پلاستیکی و با کیفیت برای آن ها پیدا کنید و یا آن ها را در کوله پشتی خود قرار دهید .

چه مواد غذایی را می توانم با خود به جنگل ببرم؟

چند خوراکی و شکلات انرژی زا تهیه کنید و با خود به جنگل بیاورید. همچنین قبل از صعود ، رودخانه و نهر های نزدیک جنگل را شناسایی کنید . اگر می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید ، تنها چند بطری آب خالی با خود داشته باشید و نیازی به حمل بطری های آب ندارید . بجای آن چند قرص تصفیه آب با خود داشته باشید . سعی کنید همیشه در نزدیکی آب کمپ کنید تا بتوانید نیاز های آشامیدنی ، شستشو و … خود را به راحتی برطرف سازید . اگر در مناطق پیشرفته تری که هتل وجود دارد، گردشگری می کنید ،می توانید از آب های لوله کشی مناطق استفاده کنید اما در کل پیشنهاد ما به شما این است که از آب های بطری و یا آب هایی که از قبل جوشانده اید، استفاده کنید.

پوشش مناسب جنگل

واکسیناسیون برای حضور در بعضی از مناطق

ممکن است وجود بعضی از باکتری ها و ویروس ها در بعضی از مناطق جنگل، به سیستم ایمنی بدن شما آسیب جدی وارد کند . پس فراموش نکنید قبل از شروع سفر خود حتما با پزشک خود راجع به این مناطق خاص مشورت کنید.از دکتر خود راجع به داروهای ضد مالاریا مشورت بگیرید و اگر نسخه ای به شما تجویز کرد، حتما داروهای مورد نظر دکترتان را تهیه کنید و از مصرف موارد مشابه خودداری کنید.

موارد بهداشـــــتی و ایمنی در جنگل

در جنگل نیز مانند دیگر مناطق گردشگری مثل کوهستان، باید موارد بهداشتی را رعایت کنید. در پایین به چند نکته کلیدی برای ایمنی و بهداشت شما در جنگل اشاره خواهیم کرد :

دستان خود را ضدعفونی کنید

اگر از دستمال های توالت در جنگل استفاده می کنید ، مطمئن شوید از برندهای قابل بازیافت می باشند و آن ها را به طرز صحیحی دفن می کنید.توالت های اطراف جنگل همگانی می باشند و معمولا از نظر بهداشتی در سطح بسیار پایینی قرار دارند . حتما یک ژل ضدعفونی کننده با خود داشته باشید. اگر از دستمال های توالت در جنگل استفاده می کنید ، مطمئن شوید از برندهای قابل بازیافت می باشند و آن ها را به طرز صحیحی دفن می کنید.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

میزان اشعه فرابنفش در نزدیکی خط استوا بسیار بالا می باشد و پوست شما خیلی راحت می سوزد. از کرم های ضدآفتاب قوی استفاده کنید و پوشش های آستین بلند و یک کلاه لبه دار با خود داشته باشید تا صورت ، گردن و گوش های شما را بپوشاند.

گرما زدگی

بهتر است تا وسط ظهر، از نور آفتاب دوری کنیم تا گرمازدگی سراغمان نیاید. همچنین باید به طور مرتب به بدنتان آب برسانید تا در گرمای جنگل، خنک بمانید .
جدا از آفتاب سوختگی، دما و حرارت بالا در بعضی از جنگل ها می تواند باعث گرمازدگی و حتی بروز سکته های قلبی شود . این دو موارد، معمولا با بالارفتن بیش از حد دمای بدن اتفاق می افتند و جان شما را تهدید می کنند. اکثر جنگل های گرم و مرطوب می باشند ، به همین دلیل بهتر است تا وسط ظهر، از نور آفتاب دوری کنیم تا گرمازدگی سراغمان نیاید. همچنین باید به طور مرتب به بدنتان آب برسانید تا در گرمای جنگل، خنک بمانید . وجود یک کلاه لبه دار در جنگل ، امری ضروری می باشد ، پس حتما یک کلاه لبه دار با کیفیت تهیه کنید .

معمولا بدن شما با گذشت یک هفته و یا بیشتر با گرما و رطوب جنگل وقف خواهد شد . توصیه ما به شما این است که در جنگل، اکثرا زیر سایه درختان و در نزدیکی رودخانه ها گردشگری کنید.

کنترل مواد غذایی مصرفی

می دانیم که استفاده از غذاهای محلی و خیابانی در اطراف جنگل ها، جزوی از صعود و سفر می باشد اما مطمئن شوید مواد غذایی که می خورید کاملا پخته شده باشند . فقط غذاهای گرم سفارش دهید که در حرارت بالا پخته شده اند و از غذاهای سرد به شدت خودداری کنید . سعی کنید میوه هایی را در جنگل مصرف کنید که یک پوست روکش غیر خوراکی روی خود داشته باشند ( مثل موز ) . برای آشامیدن، سراغ نوشیدنی های جوشیده و یا با بطری های دربسته بروید و از چفت بودن درب بطری ها اطمینان حاصل کنید.

صبر داشته باشید تا بدنتان با دما و رطوب جنگل وقف پیدا کند

شاید وقتی برای بار اول پا در جنگل می گذارید ، حرارت و رطوبت جنگل برایتان غیر تحمل باشد . اما تنها با گذشت یک هفته بدنتان با این وضعیت دما و رطوبت سازگار خواهد شد . به همین منظور سعی کنید در ابتدای کار به خود تلقین ناتوانی نکنید و تا حد امکان نیز زیر سایه و در نزدیکی آب قدم بزنید .

مانتو در کمپینگ

یکی از بهترین زمان‌های ممکن برای گشت و گذار در طبیعت، فصل پاییز است. معمولا این فصل روزهای آفتابی اما خنک و شب‌های سردی دارد. پس شما به مانتویی احتیاج دارید که بتوان روی آن کاپشنی گرم برای شب پوشید. شاید یک انتخاب مناسب شومیز بلند جلو بسته‌ای باشد که برای شما نقش مانتو را ایفا می‌کند. شومیزی که می‌توان هنگام عصر کاپشن یا یک کت گرم را به راحتی روی آن پوشید و اذیت نشد. در تابستان هم شومیزهای جلو بسته انتخاب‌های مناسبی هستند. آب و هوا را قبل رفتن چک کنید ممکن است دمای هوا خوب اما باران در راه باشد. پس لازم است یک بارانی یا پانچو ضد آب همراهتان داشته باشید.

جنس مانتو مناسب در کمپ

بهتر است از پارچه‌های ارگانیک مثل پنبه و کتان استفاده کنید. این منسوجات حالت چروکی از خودشان دارند که در دسترس نبودن اتو را برای شما راحت‌تر می‌کند. پارچه‌های ارگانیک راحت‌تر هم شسته می‌شوند و آثار طبیعت از آن‌ها پاک می‌شود. از طرفی شما به عنوان یک فرد دوست‌دار محیط زیست موظف هستید که از مد پایدار حمایت کنید و یکی از اصول آن پوشیدن لباس‌هایی با پارچه‌های ارگانیک است. بهتر است پارچه‌ی لباس شما کمی کش بیاید تا اگر به کوهنوردی یا صخره‌نوردی رفتید اذیت نشوید. این مدل مانتوها برای هوای گرم خنکی لازم را به شما می‌دهند و در سرما می‌توانید کاپشن گرمی را روی آن بپوشید.

رنگ مانتو مناسب در کمپ

رنگ‌های کدر بهترین انتخاب‌ها برای گشت و گذار در طبیعت هستند. اگر در کل زمانی که در طبیعت به سر می‌بریم نگران کثیف شدن لباس‌ها و شستشوی آن‌ها باشیم چیز زیادی از تفریحات خاطرمان نمی‌ماند. طوسی، خاکی و کرم بهترین انتخاب‌های شما برای رنگ مانتو در استایل طبیعت گردی است.

مدل و برش مانتو مناسب در کمپ

برش‌های ساده و دو بعدی باعث راحتی پوشش می‌شوند. از مانتوهای پرچین بلند و دست و پاگیر در جنگل و طبیعت استفاده نکنید زیرا راحتی شما در اولویت است.

پوشش مناسب جنگل

شلوار در کمپینگ

جنس شلوار مناسب در کمپ

ضخامت شلوار شما بستگی بسیار زیادی به آب و هوا در زمان کمپینگ‌تان دارد. اما همیشه باید حالت کش‌سانی داشته باشد تا برای بالا رفتن از کوه، صخره و رد شدن از رودخانه راحت باشید. در هوای گرم به خنک بودن پارچه شلوارتان فکر کنید. گرما، هنگام راه رفتن شما را کلافه خواهد کرد. از طرفی اگر قرار است هوای سرد را تحمل کنید شلوارهای کرک‌دار کشی از نوع جاگر jogger بهترین انتخاب شما خواهد بود.

رنگ مناسب شلوار
شلوار شما بهتر است از رنگ‌های کدر مثل رنگ خاکی روشن، طوسی یا قهوه‌ای روشن باشد تا اگر روی زمین نشستید، به زمین افتادید و یا خاکی شدید دچار مشکل نشوید.

مدل و برش شلوار
دامن شلواری و شلوار گشاد نامناسب‌ترین نوع شلوار برای طبیعت گردی است. شلوارهای کوتاه هم اصلا برای طبیعت گردی مناسب نیستند، پاهای شما ممکن است در معرض نیش حیوانات خطرناک و یا گیاهان و تیغ آن‌ها قرار بگیرد. شلوارهای جاگر jogger از انواع بسیار خوب برای طبیعت گردی است این شلوارها به خاطر کشی بودن پایین آن پاهای شما را از نیش حشرات و تیغ‌های گیاهان محافظت می‌کنند.

پوشش مناسب جنگل

کفش در کمپینگ

جنس و مدل کفش مناسب در کمپینگ

کفش شما شاید در میان استایلتان از همه چیز مهم‌تر باشد. قطعا در هنگام کمپینگ راه زیادی تا رودخانه یا کوهپایه دارید و یا ممکن است که قدم زدن در طبیعت را برای رسیدن به یک آبشار انتخاب کرده باشید، پس باید دقت کنید ببینید به کفش سبک احتیاج دارید یا سنگین، کفش ضد آب می‌خواهید یا کفشی که با ردکردن هوا پای شما را خنک‌تر نگه دارد و یا به کفش ساق‌دار احتیاج دارید یا کفش ساق کوتاه.

رنگ کفش مناسب در کمپینگ

طوسی و خاکی بهترین رنگ‌ها برای پوشش پا هستند. خاک بیشترین چیزی است که با کفش شما در ارتباط است و این رنگ‌ها خاک را بسیار کم نشان می‌دهند.

پوشش مناسب جنگل

شال و روسری در کمپینگ

راحت‌ترین، سبک‌ترین و کوتاه‌ترین روسری خودتان را انتخاب کنید تا جلوی دست و پای شما را نگیرد و اگر کلاهی می‌خواهید سرتان بکنید مانع آن نباشد. انواع خاصی از بستن روسری و شال هست که در این مواقع می‌توانید به کار بگیرید تا هم حجاب لازم را داشته باشید هم راحت باشید و البته زیبا.

پوشش مناسب جنگل

کلاه

کلاه به عنوان یکی از اکسسوری‌های فصلی قابل استفاده است. در زمستان و فصل سرد یا زمانی که در تابستان به ارتفاعات می‌روید و می‌دانید که شب سردی در انتظارتان است یک کلاه پشمی یا بافتنی می‌تواند همراه شما باشد. در زمان آفتاب هم می‌توانید از یک کلاه لبه‌دار برای جلوگیری از آفتاب استفاده کنید. این کلاه‌ها موهای شما را هم جمع می‌کنند و درگیر شال و روسری نخواهید بود.

پوشش مناسب جنگل

عینک آفتابی

عینک آفتابی را فراموش نکنید ممکن است پیاده روی‌های طولانی داشته باشید و آفتاب شمارا اذیت کند پس عینک آفتابی برای شما کارساز خواهد بود.

پوشش مناسب جنگل

ساعت
برای اینکه راحت‌تر زمان بندی کنید از یک ساعت با دسته‌های ژله‌ای و نرم غافل نشوید. رنگ این ساعت می‌تواند هم‌رنگ شال شما باشد.

پوشش مناسب جنگل

سیری در ایران